Ostroga piętowa – co to jest, jak wygląda? Przyczyny i leczenie

Ostroga piętowa – co to jest, jak wygląda? Przyczyny i leczenie

Zaczyna się od bólu, który na samym początku występuje jedynie wtedy, gdy podnosimy coś ciężkiego. Jednak z czasem pojawia się coraz częściej, staje się coraz bardziej dotkliwy, trwa coraz dłużej. Duże znaczenie ma tutaj moment, w którym pacjent zgłosi się do lekarza. Niestety, zagonieni codziennymi sprawami, bardzo często odwlekamy wizytę u specjalisty do momentu, w którym ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Oczywiście w takiej sytuacji, zwykle stan zwyrodnieniowy jest na tyle zaawansowany, że wszelkiego rodzaju profilaktyczne rozwiązanie nie będą w stanie zdać egzaminu.

Wciąż wiele osób żyje w przekonaniu, że dolegliwości bólowe można ignorować, a one z czasem same miną. Prawdą jest jednak to, że ból to sygnał ostrzegawczy od ciała, że dzieje się coś niepokojącego. Nawet jeśli występuje jedynie od czasu do czasu, powinien skłonić do wizyty u lekarza, ponieważ to właśnie on na podstawie wywiadu i padania będzie w stanie skierować na dalsze leczenie, które zlikwiduje dyskomfort związany z bólem.

Co to jest ostroga piętowa?

Dla bardzo wielu osób ostroga piętowa brzmi dość dziwnie, jednocześnie należy pamiętać o tym, że ten termin medyczny oznacza niezwykle częstą dolegliwość. Oczywiście z jednej strony występuje one u bardzo wielu osób, z drugiej wielu z pacjentów ją ignoruje. Pomimo tego, że coraz więcej mówi się i pisze o profilaktyce, to wciąż brakuje na nią czasu, natomiast na same wizyty u specjalistów należy naprawdę długo czekać. Z drugiej jednak strony, cały ciężar ciała opiera się na stopach, dlatego tak ważne jest, by prawidłowo o nie zadbać. Odwlekanie tego w czasie będzie mogło przyczynić się nie tylko do zwiększenia objawów, ale bardzo często będzie wymagało znacznie większych interwencji, by móc pozbyć się bólu.

Czym właściwie jest ostroga piętowa? Nasze ciało posiada szereg przeróżnego rodzaju sposobów na to, by się obronić. Dlatego posiadamy system odpornościowy, o który mimo wszystko należy dbać. Jednocześnie to właśnie on skutecznie potrafi ochronić przed bakteriami, wirusami czy grzybami. Oznacza to, że ostroga piętowa to również pewnego rodzaju obrona organizmu, ponieważ powstaje one w wyniku drażnienia w okolicy kości piętowej. Niestety, sam fakt jej powstania to dopiero początek, ponieważ wywołuje ciągły stan zapalny. Można więc stwierdzić, że z jednej strony jest to efekt ochrony przed podrażnieniem, który powoduje również inne objawy. Zmiany zwyrodnieniowe na samym początku są delikatne, stąd też powodują ból jedynie od czasu do czasu, jednak wraz z ich postępem to wszystko pojawia się znacznie częściej i boli znacznie mocniej. W praktyce oznacza to, że nawet poruszanie się codzienne będzie niemożliwe.

Jak wygląda ostroga piętowa?

Ostroga piętowa jest bardzo widoczna na zdjęciu RTG, jednak dopiero w momencie, w którym jest ona w stopniu zaawansowanym. Dlatego tak duże znaczenie ma moment, w którym pacjent zdecyduje się na pójście do specjalisty, gdyż od tego w dużej mierze będzie zależało to, jakiego typu sposób leczenia wyda się najskuteczniejszy. Narośl na kości jest widoczna na zdjęciu, jednak bardzo często może być wykryta już w trakcie opisywania momentu, w którym pacjent odczuwa ból. Jej przyczyną jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, dlatego, jeśli ból towarzyszy nam właściwie przy każdym podnoszeniu czegoś cięższego, należy poważniej rozważyć wizytę u lekarza. Podstawą jest tutaj lekarz rodzinny, który powinien skierować na zdjęcie RTG, a następnie do ortopedy.

Ostroga piętowa przyczyny

Kto jest szczególnie mocno narażony na wystąpienie ostrogi piętowej? Oczywiście bardzo silnym czynnikiem jest ten genetyczny, ponieważ jeśli w rodzinie występują tego typu zmiany zwyrodnieniowe, to szansa na to, by pojawiły się u konkretnego pacjenta, znacznie się zwiększa. Dlatego tak duże znaczenie ma właściwe podejście do pewnych rozwiązań, jak i również zapobieganie im w miarę możliwości. Bardzo często ostroga piętowa występuje u osób, które borykają się z nadwagą. Przede wszystkim dzieje się tak, ponieważ cały ciężar ciała musi być utrzymywany przez stopy, a te nie dają sobie z nim rady. Ponadto należy pamiętać o tym, że pięta jest jedynym z trzech głównych elementów podparcia, a co za tym idzie, to na niej w dużej mierze opiera się cały ciężar ciała. Dlatego w sytuacji, gdy znacznie przekracza on normę, następuje przeciążenie, a tym samym podrażniona zostaje okolica kości piętowej, która zaczyna się bronić. Bardzo duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim to, by w miarę możliwości zlikwidować nadwagę. Wiadomo, że na samym początku ludzie szukają alternatywy dla siebie, jednak z czasem i tak ta nadwaga będzie musiała zostać usunięta, by można było poczuć się znacznie lepiej. Szczególnie jeśli ból już zaczął się pojawiać. Ignorowanie go sprawi, że z czasem dyskomfort będzie coraz większy, a sam ból potężniejszy.

Oczywiście ostroga piętowa może towarzyszyć również osobom, które wykonują pracę stojącą, ponieważ ciężar ciała jest tutaj przez długi czas utrzymywany na stopach. Połączenie pracy stojącej z nadwagą jest więc niezwykle sprzyjającą sytuacją, do powstawania tego typu zmian zwyrodnieniowych. Dlatego należy zapewnić sobie odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, by można było zdobyć kondycję, a tym samym zgubić nadprogramowe kilogramy.

Problemem może być zarówno sytuacja, w której człowiek ma zbyt mało aktywności fizycznej, jak i ta, w której zbyt intensywnie się trenuje. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by we wszystkim zachować umiar. Szczególnie narażone są osoby, które uprawiają sporty, które obciążają stopy. Można go nich zaliczyć nie tylko bieganie, ale wszelkiego rodzaju tańce takie jak zumba, a nawet skakanie na trampolinie czy skakance. To szczególnie istotne, gdy jednak pragniemy zmniejszyć swoją wagę, ponieważ wtedy nacisk na stopę jest niezwykle duży, co może przyśpieszać zmiany zwyrodnieniowe.

Ostroga piętowa bardzo często doskwiera osobom w podeszłym wieku, ponieważ to właśnie one z jednej strony mają już pewne zmiany zwyrodnieniowe w stawach, a z drugiej nie zawsze właściwie potrafią zadbać o swoją kondycję. Dlatego tak ważne są nawet spacery, gdyż od nich w dużej mierze zależna będzie nie tylko sama kondycja, ale również właściwa praca stawów i mięśni.

Częstą przyczyną jest oczywiście nieprawidłowo dobrane obuwie. Dlatego od najmłodszych lat należy pilnować, by każde z dzieci miało swoje obuwie. Nie ma nic gorszego, niż branie używanych butów od innej mamy, ponieważ w ten właśnie sposób można doprowadzić do tego, że maluch będzie źle stawiał stopy. Nawet jeśli jesteśmy zapewniani o tym, że buty są mało używane i tych śladów użytkowania zupełnie nie widać, należy udać się do sklepu w celu zakupienia nowych butów. W późniejszym czasie nawet u dorosłych mogą pojawiać się wszelkiego rodzaju nieprawidłowości. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj to, by często zmieniać buty. Nie można każdego dnia nosić tego samego obuwia, ponieważ stopa bardzo szybko się do niego przyzwyczai, a w razie, gdyby były delikatnie przekrzywione, zmiany będą mogły postępować w naprawdę szybkim tempie. W każdym wieku należy mieć kilka par butów, które będą używane naprzemiennie, ponieważ tylko i wyłącznie dzięki temu można będzie sprawić, że mięśnie stopy będą ćwiczone. Oczywiście problemem, z którym bardzo wiele osób zwyczajnie sobie nieradzi są buty na grubszej podeszwie. To szczególnie dotyczy pań, które uwielbiają szpilki, ale modele dla panów, również posiadają grube podeszwy butów, które uniemożliwiają prawidłową pracę stawu skokowego, tym samym rozleniwiając go. Takie nieprawidłowe dobranie butów może skutkować powstawaniem ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa leczenie

Ostroga piętowa to zwyrodnienie, które należy do niezwykle trudnych w leczeniu. Bardzo często sukcesem może okazać się jedynie ulżenie w bólu, dlatego na tym należy się skupić i właściwie najczęściej na tego typu efekty należy się nastawić. W początkowym etapie zmian zwyrodnieniowych, a właściwie w momencie, w którym zaczynają się okresowe bóle, bardzo dobrym rozwiązaniem wydają się przeróżnego rodzaju wkładki ortopedyczne do obuwia. Istnieje ich na rynku naprawdę bardzo wiele, jednak aby miały szansę okazać się w pełni skuteczne, powinny być wybrane przez lekarza specjalistę. Samodzielny zakup najczęściej nie tylko nie jest w stanie pomóc, ale bardzo często znacznie przyspiesza wszelkiego rodzaju zmiany. Za pomocą specjalnych wkładek odciąża się nacisk w obrębcie pięty, a tym samym sprawia, że chodzenie nie powoduje bólu. Stosuje się zarówno ortezy, jak i obuwie ortopedyczne. Wiele zależy od stopnia zaawansowania, jak i również decyzji samego lekarza. Dla wielu osób wkładka podpiętowa czy żelowa także będzie się świetnie sprawdzała. Tym bardziej że ta druga doskonale pochłania wszelkiego rodzaju wstrząsy, które powodują dyskomfort w trakcie poruszania się czy wykonywania codziennych czynności.

W przypadku gdy ostroga piętowa jest spowodowana wcześniejszą kontuzją, która została nieprawidłowo leczona, bardzo ważna jest konsultacja z ortopedą. Dzięki zdjęciu RTG będzie on w stanie ocenić nie tylko stan stopy, ale również wszelkiego rodzaju stopnie zaawansowania narośli. Jeśli pojawia się ból i stan zwyrodnieniowy jest wykryty w początkowym etapie, to bardzo często stosuje się leki przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Mają one za zadanie nie tylko zmniejszyć ból, dzięki temu poszczególne partie stopy będą właściwie się poruszały, przede wszystkim zlikwidowanie stanu zapalnego sprawi, że poruszanie się nie będzie powodowało dyskomfortu.

Doskonałym sposobem będzie uczęszczanie na rehabilitacje, która nie tylko będzie w stanie zlikwidować bądź tez uśmierzyć ból, ale bardzo często sprawi, że uczucie dyskomfortu zniknie. Wzmocnienie mięśni stopy ma kluczowe znaczenie dla samego poruszania się, dlatego na tym należy się skupić od samego początku.

Ostroga piętowa leczenie domowe

Doskonale sprawdzają się przeróżnego rodzaju ćwiczenia rozciągające. To właśnie one przeciwdziałają napięciu mięśniowemu, ale również skurczom. Niestety, ale nawet w początkowych stadiach zwyrodnienia takiego jak ostroga piętowa może pojawiać się sztywnienie stopy, ale również skurcze. Dlatego systematyczne ćwiczenia będą w stanie w naprawdę krótkim czasie okazać się niezwykle pomocne. Dobrym rozwiązaniem będzie chodzenie na boso. Jest to niezwykle skuteczne ćwiczenie, które z powodzeniem można będzie stosować przez cały czas, w którym przebywamy w domu. Idealnie, jeśli będziemy chodzili po trawie czy piasku, ponieważ w ten właśnie sposób można doskonale ćwiczyć mięśnie stopy. Bardzo często obuwie sprawia, że stopa jest unieruchomiona, przez co poszczególne mięśnie się osłabiają. Dlatego tak dobrym rozwiązaniem będzie sprawienie, by w każdym momencie można było ćwiczyć chodzenie na boso. Idealnie, jeśli w trakcie chodzenia na boso, można będzie od czasu do czasu przejść się kawałek na palcach czy piętach. W każdym z tych ćwiczeń inne mięśnie będą się usprawniały, tak więc warto trenować na przeróżne sposoby, ponieważ w ten właśnie sposób można będzie już po kilku tygodniach zauważyć pewną poprawę.

Bardzo wiele osób jest przerażonych tym, że konieczna będzie operacja. Wiadomo, że jeśli zmiany zostały wykryte w naprawdę bardzo zaawansowanym stadium, to najczęściej by można było wykonywać codzienne obowiązki, operacja wydaje się być koniecznością. To szczególnie istotne u osób, które z uwagi na zmiany nie mogą poradzić sobie z samodzielnym poruszaniem się. Oczywiście często ten problem występuje u sportowców, na co także należy zwrócić swoją uwagę.

Ostroga piętowa ćwiczenia

Bardzo trudno jest określić, jakie konkretnie ćwiczenia należy wykonywać. Wiele zależy od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych, ogólnej kondycji fizycznej, ale także tego, jaki jest stan zdrowia. Jeśli jest to stan początkowy, można chodzić na boso po trawie, piasku. Bardzo dobre efekty daje naprzemienne chodzenie na palcach i piętach, ponieważ w ten właśnie sposób wzmacnia się cała podeszwa stopy. Takie ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale przede wszystkim przeciwdziałają skurczom. W bardziej zaawansowanych stadiach wszystko zależne jest od decyzji fizjoterapeuty. To właśnie on podejmuje decyzję odnośnie tego, jakie ćwiczenia można będzie wykonywać. Bardzo często niezbędna jest rehabilitacja, w której czasie specjalista określi jak właściwie wykonywać każde z ćwiczeń.

Ostroga piętowa to niezwykle częste zwyrodnienie, jednocześnie należy mieć na uwadze, że jeśli tylko dana osoba w krótkim czasie zgłosi się do specjalisty, będzie w stanie osiągnąć naprawdę bardzo duże efekty, jeśli chodzi o treningi. Im wcześniej zacznie się ćwiczyć, tym większe szanse na pozbycie się dyskomfortu czy bólu w trakcie chodzenia.

Poprzedni Sok z brzozy - jak pozyskać i pić? Właściwości soku z brzozy
Następny Olej konopny CBD, jak stosować i na co pomaga - Kompendium wiedzy

Może to Ci się spodoba

Zdrowie 0 Komentarz

Czym jest kaszel i jak powstaje?

Kaszel sam w sobie nie jest jednostką chorobową, jednak bywa objawem wielu chorób. Z czego bierze się kaszel i dlaczego czasem tak trudno go wyleczyć? Czym różnią się od siebie

Zdrowie 2 komentarze

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

Zdrowie 2 komentarze

Zespół Downa to nie wyrok

Zespół wad wrodzonych różnego stopnia, który nazywamy zespołem Downa to zawsze ogromna obawa dla rodziców, którzy zastanawiają się, jak będzie wyglądać przyszłość ich dziecka. Prawda jest jednak taka, że większość

Zdrowie 2 komentarze

Dieta bezglutenowa – co to? Przepisy, co jeść i efekty

Dużo słyszy się teraz o szkodliwości glutenu, a rynek produktów bezglutenowych ciągle rośnie. Nietolerancja glutenu to teraz bardzo powszechna dolegliwość która daje niejednoznacznie wskazujące na siebie objawy, przez co często

Zdrowie 0 Komentarz

Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to ważny krok na drodze do poprawy zdrowia i samopoczucia. Aby w pełni wykorzystać tę wizytę, warto dobrze się do niej przygotować. Zrozumienie, czego można oczekiwać,

Zdrowie 7 komentarzy

Olej z ostropestu na wątrobę a jej zdrowie – Wady i zalety

Wielu ludzi ma problemy z wątrobą. Złe odżywanie i ogólny harmonogram naszego życia wpływa negatywnie na nasz układ pokarmowy. Często tak jest, że starzy ludzie narzekają na bóle w tych

Homeopatia – Co to jest i jak działa?

Homeopatia bardzo często mylona jest z ziołolecznictwem, jednak prawdą jest, że stosuje się wszelkiego rodzaju substancjami, które mają naturalne pochodzenie. Nie zawsze jednak są to zioła, ponieważ bardzo często są

Zdrowie 2 komentarze

Kiedy powinniśmy wykonać wymaz z gardła? Jak przebiega? Ile kosztuje?

Wymaz z gardła to badanie, które ma wykazać rodzaj drobnoustroju atakującego gardło. Wymaz z gardła wykonuje się, gdy infekcja gardła ma charakter nawracający lub lekarz nie może na podstawie objawów

Zdrowie 5 komentarzy

Skóra wiecznie młoda? To możliwe!

Nawet najbardziej wyrafinowany strój, staranny makijaż oraz dodatki mogą ukrywać kobiecy wiek całkiem umiejętnie. Nie zmienia to jednak faktu, że całą prawdę o danych w metryce może zdradzić skóra. Jej

Zdrowie 4 komentarze

8 prostych działań, które wzmocnią twoje serce!

Zasila twój organizm, intensywnie reaguje na stresujące i emocjonujące chwile, każdego dnia pracuje tylko dla ciebie. O kim mowa? O twoim sercu, które nie narzeka na nadgodziny, nigdy nie będzie

Zdrowie 0 Komentarz

Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Objawy nadciśnienia tętniczego są często trudne do zauważenia. Istnieją jednak pewne zmiany, które mogą wskazywać na tę właśnie chorobę. Zobacz, czym dokładnie jest nadciśnienie tętnicze i jak należy go leczyć.

Zdrowie 1 Komentarz

Lipolife 3G – przepis na wymarzone ciało

Przeważnie to zbliżające się lato jest najlepszą motywacją do dbania o swoje ciało, jednak niezależnie od pory roku możemy je wymodelować, usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i skorygować kontur ciała. We

Zdrowie 3 komentarze

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia ataków padaczkowych?

Zaburzenia działania mózgu, których efektem jest utrata świadomości oraz drganie ciała nazywamy epilepsją. Mimo tego, że niebezpieczeństwo pojawienia się ataku potrafi bardzo mocno wpłynąć na codzienne życie chorych to przy

Zdrowie 0 Komentarz

Jak mogą Ci pomóc toniki wzmacniające?

Osoby dojrzałe i seniorzy często sięgają po toniki wzmacniające organizm. Zawarte w nich witaminy z grupy B, C i E, a także wyciągi roślinne i żelazo mają prozdrowotny wpływ na

Zdrowie 0 Komentarz

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Poprawne rozpoznanie uzależnienia od alkoholu to pierwszy krok do leczenia alkoholizmu. Zbyt późna reakcja na patologię w rodzinie może mieć bardzo opłakane skutki. Na pierwszy etapach uzależnienia może to być

1 Komentarz

  1. Alexis
    26 listopada, 11:04 Odpowiedz
    Nigdy nie rozumiałam matek, które oddają znoszone buty innym dzieciakom. Przecież od stopy zaczyna się cała równowaga ciała. jeżeli jest coś nie tak ze stopami to całe nasze ciało później to odczuje

Zostaw odpowiedź