Fizyczne i psychiczne oznaki stresu
Stres uważany jest za przyczynę i winowajcę wielkiego zła w naszym życiu. Nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Może powodować wiele chorób, dlatego warto eliminować go wszelkimi możliwymi sposobami. Najgorsze to fakt przewlekłego stresu. Do tej sytuacji nie można dopuścić. Należy mieć jednak na uwadze to, że stres w pewnych rozsądnych dawkach może być konstruktywny. Zmusza nas do innego patrzenia na świat. Jeśli nie jesteś świadomy tego, czy żyjesz w stresie, koniecznie przeczytaj artykuł. Poznaj jego fizyczne i psychiczne oznaki, jak również sposoby walki.
Fizyczne oznaki stresu
Oto kilka najpowszechniej występujących fizycznych oznak stresu. Sprawdź koniecznie, czy borykasz się z nimi:
- kołatanie serca
- wysokie ciśnienie tętnicze
- brak apetytu
- nadmierna potliwość
- bóle mięśni
- zaburzenia snu
- niepokój
- zmęczenie
- zły stan włosów
- zły stan cery
- słaby popęd płciowy
Psychiczne oznaki stresu
W zależności od charakteru i usposobienia człowieka w przypadku psychicznych oznak stresu możemy mieć do czynienia ze zgoła odmiennymi dolegliwościami, a jednocześnie zachowaniami. Sprawdź, czy któreś z nich dotyczą Twojej osoby. Oto najczęstsze psychiczne oznaki stresu:
- brak dobrego samopoczucia
- utrata dobrego humoru
- poczucie osamotnienia
- niska samoocena
- problemy z koncentracją
- problemy z pamięcią
- nadmierny apetyt w ramach poprawienia nastroju
- koszmary senne
- paniczny lęk
- uzależnienia
- poczucie bezradności
- płaczliwość
- agresja
Główne przyczyny stresu
Najczęściej spotykanymi dziś przyczynami stresu są kłopoty finansowe, problemy w związkach, śmierć bliskiej osoby, poważne choroby oraz praca. Warto pamiętać, że w przypadku stale utrzymującego się stresu w naszym organizmie nieustannie krążą hormony takie jak kortyzol, adrenalina czy noradrenalina. Taki stan na dłuższą metę nie jest dobry, ponieważ zaburza prawidłowy sen, nie jest obojętny dla naszego wyglądu, osłabia ogólną odporność organizmu, prowadzi do kłopotów z krążeniem.
Jaka walka ze stresem?
Walka ze stresem może mieć doraźny lub długofalowy charakter. Po pierwsze należy znaleźć jego przyczynę, a dopiero kolejno starać się wdrożyć konkretne rozwiązania. Wyznaczenie priorytetów i rozdzielenie obowiązków pomiędzy członków rodziny to podstawowe co należy zrobić w ramach podjętej walki ze stresem, który na dobre zakorzenił się w naszym życiu. Oto lista propozycji, co jeszcze można zrobić.
- Jeśli stres ma związek z pracą, pomyśl, co możesz zmienić w niej, aby dało się ją polubić. Być może dobrym rozwiązaniem będzie jej zmiana?
- Rozmawiaj, ponieważ wyłącznie dzięki rozmowie jesteś w stanie wyrzucić z siebie to, co Cię gryzie i nie daje spokoju. Jeśli masz ochotę na wypłakanie się na czyimś ramieniu, zrób to. Pamiętaj, aby była to jednak odpowiednia osoba, która zaoferuje konstruktywną pomoc.
- Myśl o szczęściu. To prawda, że nie ma to jak pozytywne nastawienie. Wyznacz sobie cel, który jesteś w stanie osiągnąć w relatywnie krótkim czasie i bez najmniejszych problemów. Sukces pobudzi Twój umysł do dalszego działania, a w ten sposób ukierunkujesz się na życie na zupełnie innych torach.
3 komentarze
Ada
03 grudnia, 12:25Zuzia
18 grudnia, 14:24Tomek
27 grudnia, 21:09