Diagnostyka padaczki- leczenie
Diagnostyka padaczki, poza szczegółowym wywiadem, obejmować może także szereg różnego rodzaju badań. Poniżej kilka słów na temat każdego z nich.
Badania laboratoryjne
Diagnozując padaczkę, niezbędne będzie wykonanie zarówno podstawowych, jak i specjalistycznych badań krwi takich, jak:
- poziom glukozy we krwi,
- poziom elektrolitów we krwi (magnez, potas, sód, chlorki, wapń),
- pełna morfologia krwi i OB,
- badania określające funkcjonowanie (mocznik, kreatynina, kwas moczowy, białko, albumina, badanie ogólne moczu),
- próby wątrobowe,
- badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (punkcja lędźwiowa),
- markery stanu zapalnego.
Badania neuroobrazowe
By uwidocznić zmiany strukturalne w obrębie mózgu oraz czaszki, wykonuje się także badania obrazowe, jak rezonans magnetyczny głowy oraz tomografia komputerowa. Umożliwiają one stwierdzenie obecności guzów, torbieli oraz krwiaków w obrębie mózgowia.
W celu uwidocznienia ognisk padaczkowych, przeprowadza się bardziej szczegółowe badania neuroobrazowe, jak SPECT, czyli tomografię komputerową pojedynczego fotonu. Dzięki PET – pozytywnej emisyjnej tomografii, MEG – megnetoencefalografii oraz fMRI – funkcjonalnemu rezonansowi magnetycznemu, możliwe staje się określenie aktywności bioelektrycznej mózgu.
Badania elektrofizjologiczne
Elektroencefalogram (EEG) to badanie, które przeprowadza się często w diagnostyce napadów drgawkowych. Umożliwia ono sklasyfikowanie napadów na ogniskowe albo uogólnione. Polega na umieszczeniu na głowie specjalnych elektrod, które szczytują następnie fale mózgowe, a wynik otrzymywany jest w formie wydruku.
3 komentarze
Terenia
17 listopada, 20:45Balbina
11 grudnia, 10:52Darek
18 grudnia, 13:23