Czy kremów do twarzy z filtrami UVA i UVB należy używać przez cały rok?

Czy kremów do twarzy z filtrami UVA i UVB należy używać przez cały rok?

Regularne stosowanie kremów z filtrem UV nie jest jeszcze sprawą oczywistą. Niemniej ochrona przeciw promieniowaniu UVA i UVB jest bardzo ważna praktycznie przez cały rok. Oto powody, dla których kremy z filtrami warto mieć w kosmetyczce nawet w chłodne, pochmurne dni, gdy lato dobiegnie końca.

Rodzaje promieniowania mającego wpływ na naszą skórę

Na początku warto wspomnieć, że promieniowanie ultrafioletowe, czyli UV, ma bardzo złożony wpływ na naszą skórę. Z jednej strony słońce oddziałuje na nas pozytywnie – stymuluje produkcję witaminy D oraz wydzielanie endorfin. Z drugiej jednak, promieniowanie ma także właściwości mutagenne, które mogą powodować choroby oraz oparzenia słoneczne.

Oczywiście to, czy ekspozycja na słońce będzie miała na nas pozytywny czy negatywny wpływ, może zależeć w dużej mierze od nas. Już 10 do 15 minut ekspozycji na słońce z odkrytymi ramionami, nogami oraz brzuchem i plecami, dwa, trzy razy w tygodniu, pozwala na cieszenie się korzyściami płynącymi z promieniowania UV i w zupełności wystarczy, żeby wspomóc nasz organizm.

Przejdźmy jednak do rodzajów promieniowania oraz ich wpływu na skórę. Promieniowanie UV, które na nas wpływa to UVA oraz UVB. To, z jaką siłą UV przenika przez naskórek zależy od długości fali. Najdłuższą posiada promieniowanie UVA, które penetruje skórę głęboko, docierając do skóry właściwej. UVB z kolei jest niemal całkowicie absorbowane przez naskórek i praktycznie nie przedostaje się do skóry właściwej.

Dlatego często przyjmuje się uproszczone nazewnictwo poszczególnych zakresów promieniowania. I tak mówi się, że litera „A” w UVA oznacza „aging”, czyli starzenie się, a „B” w UVB „burning”, czyli płonąca (oparzona skóra).

Poza tymi dwoma zakresami promieniowania wyróżnia się także UVC. Ma ono najwyższą energię z całego spektrum promieniowania UV, nie przenika jednak przez warstwę ozonową. Warto zauważyć, że z powodu uszkodzeń tej warstwy, promieniowanie UVC może w jakimś stopniu docierać na powierzchnię Ziemi. Jednak w głównej mierze jesteśmy na nie narażeni podczas korzystania ze specjalnych lamp.

Ostatnimi czasy coraz głośniej mówi się również o tym, że skóra jest w pewnym stopniu narażona na promieniowanie z monitorów. W tym przypadku najczęściej wspomina się o promieniowaniu podczerwonym oraz tak zwanym świetle niebieskim.

Jeszcze do niedawna zarówno podczerwień, jak i światło niebieskie uważano za obojętne dla skóry. Jednak najnowsze badania pokazują, że nie są one tak nieszkodliwe, jak przypuszczano jeszcze kilka lat temu.

Jak silne jest promieniowanie słoneczne w Polsce na przestrzeni całego roku

By określić wartość promieniowania UV, która może doprowadzić do pojawienia się rumienia na skórze, używa się indeksu UV. Jest to przeliczenie iloczynu efektywnego natężenia napromienienia – krzywa rumieniowa CIE mnożona jest przez 40.

Dzięki takiej metodzie otrzymujemy skalę, która pozwala nam określić, jaka ochrona przeciwsłoneczna będzie nam potrzebna. Przyjęto następujący podział:

  • wartość 1-2 – całkowicie bezpieczna dla skóry człowieka,
  • wartość 3-7 – ochrona jest zalecana,
  • wartość powyżej 8 – należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach popołudniowych.

Promieniowanie słoneczne w Polsce na przestrzeni roku jest bardzo zmienne. Miesiące o najniższym indeksie UV, czyli 1, to styczeń, luty, listopad i grudzień. Miesiące z najwyższym indeksem UV, to czerwiec i lipiec, a następnie maj i sierpień (indeks UV 6). Później odpowiednio kwiecień i wrzesień (4), marzec (3) i październik (2).

Oznacza to, że ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy wystawieni na promieniowanie UV o wysokim indeksie, czyli latem. Chociaż oczywiście wtedy jest szczególnie istotna. Ale warto zadbać o używanie produktu ochrony przeciwsłonecznej również wiosną, jesienią i zimą, zwłaszcza w słoneczne dni. Nakładanie produktów ochrony przeciwsłonecznej poleca się szczególnie osobom uprawiającym sporty zimowe. Podczas jeżdżenia na nartach zaleca się także zakładanie odpowiednich gogli, które nie tylko ochronią nasze oczy przed drobinkami z powietrza, ale także zapewnią ochronę oczu przed promieniowaniem odbijającym się od śniegu.

Ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego to takie ważne?

Warto pamiętać, że poparzenia słoneczne i uszkodzenia naskórka to nie jedyne niekorzystnie skutki nadmiaru promieniowania UV. Oprócz tego:

  • przy więcej niż pięciu poparzeniach słonecznych znacznie wzrasta ryzyko raka skóry,
  • krótkoterminowym efektem nadmiernej ekspozycji może być obrzęk skóry i złe samopoczucie,
  • promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek i przebarwień (największy wpływ ma na to promieniowanie UVA, które oddziałuje na skórę przez cały rok).

Dlatego nawet w pochmurne dni oraz zimą warto korzystać z produktu ochrony przeciwsłonecznej i zabezpieczać nim odsłonięte fragmenty ciała.

Ochrona przeciwsłoneczna latem – zadbaj o swoją skórę

Naturalnie latem powinniśmy szczególnie dbać o fotoprotekcję naszej skóry. Ułatwi nam to odpowiednio dobrany krem z filtrem. Na co zwrócić uwagę wybierając produkt na wakacje? Przede wszystkim, wysoki filtr oraz szerokie spektrum ochrony.

Krem idealny powinien mieć SPF co najmniej 50 oraz chronić przed UVA i UVB. Warto postawić też na produkt zawierający dodatkowe substancje, jak masło shea, łagodzący pantenol lub witaminę E, która jest znanym przeciwutleniaczem i jest nazywana witaminą młodości.

Warto wybierać produkty wodoodporne – oznaczone takim hasłem kremy, emulsje czy olejki do opalania pozostają na skórze dłużej nawet po kontakcie z wodą. Nie znaczy to jednak, że po kąpieli można zrezygnować z ponownej aplikacji preparatu. Warto smarować się także po długim spacerze, aktywności sportowej lub innych – kontakt z ręcznikami, odzieżą czy nawet sam pot mogą sprawić, że warstwa ochronna produktu po prostu zniknie z naszej skóry.

Na koniec nie zapominajmy o wygodzie użytkowania. Warto postawić na filtry chemiczno-fizyczne, które zwykle łatwo się rozprowadzają, nie bielą, nie zostawiają tłustego filmu oraz są łatwe w reaplikacji.

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok

Odpowiadając na tytułowe pytanie – czy kremów z filtrami UVA i UVB warto używać przez cały rok? Zdecydowanie TAK. Zwłaszcza jeśli zależy nam na spowolnieniu procesów starzenia się skóry. Dodatkowo zimą ekspozycja może zwiększać się z powodu światła słonecznego odbijającego się od śniegu, który działa jak lustro dla promieniowania. Z tego powodu warto, by krem z filtrem UVA i UVB znajdował się w każdej kosmetyczce. Nasza skóra z pewnością odwdzięczy się za tę dodatkową ochronę pięknym i młodym wyglądem na dłużej!

Poprzedni Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
Następny Jak leczyć wypadanie włosów i łysienie? Kiedy

Może to Ci się spodoba

Zdrowie 3 komentarze

Kołdra obciążeniowa w łagodzeniu objawów Zespołu Downa

Zespół Downa jest co prawda chorobą nieuleczalną, ale istnieją sposoby łagodzenia towarzyszących jej dolegliwości. Zespół Downa przejawia się przede wszystkim niepełnosprawnością umysłową w stopniu lekkim i średnim, upośledzeniem odporności i

Zdrowie 3 komentarze

Jakie wady wzroku korygują soczewki kontaktowe? Jakie wybrać?

Soczewki kontaktowe korygują krótko i dalekowzroczność oraz starczowzroczność a takżę astygmatyzm. Soczewki systematycznej wymiany dostępne są w formie jednodniowej, 2-tygodniowej i miesięcznej w mocach pod plus 6 do minus 12.

Zdrowie 0 Komentarz

Rodzaje ciśnieniomierzy – jakie są i jaki wybrać?

Regularny pomiar ciśnienia tętniczego jest wskazany nie tylko osobom z zaburzeniami krążeniowymi. Każdy z nas powinien w pewnych odstępach czasu monitorować jego wysokość. Urządzeniem, które zapewnia taki pomiar, jest ciśnieniomierz.

Zdrowie 1 Komentarz

Stan padaczkowy

Powtarzanie się napadu padaczkowego w krótkich odstępach czasu lub jego przedłużanie się jest określane mianem stanu padaczkowego. To jeden z neurologicznych stanów zagrożenia życia, w przebiegu którego chory poza pierwszą

Zdrowie 5 komentarzy

Rozpieszczaj swoje ciało

Popularne powiedzenie mówiące o tym, że życie mamy tylko jedno bardzo często jest bagatelizowane, a zawiera w sobie całą prawdę o ludzkiej egzystencji w raz poradą, żeby doceniać chwilę teraźniejszą.

Dieta i Żywienie 7 komentarzy

Ewa Chodakowska: Jestem fanką koktajli

W najnowszej książce Ewa Chodakowska zawarła sto przepisów na zdrowe koktajle, które mogą stanowić zamiennik słodkich przekąsek lub pełnowartościowy posiłek. Wśród propozycji znalazły się również koktajle specjalnie dla mężczyzn. Ewa Chodakowska

Choroby od A do Z 2 komentarze

Mukopolisacharydozy – Co to jest i jak leczyć?

Mukopolisacharydozy (ang. Mucopolysaccharidoses, MPS) to grupa dziedzicznych zaburzeń metabolizmu mukopolisacharydów (długołańcuchowych cząsteczek cukrowych należących do grupy glikozaminoglikanów – GAG), spowodowanych mutacjami różnych genów. Zwykle są przekazywane w sposób autosomalny recesywny.

Zdrowie 6 komentarzy

Zbliża się zima – już teraz zakup kołdrę puchową

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jej mroźny oddech odczujemy nie tylko w drodze do pracy czy podczas popołudniowych spacerów, ale i w nocy. Dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w

Zdrowie 0 Komentarz

Eozynofile- Co to? Normy, badania i ich funkcje

Bardzo duży nacisk kładzie się na wykonywanie badań profilaktycznych, ponieważ to właśnie one dają obraz naszego zdrowia. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości można w krótkim czasie wykryć, ale również rozpocząć leczenie. Uznaje

Zdrowie 1 Komentarz

Przyszłość marihuany w Polsce

Kwestia marihuany to bardzo popularny temat zarówno społeczny, jak i polityczny.  Porusza się ją często przy rozmaitych okazjach. Spór toczy się przede wszystkim pomiędzy zwolennikami oraz przeciwnikami legalizacji tej substancji

Zdrowie 0 Komentarz

Sztuczna inteligencja i innowacyjne technologie coraz bardziej zmieniają medycynę

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania rozwiązaniami medycznymi opartymi na sztucznej inteligencji, telemedycynie i innowacyjnych technologiach. Specjalistyczne urządzenia połączone z aplikacjami są wykorzystywane m.in. do walki z nowotworami, niepłodnością, zaburzeniami oddychania czy

Zdrowie 3 komentarze

Uważaj na zgagę!

Nieprzyjemne, piekące i przeszkadzające w codziennych czynnościach uczucie, zlokalizowane w okolicach przełyku to nic innego jak zgaga. Dla niektórych częsta towarzyszka obfitych posiłków, innych „dopada” zdecydowanie sporadycznie. Mając na uwadze

Zdrowie 3 komentarze

Wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe

Ciśnieniem wewnątrzczaszkowym (ang. intracranial pressure, ICP) określamy ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. W mózgowiu znajdują się cztery komory mózgu, w których powstaje i krąży płyn mózgowo-rdzeniowy (ang. cerebrospinal

Zdrowie 1 Komentarz

Komórki macierzyste pobrane z własnego tłuszczu – czy wiesz, że mogą być one lekiem na ból i urazy?

Ludzki organizm kryje w sobie niemalże nieograniczone możliwości, które medycyna nieustannie stara się odkryć i jak najlepiej wykorzystać. Tym bardziej cieszy, kiedy tak innowacyjne metody terapii, jak chociażby kuracja komórkami

Zdrowie 0 Komentarz

Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Objawy nadciśnienia tętniczego są często trudne do zauważenia. Istnieją jednak pewne zmiany, które mogą wskazywać na tę właśnie chorobę. Zobacz, czym dokładnie jest nadciśnienie tętnicze i jak należy go leczyć.

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź