Kim jest Alkoholik? Jestem Alkoholikiem?

Kim jest Alkoholik? Jestem Alkoholikiem?

Jeśli chcesz otrzymać definicję słownikową, alkoholik to osoba, która cierpi na chorobę alkoholizmu. Jego mózg stał się uzależniony od alkoholu, aby funkcjonować, a bez picia pojawiają się objawy odstawienia. Jest jednak o wiele więcej do opowieści. Alkoholizm jest chorobą i tak jak w przypadku większości chorób, istnieją pewne poziomy nasilenia.

Więc skąd wiesz, że przekroczyłeś linię od pijącego do alkoholika? Co robisz, jeśli myślisz, że jesteś alkoholikiem? Jak można przestać? Kto może pomóc? Chcemy odpowiedzieć na wszystkie te pytania za ciebie. Po pierwsze, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, dlaczego alkoholizm jest tak niebezpieczną chorobą.

Dlaczego alkohol jest problemem?

Osoby dotknięte alkoholizmem nie są w stanie kontrolować swojej obsesji, zarówno tego, ile piją, jak i kiedy piją. Później może to prowadzić do problemów zdrowotnych i/lub problemów w domu lub w pracy. Wielu alkoholików przez całe życie znajduje się w samotności i jest w złym stanie zdrowia.

„Alkohol jest podstępny, zwodniczy i niezwyciężony”

Cytat pochodzący z Wielkiej Księgi AA, http://www.parpa.pl/

Wielu ludzi nie wierzy, że alkoholizm jest chorobą. Zamiast tego wierzą, że picie jest wyborem. Cóż, „niealkoholicy” mogą przestać pić, kiedy tylko chcą. Niestety dla alkoholika, nie jest to typowe.

Alkoholizm może nie tylko prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, ale może również powodować problemy w relacjach osobistych i biznesowych. Co więcej, wielu alkoholików boryka się z ogromnymi obciążeniami finansowymi, ponieważ wydaje zbyt dużo pieniędzy na alkohol, zaniedbując jednocześnie swoje obowiązki zawodowe.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się, że picie alkoholu zakłóciło twoją karierę lub życie w domu, to jest szansa, że jesteś alkoholikiem lub jesteś w drodze. Ci, którzy piją w sposób odpowiedzialny, mają tendencję do spożywania alkoholu jako przysmaku, czegoś, co można spożywać po zakończeniu dnia pracy, lub przy specjalnych okazjach towarzyskich. Ci, którzy są alkoholikami, mają tendencję do używania alkoholu bez żadnego powodu.

Linia między „pijącym z problemami” a „alkoholikiem” może być, że tak powiem, nieco zamazana. Objawy alkoholizmu są jednak wyraźne jak dzwonek. Jeśli kiwnąłeś głową i zgodziłeś się z tym, co przeczytałeś poniżej, być może będziesz chciał zakwestionować swoje nawyki związane z piciem.

Symptomy alkoholizmu

Większość znaków ostrzegawczych i objawów alkoholizmu nie jest trudna do zidentyfikowania. Są jednak pewne, które są oczywiste. Często alkoholik nie przyznaje się do istnienia problemu. Może to być spowodowane zaprzeczeniem, lub prawdziwym przekonaniem, że problem nie istnieje. Ogólnie rzecz biorąc, ostatnią osobą, która zdaje sobie sprawę, że istnieje problem, jest alkoholik. Prawdopodobnie zaprzeczy on istnieniu problemu, dopóki nie zostanie wyrządzona nieodwracalna szkoda. Dlatego ważne jest, aby rozpoznać objawy alkoholizmu.

Oto niektóre z częstszych objawów związanych z tą chorobą:

  • Picie samemu i/lub usiłowanie ukrycia tego przed innymi
  • Brak możliwości nałożenia limitu na zużycie
  • Brakujące wydarzenia rodzinne i/lub związane z działalnością gospodarczą
  • Czuję się drażliwy, gdy nie mogę się napić.
  • Problemy ze związkami wynikającymi z używania alkoholu
  • Bieganie z prawem, np. jazda pod wpływem lub odurzenie publiczne
  • Pocenie się i mdłości, nawet gdy nie pije się

Co powoduje alkoholizm?

Zostanie alkoholikiem to nie jest coś, co zdarza się z dnia na dzień. Nie ma dokładnego momentu, w którym można „skurczyć” alkoholizm. Zamiast tego, może minąć wiele lat, zanim nawet ciężkie picie przerodzi się w chorobę. To powiedziawszy, alkoholizm może zacząć się pojawiać w ciągu kilku tygodni, zwłaszcza jeśli picie na palcach.

Z czasem regularne spożywanie alkoholu zmieni chemikalia mózgu, sprawiając, że pijący nie będzie miał ochoty na alkohol przez dłuższy czas, ale aby uniknąć złego samopoczucia. Funkcja mózgu staje się coraz bardziej osłabiona wraz ze wzrostem zawartości alkoholu we krwi. Za każdym razem, gdy pijesz alkohol, kilka substancji chemicznych w mózgu traci równowagę. Z czasem mózg przyzwyczaja się do tej nierównowagi i uważa ją za nową równowagę, że tak powiem. Jest to choroba mózgu zwana alkoholizmem.

Ta „nowa równowaga” jest niezwykle niezdrowa. Brak równowagi chemicznej w mózgu może spowodować wiele problemów, zbyt wiele, aby wymienić je tutaj. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat wpływu alkoholu na mózg i resztę ciała, przeczytaj nasz artykuł na ten temat.

Więc zmiany w mózgu spowodowane przez alkohol faktycznie powodują alkoholizm. Jednak sam alkohol powoduje też problemy z ciałem. Krótkotrwałe skutki obejmują pijaństwo, trudności z chodzeniem, rozmytą mowę, spowolniony czas reakcji, problemy z równowagą, zły osąd, nieprzewidywalne zachowanie i chwilową utratę pamięci … w zasadzie wszystkie rzeczy związane z byciem pijanym. Długotrwałe skutki są dużo bardziej przykre i mogą obejmować zespół Wernicke-Korsakoffa, dreszcze delirium, niewydolność wątroby, do dziesięciu rodzajów raka, a ostatecznie śmierć.

Inne czynniki ryzyka

Podczas gdy każdy jest narażony na ryzyko stania się alkoholikiem, kiedy pije stale, istnieją pewne czynniki, które sprawiają, że niektórzy są bardziej narażeni na ryzyko niż inni. Rozważmy następujące czynniki jako „naturalną” stronę pielęgnacji VS w naturze. Są to niektóre inne czynniki ryzyka dla alkoholizmu:

Dziedziczenie problemu

To jest ten duży. Pojawiło się wiele naukowych argumentów na rzecz dziedzicznego alkoholizmu. W rzeczywistości mamy obszerny artykuł na ten temat, warty przeczytania. Podczas gdy mniej niż 20% osób spożywających alkohol rzeczywiście staje się alkoholikami, istnieje ponad 930 genów związanych z używaniem alkoholu i istnieje absolutnie genetyczny czynnik ryzyka dla alkoholizmu. Być może jedna piąta pijących, u których występują zaburzenia, jest w jakiś sposób genetycznie predysponowana. Trzeba przeprowadzić więcej badań, aby mieć pewność.

W każdym razie, pomoc istnieje!

Nie robienie niczego jest absolutnie najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Prawie 90 000 ludzi umiera co roku z przyczyn związanych z tym, co jest w butelce. Jeśli uważasz, że musisz przestać pić, musisz odbyć poważną rozmowę ze swoim lekarzem, terapeutą lub specjalistą w ośrodku leczniczym.

Zacznij tam. Potem zameldować się w obiekcie niezależnie od tego. Jeśli jesteś na płocie o to, to ambulatorium jest dla ciebie. Jeśli wiesz, że masz problem, który wymaga wyleczenia, zgłoś się do ośrodka stacjonarnego. Oba ośrodki skupiają się na pomocy osobom, które obecnie nadużywają alkoholu i/lub narkotyków. Istnieją również bardziej intensywne opcje, takie jak częściowa hospitalizacja.

Większość ludzi, którzy cierpią na alkoholizm, nie jest w stanie powstrzymać „zimnego indyka”. Ponadto, jest to niezwykle niebezpieczne, a nawet może być śmiertelne. Odstawienie alkoholu może prowadzić do śmiertelnych napadów, wśród wielu innych nieprzyjemnych objawów. Aby przezwyciężyć uzależnienie od narkotyków, którym bardzo często jest alkoholizm, zawsze trzeba się leczyć.

Jeśli ty lub twoja ukochana osoba cierpicie z powodu negatywnych skutków alkoholizmu, prosimy o natychmiastowe zwrócenie się o pomoc.

Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne? Dowiesz się więcej w artykule:

https://gazetamedycyna.pl/wyjscie-z-alkoholizmu-psychoterapia-czy-leczenie-farmakologiczne/.

Poprzedni Co to jest alkoholizm? Definicja alkoholizmu
Następny Gastroskopia - Co to i jak się przygotować?

Może to Ci się spodoba

Zdrowie 0 Komentarz

Co to jest alkoholizm? Definicja alkoholizmu

Alkoholizm jest najpoważniejszą formą nadużywania alkoholu i wiąże się z niezdolnością do opanowania nawyków związanych z piciem. Powszechnie określa się go również mianem zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Zaburzenia związane

Zdrowie 4 komentarze

Jak radzić sobie z bezsennością?

Sen ma oczywiście zasadniczy wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Podczas snu regeneruje się nasz organizm, a co za tym idzie, po dobrze przespanej nocy czujemy się zrelaksowani i

Zdrowie 0 Komentarz

Dlaczego w ogóle komary gryzą, a bąbel swędzi?

Według WHO komary są jednymi z najbardziej śmiercionośnych zwierząt na świecie. Rocznie zabijają około 750 tys. ludzi. Nie stanowią one takiego zagrożenia w Polsce, ale nie zostają też całkiem obojętne.

Zdrowie 1 Komentarz

Komórki macierzyste pobrane z własnego tłuszczu – czy wiesz, że mogą być one lekiem na ból i urazy?

Ludzki organizm kryje w sobie niemalże nieograniczone możliwości, które medycyna nieustannie stara się odkryć i jak najlepiej wykorzystać. Tym bardziej cieszy, kiedy tak innowacyjne metody terapii, jak chociażby kuracja komórkami

Zdrowie 3 komentarze

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia ataków padaczkowych?

Zaburzenia działania mózgu, których efektem jest utrata świadomości oraz drganie ciała nazywamy epilepsją. Mimo tego, że niebezpieczeństwo pojawienia się ataku potrafi bardzo mocno wpłynąć na codzienne życie chorych to przy

Zdrowie 6 komentarzy

Zbliża się zima – już teraz zakup kołdrę puchową

Zima zbliża się wielkimi krokami. Jej mroźny oddech odczujemy nie tylko w drodze do pracy czy podczas popołudniowych spacerów, ale i w nocy. Dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w

Zdrowie 5 komentarzy

Skóra wiecznie młoda? To możliwe!

Nawet najbardziej wyrafinowany strój, staranny makijaż oraz dodatki mogą ukrywać kobiecy wiek całkiem umiejętnie. Nie zmienia to jednak faktu, że całą prawdę o danych w metryce może zdradzić skóra. Jej

Zdrowie 1 Komentarz

Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne?

Psychoterapia, czyli terapia mówiona, to sposób na pomoc ludziom z różnymi chorobami psychicznymi i trudnościami emocjonalnymi. Psychoterapia może pomóc wyeliminować lub kontrolować niepokojące objawy, dzięki czemu osoba może lepiej funkcjonować

Zdrowie 1 Komentarz

Limfocyty – co to? Jaka norma i przyczyny podwyższonych limfocytów

Limfocyty to nic innego jak krwinki białe, które odgrywają kluczową rolę w systemie odpornościowym. Co więcej, zarówno ich obniżony, jak i podwyższony poziom wymaga diagnostyki, ponieważ może świadczyć o procesach

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Czym jest Zespół Westa – Objawy, diagnostyka i leczenie

Zespół Westa (ang. West syndrome) to rzadko występująca postać encefalopatii padaczkowej. Polega na pojawianiu się napadów padaczkowych, które są opisywane jako „zgięciowe” lub typu „ukłonu ludzi wschodu”. Padaczką nazywamy zespół

Zdrowie 3 komentarze

Jakie wady wzroku korygują soczewki kontaktowe? Jakie wybrać?

Soczewki kontaktowe korygują krótko i dalekowzroczność oraz starczowzroczność a takżę astygmatyzm. Soczewki systematycznej wymiany dostępne są w formie jednodniowej, 2-tygodniowej i miesięcznej w mocach pod plus 6 do minus 12.

Zdrowie 0 Komentarz

Skąd Polacy czerpią wiedzę na temat zdrowia, medycyny i farmacji?

Na wspólnym koncie widnieją już dwa ogólnopolskie badania, które przerodziły się w dwie kampanie społeczne, promujące zdrowie i profilaktykę prozdrowotną, podniesienie świadomości społecznej w zakresie opieki farmaceutycznej, czy wsparcie autorytetu

Zdrowie 2 komentarze

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

Zdrowie 3 komentarze

Jakość snu, a terapia w ADHD

Sen jest nam niezbędny do regeneracji naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. Bez  odpowiedniej dawki odpoczynku bardzo szybko doczekamy się zdrowotnych konsekwencji, chociażby w postaci obniżonej odporności czy problemów ze

Zdrowie 0 Komentarz

Prozdrowotne korzyści z saunowania

Saunowanie to odwieczna tradycja, która wywodzi się z krajów skandynawskich, a zwłaszcza z Finlandii, gdzie korzystanie z sauny jest nieodłącznym elementem codziennego życia. Sauna od lat cieszy się dużą popularnością

11 komentarzy

  1. Nina
    09 czerwca, 22:27 Odpowiedz
    Bardzo ciężki temat, szczególnie dlatego, że dla alkoholika problem nadużywania alkoholu jest niewidoczny. Zwykle nie chce się leczyć. Nawet utrata rodziny czy pracy często są niewystarczającymi powodami do tego, żeby szukać pomocy u specjalisty.
    • Krystian
      15 czerwca, 11:06 Odpowiedz
      Dokładnie, osoba, która od dłuższego czasu nadużywa alkoholu może mieć duże trudności z podjęciem leczenia. Najlepiej reagować na problem od razu i we wczesnym etapie uzależnienia korzystać z pomocy specjalistów.
  2. Sylwia. W
    10 czerwca, 12:48 Odpowiedz
    Osoba, która uzależni się od alkoholu, a tym samym stanie się alkoholikiem, ma przed sobą bardzo ciężką i wymagającą drogę, żeby pokonać ten problem. Zawsze będę z podziwem patrzeć na ludzi, którzy pokonali problem picia. Co więcej mój podziw jest identyczny dla ludzi, którzy próbowali, choć alkohol ich pokonał.
  3. Tośka
    10 czerwca, 14:42 Odpowiedz
    Najczęściej niestety po alkohol sięgają ludzie, którzy borykają się z jakimiś problemami. Jest to ucieczka od rzeczywistości, która jest trudna. Bo po alkoholu nawet największy problem jest nic nie wart.
  4. lawson
    11 czerwca, 21:23 Odpowiedz
    Dla alkoholika najtrudniej jest się przyznać przed samym sobą, że ma się problem. Jeśli jednak uda mu się to dostrzec, to z pewnością podejmie leczenie, które będzie skutkować odejściem od picia.
    • Marlena.94
      18 czerwca, 15:42 Odpowiedz
      Zgadzam się, że dostrzeżenie problemu może skutkować podjęciem leczenia. Jednak nie zwiastuje to jeszcze sukcesu. Jest wiele przerwanych terapii i wiele powrotów do kieliszka. Długoletnie leczenie i życie w trzeźwości może skończyć się powrotem do picia. Jest oczywiście wielu zwycięzców nad alkoholizmem, ale pamiętajmy, że nie zawsze jest tak kolorowo. Dla wielu próba wyjścia z nałogu jest jak droga przez piekło. I sądzę, że tylko dla nielicznych kończy się ona sukcesem.
  5. baśka
    11 czerwca, 23:33 Odpowiedz
    Mówią, że jeśli alkoholik nie upadnie na samo dno, to się nie podniesie z choroby.
  6. maarzena94
    13 czerwca, 22:44 Odpowiedz
    Wydaje mi się, że choroba, która dotyka coraz większej liczby społeczeństwa. Powodem jest życie, które rodzi coraz więcej problemów, a co za tym idzie, bezradność, która powoduje problemy z piciem.
  7. Natasza1
    13 czerwca, 23:13 Odpowiedz
    Myślę, że każdy powinien zastanowić się ile alkoholu spożywa, bo pomiędzy piciem dla smaku i towarzystwa a "piciem bo muszę" jest cienka granica.
  8. Anna.an
    15 czerwca, 09:54 Odpowiedz
    Pierwszy raz słyszę, że alkoholizm może być dziedziczony genetycznie. Chciałabym na pewno zobaczyć jakieś porządne badania, które by to pokazały.
  9. Ernest_G
    18 czerwca, 15:22 Odpowiedz
    Znam osoby, które poradziły sobie z nałogiem. Jest to ciążka praca, wiele spotkań z terapeutą, spotkań AA, spożywania regularnie leków. Każdy jednak powie, że było warto. I mało kto wraca do picia.

Zostaw odpowiedź