Co to jest alkoholizm? Definicja alkoholizmu

Co to jest alkoholizm? Definicja alkoholizmu

Alkoholizm jest najpoważniejszą formą nadużywania alkoholu i wiąże się z niezdolnością do opanowania nawyków związanych z piciem. Powszechnie określa się go również mianem zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu dzielą się na trzy kategorie: łagodne, umiarkowane i poważne. Każda kategoria ma różne objawy i może powodować szkodliwe skutki uboczne. Nieleczone nadużywanie alkoholu może wymknąć się spod kontroli.

Osoby zmagające się z alkoholizmem często mają wrażenie, że nie mogą normalnie funkcjonować bez alkoholu. Może to prowadzić do wielu problemów i wpływać na cele zawodowe, sprawy osobiste, relacje i ogólne zdrowie. Z czasem poważne skutki uboczne konsekwentnego nadużywania alkoholu mogą się nasilić i spowodować szkodliwe komplikacje.

Nie musisz cierpieć na uzależnienie od alkoholu w ciszy. Istnieje wiele możliwości leczenia, które pomogą Ci przezwyciężyć nadużywanie alkoholu i osiągnąć długotrwałą trzeźwość. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedni ośrodek rehabilitacji alkoholowej, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Skontaktuj się z nami już dziś, aby rozpocząć swoją drogę do powrotu do zdrowia.

Oznaki ostrzegawcze Alkoholizmu

Czasami oznaki ostrzegawcze związane z nadużywaniem alkoholu są bardzo zauważalne. Innym razem mogą się one ujawniać dłużej. Gdy uzależnienie od alkoholu zostanie odkryte we wczesnym stadium, szanse na pomyślny powrót do zdrowia znacznie się zwiększają.

Powszechne oznaki alkoholizmu obejmują:

  • Brak możliwości kontrolowania spożycia alkoholu
  • Łakniesz alkoholu, kiedy nie pijesz.
  • Stawianie alkoholu ponad osobistymi obowiązkami
  • Poczucie potrzeby ciągłego picia więcej
  • Wydawanie znacznej ilości pieniędzy na alkohol
  • Inaczej zachowuje się po wypiciu

Jeśli czujesz, że spożycie alkoholu odbija się na twoim życiu, ważne jest, abyś znalazł sposoby leczenia, które pomogą ci wykopać swoje uzależnienie od alkoholu do krawężnika. Twój lekarz będzie mógł zaoferować Ci profesjonalną pomoc medyczną, jeśli martwisz się o swoje picie. Poszukiwanie pomocy w walce z alkoholizmem prędzej czy później pozwoli ci wrócić na drogę do zdrowego, satysfakcjonującego życia.

Powody, dla których ludzie piją

Wiele czynników może zwiększać ryzyko nadużywania alkoholu. Ludzie mogą zwrócić się do alkoholu z jednego powodu i stopniowo uzależniać się od picia. Na przykład picie alkoholu w trudnych czasach – śmierć w rodzinie lub utrata pracy – może potencjalnie prowadzić do długotrwałego nadużywania alkoholu.

Chociaż istnieją różne powody, dla których ludzie zaczynają pić, niektóre z nich są najbardziej powszechne:

Zmniejszyć stres

Poleganie na alkoholu w celu zmniejszenia codziennych stresorów życiowych może mieć wpływ na prawdopodobieństwo rozwoju alkoholizmu. Ponieważ alkohol jest środkiem depresyjnym i uspokajającym, picie go wywołuje uczucie przyjemności. Jednak częste picie alkoholu buduje tolerancję, wymagając spożywania większej ilości alkoholu w celu osiągnięcia tych samych efektów.

Czujesz się chwilowo dobrze

Spożywanie alkoholu może zapewnić niektórym ludziom oderwanie się od rzeczywistości. Daje poczucie ulgi od podstawowych problemów, od których umysł może próbować uciec. Jednak ciągłe spożywanie alkoholu w ciągu dnia lub tygodnia może stać się poważnym problemem alkoholowym.

Brak pogodzenia ze stratą

Utrata członka rodziny lub przyjaciela może odbić się na tobie emocjonalnie, fizycznie i psychicznie. Alkohol może złagodzić żal, który odczuwasz i jest przyzwyczajony do przechodzenia przez trudne czasy. W zależności od alkoholu, nawet tymczasowo, może się on przekształcić w problem z piciem.

Przezwyciężenie lęku

Niektórzy ludzie są naturalnie niespokojni, co sprawia, że nieustannie się martwią. Picie obniża zahamowania jednostki i czyni ją bardziej komfortową w sytuacjach społecznych. Z czasem jednak może to prowadzić do zachowań uzależniających.

Wielu ludzi pije, ponieważ nie czują się odpowiednio związani z innymi. Wierzą, że alkohol albo poczuje pustkę, albo być może ułatwi im nawiązywanie nowych więzi. Jednak zazwyczaj okazuje się, że jest odwrotnie.

Wstyd

Wstyd jest dla wielu osób jedną z najtrudniejszych emocji do sprostania, a także jedną z najbardziej traumatycznych. Podczas gdy alkohol może tymczasowo maskować wstyd fałszywymi uczuciami, powoduje on również, że wiele osób angażuje się w lekkomyślne lub głupie zachowania, które mogą później spowodować, że poczują jeszcze większy wstyd, co może spowodować spiralę w dół.

Trauma

Eksperci od leczenia alkoholizmu widzą pewien rodzaj urazu u praktycznie każdego leczonego przez nich pacjenta. Istnieje wiele form urazów, ale wszystkie one są bolesne, gdy ofiara nie miała empatycznego świadka. Dla wielu osób leczenie nierozwiązanych urazów jest kluczem do ich powrotu do zdrowia.

Powikłania zdrowotne wynikające z nadużywania alkoholu

Picie zbyt dużej ilości alkoholu – jednorazowo lub długotrwale – może stanowić poważny uszczerbek na zdrowiu. Niektóre skutki picia alkoholu mogą mieć niewielki wpływ na Twoje zdrowie, podczas gdy inne mogą być poważne lub zagrażające życiu.

Krótkoterminowe skutki nadużywania alkoholu mogą być równie niebezpieczne jak skutki długoterminowe. Na przykład picie alkoholu może mieć wpływ na czas reakcji, powodując powolne odruchy i koordynację. Dlatego właśnie picie i prowadzenie samochodu jest niezwykle niebezpieczne. Siadanie za kierownicą samochodu może zmienić Twoje postrzeganie prędkości i dystansu, narażając na niebezpieczeństwo siebie i innych.

Kilka krótkoterminowych skutków nadużywania alkoholu może powodować:

  • Powolny czas reakcji
  • Słabe odruchy
  • Zmniejszenie aktywności mózgu
  • Zmniejszone zahamowania
  • Rozmyte widzenie
  • Trudne oddychanie
  • Niepokój

Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne? Dowiesz się więcej w artykule: https://gazetamedycyna.pl/wyjscie-z-alkoholizmu-psychoterapia-czy-leczenie-farmakologiczne/.

Poprzedni Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne?
Następny Kim jest Alkoholik? Jestem Alkoholikiem?

Może to Ci się spodoba

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Krztusiec – co to jest? Objawy i leczenie choroby

Krztusiec, inaczej koklusz to dość groźna choroba, na którą najczęściej zapadają dzieci w wieku od niemowlęcego, do lat czterech. Do zarażenia dochodzi najczęściej u noworodków w szpitalach, gdy nie są

Zdrowie 3 komentarze

Wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe

Ciśnieniem wewnątrzczaszkowym (ang. intracranial pressure, ICP) określamy ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. W mózgowiu znajdują się cztery komory mózgu, w których powstaje i krąży płyn mózgowo-rdzeniowy (ang. cerebrospinal

Choroby od A do Z 0 Komentarz

Profilaktyka chorób zakaźnych wśród seniorów

„Jak prowadzić odpowiedzialną politykę senioralną i chronić seniorów przed chorobami zakaźnymi w dobie pandemii COVID-19? Doświadczenia praktyków i przykłady już realizowanych inicjatyw” pod tym hasłem odbyła się druga w tym roku debata ekspercka

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Stan padaczkowy

W leczeniu stanu padaczkowego kluczową rolę odgrywa eliminacja prawdopodobnej jego przyczyny. Równie ważne jest farmakologiczne jego przerwanie, a także ochrona podstawowych parametrów życiowych i ich obserwacja. Zadbać należy tutaj o

Zdrowie 0 Komentarz

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym jest i czy da się go wyleczyć?

Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekła, zapalna choroba dermatologiczna, która może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy płci. Objawia się łuszcząco-rumieniowymi zmianami, które stanowią przede wszystkim problem natury estetycznej.

Zdrowie 0 Komentarz

Jak nowoczesne technologie zmieniają leczenie pacjentów po udarze.

Fizjoterapia neurologiczna doświadczyła znaczących przełomów dzięki postępowi w dziedzinie technologii. Innowacyjne metody, takie jak wirtualna rzeczywistość (VR) i roboty rehabilitacyjne, zrewolucjonizowały podejście do leczenia pacjentów po udarze mózgu, oferując nowe

Zdrowie 1 Komentarz

Z padaczką da się żyć

W przypadku wielu chorób, ich akceptacja jest podstawą do tego, aby nauczyć się z nimi żyć na co dzień. Oczywistym jest, że wszystko zależy od typu choroby itp., ale dążenie

Choroby od A do Z 2 komentarze

Borelioza – objawy, co to jest? Jakie badania i leczenie?

Należy do najpopularniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Każdego roku wiele tysięcy osób w Polsce zostaje zakażonych tą chorobą, jednak nie wszystkie są objęte właściwym postępowaniem medycznym. Co to jest borelioza?

Zdrowie 0 Komentarz

Czym jest kaszel i jak powstaje?

Kaszel sam w sobie nie jest jednostką chorobową, jednak bywa objawem wielu chorób. Z czego bierze się kaszel i dlaczego czasem tak trudno go wyleczyć? Czym różnią się od siebie

Zdrowie 0 Komentarz

Skąd Polacy czerpią wiedzę na temat zdrowia, medycyny i farmacji?

Na wspólnym koncie widnieją już dwa ogólnopolskie badania, które przerodziły się w dwie kampanie społeczne, promujące zdrowie i profilaktykę prozdrowotną, podniesienie świadomości społecznej w zakresie opieki farmaceutycznej, czy wsparcie autorytetu

Choroby od A do Z 3 komentarze

Diagnostyka padaczki- leczenie

Diagnostyka padaczki, poza szczegółowym wywiadem, obejmować może także szereg różnego rodzaju badań. Poniżej kilka słów na temat każdego z nich. Badania laboratoryjne Diagnozując padaczkę, niezbędne będzie wykonanie zarówno podstawowych, jak

Neurologia 3 komentarze

Czym jest padaczka Rolanda?

Padaczka Rolanda to jedna z najpopularniejszych padaczek u najmłodszych. Częstotliwość jej występowania szacuje się na 1:5000 dzieci do 15 roku życia. Odpowiada ona za około 15% wszystkich zaburzeń napadowych u

Zdrowie 2 komentarze

Profesjonalne zabiegi wybielania zębów

Jeśli chodzi o przygotowywane obecnie zabiegi dentystyczne znajdziemy wiele ciekawych propozycji, na które na pewno będzie warto zwrócić uwagę. Rynek ma się na tym polu bardzo dobrze i dentyści nie

Zdrowie 2 komentarze

Dopasowany aparat ortodontyczny

Dla wielu osób pomoc jaką może zaoferować ortodonta będzie oczywiście bardzo istotna. Z jednej strony chodzi oczywiście o możliwie piękny uśmiech, z drugiej oczywiście bardzo istotne jest to, że wady

Zdrowie 1 Komentarz

Ostroga piętowa – co to jest, jak wygląda? Przyczyny i leczenie

Zaczyna się od bólu, który na samym początku występuje jedynie wtedy, gdy podnosimy coś ciężkiego. Jednak z czasem pojawia się coraz częściej, staje się coraz bardziej dotkliwy, trwa coraz dłużej.

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź