Co to jest alkoholizm? Definicja alkoholizmu
Alkoholizm jest najpoważniejszą formą nadużywania alkoholu i wiąże się z niezdolnością do opanowania nawyków związanych z piciem. Powszechnie określa się go również mianem zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu dzielą się na trzy kategorie: łagodne, umiarkowane i poważne. Każda kategoria ma różne objawy i może powodować szkodliwe skutki uboczne. Nieleczone nadużywanie alkoholu może wymknąć się spod kontroli.
Osoby zmagające się z alkoholizmem często mają wrażenie, że nie mogą normalnie funkcjonować bez alkoholu. Może to prowadzić do wielu problemów i wpływać na cele zawodowe, sprawy osobiste, relacje i ogólne zdrowie. Z czasem poważne skutki uboczne konsekwentnego nadużywania alkoholu mogą się nasilić i spowodować szkodliwe komplikacje.
Nie musisz cierpieć na uzależnienie od alkoholu w ciszy. Istnieje wiele możliwości leczenia, które pomogą Ci przezwyciężyć nadużywanie alkoholu i osiągnąć długotrwałą trzeźwość. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni ośrodek rehabilitacji alkoholowej, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Skontaktuj się z nami już dziś, aby rozpocząć swoją drogę do powrotu do zdrowia.
Oznaki ostrzegawcze Alkoholizmu
Czasami oznaki ostrzegawcze związane z nadużywaniem alkoholu są bardzo zauważalne. Innym razem mogą się one ujawniać dłużej. Gdy uzależnienie od alkoholu zostanie odkryte we wczesnym stadium, szanse na pomyślny powrót do zdrowia znacznie się zwiększają.
Powszechne oznaki alkoholizmu obejmują:
- Brak możliwości kontrolowania spożycia alkoholu
- Łakniesz alkoholu, kiedy nie pijesz.
- Stawianie alkoholu ponad osobistymi obowiązkami
- Poczucie potrzeby ciągłego picia więcej
- Wydawanie znacznej ilości pieniędzy na alkohol
- Inaczej zachowuje się po wypiciu
Jeśli czujesz, że spożycie alkoholu odbija się na twoim życiu, ważne jest, abyś znalazł sposoby leczenia, które pomogą ci wykopać swoje uzależnienie od alkoholu do krawężnika. Twój lekarz będzie mógł zaoferować Ci profesjonalną pomoc medyczną, jeśli martwisz się o swoje picie. Poszukiwanie pomocy w walce z alkoholizmem prędzej czy później pozwoli ci wrócić na drogę do zdrowego, satysfakcjonującego życia.
Powody, dla których ludzie piją
Wiele czynników może zwiększać ryzyko nadużywania alkoholu. Ludzie mogą zwrócić się do alkoholu z jednego powodu i stopniowo uzależniać się od picia. Na przykład picie alkoholu w trudnych czasach – śmierć w rodzinie lub utrata pracy – może potencjalnie prowadzić do długotrwałego nadużywania alkoholu.
Chociaż istnieją różne powody, dla których ludzie zaczynają pić, niektóre z nich są najbardziej powszechne:
Zmniejszyć stres
Poleganie na alkoholu w celu zmniejszenia codziennych stresorów życiowych może mieć wpływ na prawdopodobieństwo rozwoju alkoholizmu. Ponieważ alkohol jest środkiem depresyjnym i uspokajającym, picie go wywołuje uczucie przyjemności. Jednak częste picie alkoholu buduje tolerancję, wymagając spożywania większej ilości alkoholu w celu osiągnięcia tych samych efektów.
Czujesz się chwilowo dobrze
Spożywanie alkoholu może zapewnić niektórym ludziom oderwanie się od rzeczywistości. Daje poczucie ulgi od podstawowych problemów, od których umysł może próbować uciec. Jednak ciągłe spożywanie alkoholu w ciągu dnia lub tygodnia może stać się poważnym problemem alkoholowym.
Brak pogodzenia ze stratą
Utrata członka rodziny lub przyjaciela może odbić się na tobie emocjonalnie, fizycznie i psychicznie. Alkohol może złagodzić żal, który odczuwasz i jest przyzwyczajony do przechodzenia przez trudne czasy. W zależności od alkoholu, nawet tymczasowo, może się on przekształcić w problem z piciem.
Przezwyciężenie lęku
Niektórzy ludzie są naturalnie niespokojni, co sprawia, że nieustannie się martwią. Picie obniża zahamowania jednostki i czyni ją bardziej komfortową w sytuacjach społecznych. Z czasem jednak może to prowadzić do zachowań uzależniających.
Wielu ludzi pije, ponieważ nie czują się odpowiednio związani z innymi. Wierzą, że alkohol albo poczuje pustkę, albo być może ułatwi im nawiązywanie nowych więzi. Jednak zazwyczaj okazuje się, że jest odwrotnie.
Wstyd
Wstyd jest dla wielu osób jedną z najtrudniejszych emocji do sprostania, a także jedną z najbardziej traumatycznych. Podczas gdy alkohol może tymczasowo maskować wstyd fałszywymi uczuciami, powoduje on również, że wiele osób angażuje się w lekkomyślne lub głupie zachowania, które mogą później spowodować, że poczują jeszcze większy wstyd, co może spowodować spiralę w dół.
Trauma
Eksperci od leczenia alkoholizmu widzą pewien rodzaj urazu u praktycznie każdego leczonego przez nich pacjenta. Istnieje wiele form urazów, ale wszystkie one są bolesne, gdy ofiara nie miała empatycznego świadka. Dla wielu osób leczenie nierozwiązanych urazów jest kluczem do ich powrotu do zdrowia.
Powikłania zdrowotne wynikające z nadużywania alkoholu
Picie zbyt dużej ilości alkoholu – jednorazowo lub długotrwale – może stanowić poważny uszczerbek na zdrowiu. Niektóre skutki picia alkoholu mogą mieć niewielki wpływ na Twoje zdrowie, podczas gdy inne mogą być poważne lub zagrażające życiu.
Krótkoterminowe skutki nadużywania alkoholu mogą być równie niebezpieczne jak skutki długoterminowe. Na przykład picie alkoholu może mieć wpływ na czas reakcji, powodując powolne odruchy i koordynację. Dlatego właśnie picie i prowadzenie samochodu jest niezwykle niebezpieczne. Siadanie za kierownicą samochodu może zmienić Twoje postrzeganie prędkości i dystansu, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych.
Kilka krótkoterminowych skutków nadużywania alkoholu może powodować:
- Powolny czas reakcji
- Słabe odruchy
- Zmniejszenie aktywności mózgu
- Zmniejszone zahamowania
- Rozmyte widzenie
- Trudne oddychanie
- Niepokój
Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne? Dowiesz się więcej w artykule: https://gazetamedycyna.pl/wyjscie-z-alkoholizmu-psychoterapia-czy-leczenie-farmakologiczne/.
Może to Ci się spodoba
Kwasy tłuszczowe Omega
W miarę wzrostu świadomości na temat zdrowego odżywiania rośnie również nasza wiedza dotycząca poszczególnych składników odżywczych. Jest ona bardzo istotna, bowiem jedynie dzięki niej wiemy, jak należy zaplanować swoją dietę.
Nadczynność tarczycy – co to jest, objawy, badania i leczenie
W dzisiejszych czasach choroby tarczycy są niezwykle powszechne. Dotykają one przede wszystkim kobiet. Mają wiele przyczyn i skutków, często nakładających się na siebie. Warto więc wiedzieć, jakie środki prewencyjne podjąć,
Zadbajmy o stawy!
Wstajesz rano i przy pierwszym pociągnięciu czujesz jak twoje stawy jękliwie stawiają opór? Zwykłe, codzienne obowiązki stają się coraz poważniejszym problemem? Siedząca praca sprawia, że twoje ciało jest sztywne, nie
Kolejna walka Błachowicza – z kim powalczy Polak?
Wygrana z Aleksandarem Rakiciem mocno przybliża Jana Błachowicza do odzyskania mistrzowskiego pasa UFC w kat. półciężkiej. Na ten moment Polakowi na drodze może stanąć jednak włodarz organizacji, Dana White. Stosunki
Mefedron – co to jest i jak działa? Poznaj skutki uboczne
Mefedron w 2009 roku zaliczany był do jednego z najpopularniejszych narkotyków, które można było nabyć na terenie Wielkiej Brytanii. Pomimo tego, że w niedługim czasie pojawił się również na terenie
Objawy, rozpoznanie i leczenie anginy u dzieci – poradnik
Angina jest chorobą, którą wywoływać mogą zarówno wirusy, jak i bakterie. Do typowych jej objawów zalicza się gorączkę, uczucie osłabienia i ból gardła. Anginę wywołują między innymi rynowirusy i wirus
Sekret zdrowych relacji: Jak zadbać o związek i swoje zdrowie psychiczne?
Relacje partnerskie stanowią podstawę naszego życia, wpływając na to, jak funkcjonujemy na co dzień. Bliskość, wsparcie i współpraca w związku mogą być źródłem siły i stabilności, ale także napięcia i
Jak zadbać o higienę snu
W poprzednim tekście poruszaliśmy zagadnienie optymalnej długości snu oraz konieczności eliminowania niebieskiego światła wieczorową porą. Dziś pochylimy się nad kolejnymi czynnikami, które pozwolą nam zadbać o higienę snu. Odpowiednie łóżko
Galaktozemia – zaburzenie metabolizowania cukru mlecznego
Galaktozemia jest wrodzonym zaburzeniem metabolicznym, które polega na braku zdolności organizmu do przetwarzania cukru mlecznego, czyli galaktozy. Choroba występuje rzadko, a jej objawy są widoczne już we wczesnym okresie życia,
Biegunka – Jak leczyć biegunkę? Jakie przyczyny, rodzaje i objawy?
Biegunka jest zwykle objawem, nie chorobą, i definiuje się ją jako nietypową częstość lub płynność stolca. Normalnie, ludzie mają od jednego do trzech stolców dziennie, ale z biegunką, stolce są
Choroba Taya-Sachsa (postać niemowlęca)
Choroba Taya-Sachsa to bardzo rzadko występująca w populacji ogólnej choroba spichrzeniowa. W jej przebiegu dochodzi do nieprawidłowego gromadzenia się gangliozydu GM2 komórkach mózgowych, co doprowadza do zaburzeń rozwojowych i neurologicznych.
Noworodek z zespołem Downa
W poprzednim tekście skupiliśmy się na wyglądzie oczu, ust, zębów oraz nosa niemowlaków z zespołem Downa. Czym jeszcze charakteryzują się maluchy cierpiące na trisomię 21 chromosomu? Uszy – w przypadku
Dyssomnie u dzieci – co to takiego?
Problemy ze snem u dzieci podzielić można na trzy główne typy: dyssomnie, parasomnie oraz zaburzenia medyczno – psychiatryczne. Czym objawiają się pierwsze z nich? Główne objawy dyssomni Pierwotna nadmierna senność
Czym jest zespół Lennoxa – Gastauta?
Zespół Lennoxa – Gastatua jest zespołem padaczkowym o ciężkim przebiegu, zapadalność na który szacuje się na 1:1000 000 rocznie. Określenie to stosuje się w odniesieniu to niejednorodnych encefalopatii padaczkowych cechujących
Hemoroidy – przyczyny i objawy, jak wyglądają? Leczenie
Obecnie zaliczane są do chorób cywilizacyjnych. Natomiast z uwagi na objawy i część ciała, są na tyle wstydliwymi dolegliwościami, że często pacjenci trafiają do lekarza w naprawdę zaawansowanym stadium choroby.
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!