Czy kremów do twarzy z filtrami UVA i UVB należy używać przez cały rok?

Czy kremów do twarzy z filtrami UVA i UVB należy używać przez cały rok?

Regularne stosowanie kremów z filtrem UV nie jest jeszcze sprawą oczywistą. Niemniej ochrona przeciw promieniowaniu UVA i UVB jest bardzo ważna praktycznie przez cały rok. Oto powody, dla których kremy z filtrami warto mieć w kosmetyczce nawet w chłodne, pochmurne dni, gdy lato dobiegnie końca.

Rodzaje promieniowania mającego wpływ na naszą skórę

Na początku warto wspomnieć, że promieniowanie ultrafioletowe, czyli UV, ma bardzo złożony wpływ na naszą skórę. Z jednej strony słońce oddziałuje na nas pozytywnie – stymuluje produkcję witaminy D oraz wydzielanie endorfin. Z drugiej jednak, promieniowanie ma także właściwości mutagenne, które mogą powodować choroby oraz oparzenia słoneczne.

Oczywiście to, czy ekspozycja na słońce będzie miała na nas pozytywny czy negatywny wpływ, może zależeć w dużej mierze od nas. Już 10 do 15 minut ekspozycji na słońce z odkrytymi ramionami, nogami oraz brzuchem i plecami, dwa, trzy razy w tygodniu, pozwala na cieszenie się korzyściami płynącymi z promieniowania UV i w zupełności wystarczy, żeby wspomóc nasz organizm.

Przejdźmy jednak do rodzajów promieniowania oraz ich wpływu na skórę. Promieniowanie UV, które na nas wpływa to UVA oraz UVB. To, z jaką siłą UV przenika przez naskórek zależy od długości fali. Najdłuższą posiada promieniowanie UVA, które penetruje skórę głęboko, docierając do skóry właściwej. UVB z kolei jest niemal całkowicie absorbowane przez naskórek i praktycznie nie przedostaje się do skóry właściwej.

Dlatego często przyjmuje się uproszczone nazewnictwo poszczególnych zakresów promieniowania. I tak mówi się, że litera „A” w UVA oznacza „aging”, czyli starzenie się, a „B” w UVB „burning”, czyli płonąca (oparzona skóra).

Poza tymi dwoma zakresami promieniowania wyróżnia się także UVC. Ma ono najwyższą energię z całego spektrum promieniowania UV, nie przenika jednak przez warstwę ozonową. Warto zauważyć, że z powodu uszkodzeń tej warstwy, promieniowanie UVC może w jakimś stopniu docierać na powierzchnię Ziemi. Jednak w głównej mierze jesteśmy na nie narażeni podczas korzystania ze specjalnych lamp.

Ostatnimi czasy coraz głośniej mówi się również o tym, że skóra jest w pewnym stopniu narażona na promieniowanie z monitorów. W tym przypadku najczęściej wspomina się o promieniowaniu podczerwonym oraz tak zwanym świetle niebieskim.

Jeszcze do niedawna zarówno podczerwień, jak i światło niebieskie uważano za obojętne dla skóry. Jednak najnowsze badania pokazują, że nie są one tak nieszkodliwe, jak przypuszczano jeszcze kilka lat temu.

Jak silne jest promieniowanie słoneczne w Polsce na przestrzeni całego roku

By określić wartość promieniowania UV, która może doprowadzić do pojawienia się rumienia na skórze, używa się indeksu UV. Jest to przeliczenie iloczynu efektywnego natężenia napromienienia – krzywa rumieniowa CIE mnożona jest przez 40.

Dzięki takiej metodzie otrzymujemy skalę, która pozwala nam określić, jaka ochrona przeciwsłoneczna będzie nam potrzebna. Przyjęto następujący podział:

  • wartość 1-2 – całkowicie bezpieczna dla skóry człowieka,
  • wartość 3-7 – ochrona jest zalecana,
  • wartość powyżej 8 – należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach popołudniowych.

Promieniowanie słoneczne w Polsce na przestrzeni roku jest bardzo zmienne. Miesiące o najniższym indeksie UV, czyli 1, to styczeń, luty, listopad i grudzień. Miesiące z najwyższym indeksem UV, to czerwiec i lipiec, a następnie maj i sierpień (indeks UV 6). Później odpowiednio kwiecień i wrzesień (4), marzec (3) i październik (2).

Oznacza to, że ochrona przeciwsłoneczna jest ważna nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy wystawieni na promieniowanie UV o wysokim indeksie, czyli latem. Chociaż oczywiście wtedy jest szczególnie istotna. Ale warto zadbać o używanie produktu ochrony przeciwsłonecznej również wiosną, jesienią i zimą, zwłaszcza w słoneczne dni. Nakładanie produktów ochrony przeciwsłonecznej poleca się szczególnie osobom uprawiającym sporty zimowe. Podczas jeżdżenia na nartach zaleca się także zakładanie odpowiednich gogli, które nie tylko ochronią nasze oczy przed drobinkami z powietrza, ale także zapewnią ochronę oczu przed promieniowaniem odbijającym się od śniegu.

Ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego to takie ważne?

Warto pamiętać, że poparzenia słoneczne i uszkodzenia naskórka to nie jedyne niekorzystnie skutki nadmiaru promieniowania UV. Oprócz tego:

  • przy więcej niż pięciu poparzeniach słonecznych znacznie wzrasta ryzyko raka skóry,
  • krótkoterminowym efektem nadmiernej ekspozycji może być obrzęk skóry i złe samopoczucie,
  • promieniowanie UV przyspiesza starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek i przebarwień (największy wpływ ma na to promieniowanie UVA, które oddziałuje na skórę przez cały rok).

Dlatego nawet w pochmurne dni oraz zimą warto korzystać z produktu ochrony przeciwsłonecznej i zabezpieczać nim odsłonięte fragmenty ciała.

Ochrona przeciwsłoneczna latem – zadbaj o swoją skórę

Naturalnie latem powinniśmy szczególnie dbać o fotoprotekcję naszej skóry. Ułatwi nam to odpowiednio dobrany krem z filtrem. Na co zwrócić uwagę wybierając produkt na wakacje? Przede wszystkim, wysoki filtr oraz szerokie spektrum ochrony.

Krem idealny powinien mieć SPF co najmniej 50 oraz chronić przed UVA i UVB. Warto postawić też na produkt zawierający dodatkowe substancje, jak masło shea, łagodzący pantenol lub witaminę E, która jest znanym przeciwutleniaczem i jest nazywana witaminą młodości.

Warto wybierać produkty wodoodporne – oznaczone takim hasłem kremy, emulsje czy olejki do opalania pozostają na skórze dłużej nawet po kontakcie z wodą. Nie znaczy to jednak, że po kąpieli można zrezygnować z ponownej aplikacji preparatu. Warto smarować się także po długim spacerze, aktywności sportowej lub innych – kontakt z ręcznikami, odzieżą czy nawet sam pot mogą sprawić, że warstwa ochronna produktu po prostu zniknie z naszej skóry.

Na koniec nie zapominajmy o wygodzie użytkowania. Warto postawić na filtry chemiczno-fizyczne, które zwykle łatwo się rozprowadzają, nie bielą, nie zostawiają tłustego filmu oraz są łatwe w reaplikacji.

Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok

Odpowiadając na tytułowe pytanie – czy kremów z filtrami UVA i UVB warto używać przez cały rok? Zdecydowanie TAK. Zwłaszcza jeśli zależy nam na spowolnieniu procesów starzenia się skóry. Dodatkowo zimą ekspozycja może zwiększać się z powodu światła słonecznego odbijającego się od śniegu, który działa jak lustro dla promieniowania. Z tego powodu warto, by krem z filtrem UVA i UVB znajdował się w każdej kosmetyczce. Nasza skóra z pewnością odwdzięczy się za tę dodatkową ochronę pięknym i młodym wyglądem na dłużej!

Poprzedni Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
Następny Jak leczyć wypadanie włosów i łysienie? Kiedy

Może to Ci się spodoba

Dieta i Żywienie 0 Komentarz

Od czego zaczyna się zdrowie?

Dbałość o zdrowie musi mieć właściwą podstawę. Wiadomo, że w Internecie można znaleźć wiele wskazówek mających na celu poprawę jakości życia. Często pojęcie zdrowia jest na tyle zróżnicowane, że trudno

Zdrowie 3 komentarze

Zadbajmy o stawy!

Wstajesz rano i przy pierwszym pociągnięciu czujesz jak twoje stawy jękliwie stawiają opór? Zwykłe, codzienne obowiązki stają się coraz poważniejszym problemem? Siedząca praca sprawia, że twoje ciało jest sztywne, nie

Zdrowie 1 Komentarz

Z padaczką da się żyć

W przypadku wielu chorób, ich akceptacja jest podstawą do tego, aby nauczyć się z nimi żyć na co dzień. Oczywistym jest, że wszystko zależy od typu choroby itp., ale dążenie

Zdrowie 0 Komentarz

Czym są repelenty?

Wraz z nadejściem ciepłych dni do życia budzą się organizmy żywe, a wśród nich także owady. Niestety niektóre insekty mogą być uciążliwe, a nawet niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Można się

Zdrowie 2 komentarze

Gronkowiec złocisty – co to? Objawy i leczenie Gronkowca złocistego

Szacuje się, że w dzisiejszych czasach aż 10-50% ludzkości jest, było lub będzie nosicielami gronkowca złocistego. Warto wiec wiedzieć więcej o profilaktyce przeciwko zakażeniu i możliwych jednostkach chorobowych, które może

Zdrowie 5 komentarzy

Jak wychować psa bez stresu?

Bez względu na to, jakiej rasy jest nasz pies musimy mieć świadomość tego, że kluczowe będzie dla niego wszystko to, czego zostanie nauczony w najwcześniejszej fazie swojego rozwoju. To właśnie

Zdrowie 4 komentarze

Nazywamy emocje. Pokonujemy nerwicę.

Z emocjami mamy do czynienia każdego dnia. Osoby bez obciążeń, jakimi mogą być różne zaburzenia psychiczne, radzą sobie zwykle bardzo dobrze z ich wyrażaniem. Przede wszystkim nie tłumią emocji, nie

Zdrowie 2 komentarze

Kortyzol i oksytocyna, czyli o wyznacznikach naszego samopoczucia

Samopoczucie każdego człowieka zależy od wielu czynników. Warto zauważyć, że nie będą to wyłącznie czynniki środowiskowe, ale też biochemiczne. Kortyzol i oksytocyna są hormonami mającymi ogromne znaczenie w ramach naszego

Zdrowie 0 Komentarz

Jak chronić się przed komarami?

Nawet najpiękniejsza okolica i sielski odpoczynek na urlopie mogą zostać zniweczone przez uciążliwe komary. Dla jednych samo ich bzyczenie jest nie do zniesienia, inni z kolei mocno odczuwają ukąszenia. W

Zdrowie 5 komentarzy

Rozpieszczaj swoje ciało

Popularne powiedzenie mówiące o tym, że życie mamy tylko jedno bardzo często jest bagatelizowane, a zawiera w sobie całą prawdę o ludzkiej egzystencji w raz poradą, żeby doceniać chwilę teraźniejszą.

Zdrowie 5 komentarzy

Ile snu potrzebujemy?

Brak snu wpływa negatywnie na stan naszego zdrowia. W efekcie niedoboru nocnego wypoczynku, znacząco pogarsza się funkcjonowanie układu odpornościowego, a także spada szybkość reakcji i zdolność uczenia się. Długotrwały brak

Zdrowie 0 Komentarz

Co robią cylindry w okularach?

Nie ma znaczenia, czy nosisz okulary od lat, nawet dziesięcioleci, czy dopiero niedawno zacząłeś je nosić. Wiele osób noszących okulary, niezależnie od jakiego czasu, zazwyczaj zastanawia to, czym tak dokładnie

Zdrowie 2 komentarze

Jak żyć z padaczką?

Epilepsja inaczej nazywana padaczką, to przede wszystkim codzienny strach o to, czy nie pojawi się kolejny atak. A jeżeli będzie miał miejsce, to czy nie spotka nas w sytuacji, która

Zdrowie 2 komentarze

Jak zadbać o higienę snu

Problemy z zasypianiem dotykają coraz większej części populacji. Związane jest to zarówno z permanentnym stresem, jak i nieprawidłową dietą, spożywaniem używek czy niewłaściwą higieną snu. Jak zadbać o tą ostatnią?

Zdrowie 0 Komentarz

Biodrukowanie 3D będzie można przeprowadzić wewnątrz ludzkiego ciała. Umożliwi to mała, elastyczna drukarka

Australijscy naukowcy zaprezentowali prototypowe urządzenie, które może drukować żywe komórki w technologii 3D wewnątrz organizmu, bezpośrednio na narządach wewnętrznych. Potencjalnie będzie ono mogło posłużyć za uniwersalne endoskopowe narzędzie chirurgiczne, ograniczając ryzyko

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź