Bóle w klatce piersiowej, a nerwica. W których schorzeniach występuje?

Bóle w klatce piersiowej, a nerwica. W których schorzeniach występuje?

Bóle w klatce piersiowej są dość częstym objawem, który może oznaczać zarówno błahą sytuację, jak i poważniejszą chorobę. Jest także jednym z ważnych objawów nerwicy, a zwłaszcza nerwicy serca. Może on mieć charakter ucisku, palenia, bólu tępego, rozrywania czy przeszywania i występować po lewej lub prawej stronie klatki piersiowej, a nawet w okolicach mostka i pod nim. Może pojawić się podczas oddychania, kaszlu, kichnięcia, przełykania czy przy zmianie pozycji. Jak odróżnić ból w klatce piersiowej związany z chorobą serca lub układu oddechowego od nerwicowego?

Schorzenia, w których występuje ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej występuje przy wielu schorzeniach, zarówno serca, jak i układu oddechowego. W zdiagnozowaniu konkretnej choroby ważny jest więc jego charakter oraz inne dodatkowe dolegliwości. Ból w klatce piersiowej może pojawić się w przebiegu  następujących chorób:
olejek terapeutyczny

  • Dławicy piersiowej – zwana inaczej ostrym zespołem wieńcowym i dzielona na stabilną i niestabilną dławicę. Ból jest ostry, gniotący i może promieniować do szczęki bądź przedramienia. Najczęściej występuje po wysiłku fizycznym i mija w spoczynku.

  • Tętniaku aorty – ból w przypadku tętniaka aorty piersiowej jest nagły, rozrywający i promieniuje do pleców. W skrajnych przypadkach może dojść do omdleń, udaru czy też niedokrwienia nóg. Różne może być nawet tętno i ciśnienie w nogach. Ryzyko wystąpienia tętniaka aorty wzrasta wraz z wiekiem i największe jest u osób po 55 roku życia, zwłaszcza cierpiących na nadciśnienie.

  • Zapaleniu osierdzia – w tym przypadku ból ma charakter stały lub przerywany, ale jest ostry i często nasila się w czasie oddychania, przełykania lub leżenia. Ulgę przynosi pochylenie się do przodu. Badania wykrywają także poszerzenie żył w szyi.

  • Zapaleniu mięśnia sercowego – tutaj oprócz bólu w klatce piersiowej, pojawia się gorączka, duszność i uczucie zmęczenia. Mogą także pojawić się objawy niewydolności serca bądź zapalenia osierdzia. Zapalenie mięśnia sercowego jest nierzadko powikłaniem po infekcjach wirusowych nieprawidłowo leczonych. Może je wywołać na przykład niedoleczona grypa.

  • Zawału serca – w przypadku tego zagrażającego życiu schorzenia ból charakteryzuje się przede wszystkim gwałtownością i uciskiem w klatce piersiowej. Umiejscowiony jest dokładnie za mostkiem i nierzadko promieniuje do lewego ramienia i żuchwy. Pojawia się także silne osłabienie, zlewne poty, bladość, a czasami również duszność i charczenie w oddechu.

  • Kardiomiopatii przerostowej – przy tym schorzeniu ból przybiera postać wysiłkowego bólu dławicowego. Jest to ból umiejscowiony za mostkiem, piekący, rozpierający i uciskający. Zdarza się, że promieniuje do żuchwy i ramion, a zwłaszcza ramienia lewego. Zazwyczaj pojawia się przy wysiłku i mija od około 3 do 5 minut po jego zakończeniu.

  • Zatorowości płucnej – dla tego schorzenia charakterystyczny jest ból opłucnowy połączony z dusznością oraz tachykardią. Może także wystąpić gorączka, a nawet krwioplucie.

  • Odmy prężnej – oprócz bólu pojawia się tutaj także znaczna duszność i hipotensja, a w badaniach widoczne jest poszerzenie żył szyjnych. Można też mieć poczucie, że pod skórą znajduje się powietrze.

  • Zapaleniu płuc – tutaj ból jest możliwy, ale podstawowym objawem jest gorączka i silny kaszel, a także dreszcze i odpluwanie wydzieliny ropnej. Może pojawić się także duszność i tachykardia. Zapalenie płuc najczęściej występuje u małych dzieci i osób starszych i może być dla nich bardzo niebezpieczne. Często bywa powikłaniem niedoleczonych infekcji wirusowych, takich jak grypa.

  • Zapaleniu opłucnej – bywa ono poprzedzone zapaleniem płuc, wirusową infekcją dróg oddechowych, a nawet zatorowością. Ból występuje podczas oddechu i kaszlu.

  • Odmy opłucnowej – w przebiegu tej choroby podstawowym objawem jest płytki, przyspieszony oddech i ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi, a nawet brzucha. Może również pojawić się wrażenie obecności powietrza pod skórą, jak w odmie prężnej.

  • Perforacji przełyku – nagły silny ból, który pojawia się po gwałtownych wymiotach lub badaniach endoskopowych czy zabiegach.

  • Zapaleniu trzustki – tutaj podstawowym objawem jest ból w nadbrzuszu, ale może sięgać również do dolnej części klatki piersiowej. Nasila się on podczas leżenia, a mija po pochyleniu się w przód. Mogą wystąpić także inne objawy, takie jak wymioty, tkliwość nadbrzusza czy nawet wstrząs. W grupie ryzyka znajdują się głównie osoby nadużywające alkoholu bądź cierpiące na kamicę żółciową.

  • Wrzodach żołądka – w tym schorzeniu również charakterystyczny jest ból i dziwny, nawracający dyskomfort w nadbrzuszu, jednak może również promieniować do dolnej części klatki piersiowej. Najczęściej wrzody dotykają osób nadużywających alkoholu i palaczy. Ulga pojawia się po spożyciu posiłku lub zażyciu leków, które zobojętniają kwasy żołądkowe.

  • Refluksie żołądkowo przełykowym – w tym schorzeniu charakterystyczne jest pieczenie za mostkiem, promieniujące aż do gardła, zwane potocznie zgagą. Charakterystyczne dla refluksu jest także puste odbijanie oraz cofanie treści żołądkowej do przełyku, a czasem nawet i do gardła. Objawy nasilają się podczas leżenia i pochylania, zwłaszcza po posiłkach, a ulgę przynosi zażycie leków zobojętniających kwasy żołądkowe.

  • Chorobach dróg żółciowych – nawracający ból i dyskomfort w podbrzuszu, który może promieniować do prawej dolnej części klatki piersiowej. Dolegliwości występują zwykle tuż po posiłkach, ale nie pojawiają się przy czy po wysiłku.

  • Zaburzeniach motoryki przełyku – ból pojawiający się w tym schorzeniu jest podstępny, długotrwały i nie musi występować przy przełykaniu. Mogą pojawić się tutaj również trudności w oddychaniu.

Bóle w klatce piersiowej mogą pojawić się również z powodów uszkodzeń lub nadwyrężeń mięśniowo – szkieletowych. Jest to ból długotrwały i nasilający się przy ruchach zarówno czynnych, jak i biernych. Ból w klatce piersiowej może też być objawem nowotworu. Niestety jednak taki ból oznacza już poważne jego stadium. Na nowotwór może wskazywać poza bólem niezamierzona, gwałtowna utrata masy ciała czy przewlekły kaszel. Ból może zostać wywołany także przez leki, szczególnie te, które powodują skurcze naczyń wieńcowych.
Ból w klatce piersiowej a nerwica

Ból w klatce piersiowej a nerwica

Ból w klatce piersiowej jest także nierzadkim objawem nerwicy. Może występować zarówno jako dodatkowy, somatyczny objaw nerwicy lękowej, jak i jeden z podstawowych objawów nerwicy wegetatywnej, zwłaszcza nerwicy serca. Ból może mieć charakter ucisku i mogą towarzyszyć mu uczucia duszności czy kołatania serca. W przypadku nerwicy charakterystycznymi objawami są także te ze strony układu pokarmowego oraz ze strony psychicznej, takie jak napięcie nerwowe, podenerwowanie, rozdrażnienie czy zmienność nastroju. Zanim jednak zakwalifikuje się ból w klatce piersiowej jako nerwicowy, należy przeanalizować dokładnie nie tylko jego charakter, ale także inne objawy.

Trzeba pamiętać, że objawy nerwicowe oraz innych chorób są bardzo podobne. Nie wolno więc niczego bagatelizować i koniecznie należy zrobić badania zarówno pod względem chorób układu krążenia, jak i układu oddechowego. Dopiero przy dobrych wynikach badań można podejrzewać nerwicę i udać się do specjalisty, który skieruje na psychoterapię.

Poprzedni Czarnuszka - co to jest? Właściwości i zastosowanie czarnuszki
Następny Jak złagodzić objawy astmy? Co mówią badania o stosowaniu CBD w astmie?

Może to Ci się spodoba

Psycholog / Psychiatra 3 komentarze

Nerwica może mieć różne oblicze

Ludzki układ nerwowy jest jednym z fundamentów naszego prawidłowego funkcjonowania, o ile on sam funkcjonuje prawidłowo. Nerwice to szereg zaburzeń, które mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze codzienne

Dieta i Żywienie 7 komentarzy

Co jeść przy nerwicy?

Mimo że nerwica dotyczy sfery psychicznej, choroba ta oddziałuje na funkcjonowanie całego naszego organizmu. By jej zapobiec lub załagodzić przykre objawy, warto zastosować odpowiednią dietę. Jakie produkty powinny znaleźć się

Nerwica 5 komentarzy

Poważne konsekwencje bezsenności

Bezsenność to jedna z najtrudniejszych dolegliwości, jakie mogą dotknąć człowieka. Już po kilku nocach, podczas których nie byliśmy w stanie zmrużyć oka, mogą pojawić się bardzo silne bóle głowy, halucynacje

Nerwica 3 komentarze

Nerwica depresyjna a depresja nerwicowa – poznaj różnice

Nawet specjaliści psychiatrzy miewają problemy z odpowiednim zdiagnozowaniem danego pacjenta. Wynika to z tego, że jedna osoba może mieć objawy wskazujące na różne zaburzenia ze strony psychicznej. Ktoś, kto ma

Psycholog / Psychiatra 5 komentarzy

Kiedy nerwy przestają być normalną reakcją?

Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nerwice są bezpośrednio związane z lękiem. I nie chodzi tutaj o fobie związaną np. z arachnofobią czy strachem przed małymi pomieszczeniami, ale

Nerwica 3 komentarze

Czym jest nerwica wegetatywna? Przyczyny, objawy i leczenie.

Nerwica jest chorobą, która przybiera różne odmiany. Jedną z nich jest nerwica wegetatywna. Należą do niej takie choroby jak nerwica żołądka czy serca, które mogą występować jednocześnie. Warto wiedzieć o

Psycholog / Psychiatra 6 komentarzy

Czym dokładnie jest nerwica? Co warto wiedzieć o nerwicy?

Nerwica lękowa jest zaburzeniem psychicznym, które nie pojawia się bez powodu. To prawda, że potrafi zakraść się do najdalszych zakamarków umysłu, zagnieździć w psychice i ciele, zabierać oddech, a w

Psycholog / Psychiatra 7 komentarzy

Nerwicę trzeba leczyć

Nerwica jest podstępną chorobą, ponieważ przez dłuższy czas może nie dawać o sobie znać. Każdy z nas stresuje się, denerwuje, przeżywa w życiu trudne chwile, często musi stawić też czoła

Nerwica 2 komentarze

Nerwica potrafi wiele zmienić, jak sobie pomóc?

Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z faktu, że nasz komfort psychiczny oraz codzienna aktywność w znacznej mierze uzależniona jest od prawidłowego działania naszego układu nerwowego. Czasem wystarczą jedynie niewielkie wahania

Ciąża i Dziecko 4 komentarze

Nerwica w trakcie ciąży

Nerwica to zaburzenie nieobce wielu przyszłym mamom. Ich lęki mogą dotyczyć między innymi tego, czy dobrze sprawdzą się w nowej roli i czy ich pociecha urodzi się zdrowa. Dla wielu

Psycholog / Psychiatra 3 komentarze

Jak poradzić sobie z nerwicą?

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym, u którego podłoża leżą nierozwiązane konflikty zewnętrzne. Przyczynia się do niej długotrwały stres, nadmiar obowiązków, szybkie tempo życia. W Polsce na nerwicę cierpi nawet 8 mln

Nerwica 1 Komentarz

Nerwica lękowa – przyczyny, objawy i leczenie nerwicy lękowej

Nerwica jest w dzisiejszych czasach już chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że choruje na nią już kilka milionów Polaków, z czego najwięcej ma tak zwaną nerwicę lękową. Czym jest nerwica lękowa,

Psycholog / Psychiatra 2 komentarze

Poziom stresu to nasza ocena zdarzenia, czyli walczymy z depresją

Radzenie ze stresem wymaga od każdego człowieka konkretnej pracy i nabycia pewnych istotnych umiejętności. Warto wiedzieć, że poziom stresu, z jakim mamy do czynienia, uzależniony jest od naszej indywidualnej oceny

Nerwica 3 komentarze

Typy i objawy nerwicy

Co druga osoba doświadcza objawów nerwicowych sporadycznie, a co piąta trwale. Najczęściej obserwuje się je u pacjentów w wieku dwudziestu, trzydziestu lat. Uskarżają się oni na różnego rodzaju dolegliwości, na

Nerwica 3 komentarze

Nerwica serca – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Serce to najważniejszy organ w ludzkim organizmie. Bez niego nie da się żyć, ponieważ pompuje krew, która dociera do każdego, najmniejszego zakątka ciała. Kiedy zaczyna nieprawidłowo pracować, konieczne jest leczenie

2 komentarze

  1. Aneta
    18 listopada, 13:34 Odpowiedz
    Najważniejsze to nie bagatelizować takich objawów i pójść do lekarza specjalisty.
  2. Aniunia
    07 grudnia, 21:16 Odpowiedz
    ból w klatce może mieć poważne skutki tak że tak jak pani wyzej uwazam ze trzeba predko do lekarza

Zostaw odpowiedź