Grypa w natarciu – czym różni się grypa typu A od grypy typu B?
Wraz z pojawieniem się masowo występujących infekcji koronawirusem coroczne natarcia grypy zdają się odsunięte w świadomości społeczeństwa na dalszy plan. Grypa jednak wciąż stanowi duże zagrożenie i wyróżnia się wysoką zakaźnością oraz możliwością wystąpienia groźnych powikłań. Wyróżnić można różne typy wirusa grypy, w tym typu A i B. Czym różni się grypa typu A od grypy typu B i jak je leczyć?
Czym jest grypa i jakie są jej typy?
Grypa jest chorobą wirusową atakującą układ oddechowy. Należy do ostrych schorzeń zakaźnych, które mogą mieć groźne powikłania. Jest to ogólne określenie przyjęte w codziennej mowie, jednak można wyróżnić poszczególne rodzaje grypy, które różnią się rodzajem wirusów wywołujących infekcję. Na tej podstawie wyróżnić można:
- grypę typu A,
- grypę typu B,
- grypę typu C.
Poszczególne rodzaje grypy mogą różnić się objawami i zaraźliwością, poza tym wywołują inne powikłania. W przeciwieństwie do grypy typu A i B objawy grypy typu C zazwyczaj są bardzo łagodne lub infekcja przebiega niemal bezobjawowo. Przy grypie typu B u niektórych osób przebieg jest podobny do infekcji grypą typu A, stąd nie zawsze łatwo je odróżnić. Pomocne w diagnostyce może być badanie PCR. W warunkach domowych można też wykonać test kasetkowy rozróżniający poszczególne rodzaje grypy – takie testy są dostępne w niejednej aptece online. Test kasetkowy polega na analizie pobranego z nosa wymazu – niektóre testy jednocześnie pozwalają sprawdzić ewentualną infekcję wirusami grypy A/B, wirusem RSV i wirusem Covid-19, gdyż we wszystkich wspomnianych przypadkach objawy mogą być podobne.
Jak można zarazić się grypą i czym się ona objawia?
Grypa jest powszechną chorobą, którą można zarazić się między innymi drogą kropelkową lub przy bezpośrednim kontakcie z osobą chorą, w sposób pośredni bądź nawet drogą powietrzną. Złapać grypę można nawet przez kontakt ze skażonymi przez osobę chorą przedmiotami. Sezon zachorowań na grypę w naszym kraju obejmuje miesiące od października do kwietnia, jednak ich szczyt przypada na okres od stycznia do marca.
Grypa ma zazwyczaj bardziej gwałtowny przebieg niż przeziębienie. Objawy infekcji zwykle rozwijają się stopniowo. Pojawia się gorączka i bóle mięśniowe, poza tym do rzadkości nie należą bóle głowy, kaszel i nieżyt nosa. Pacjenci czują też osłabienie, towarzyszy im uczucie rozbicia i mają złe samopoczucie.
Grypa typu A i B – różnice
Najgroźniejsza dla człowieka jest grypa typu A. Wirus grypy typu A ma najwyższe spośród pozostałych wirusów możliwości mutacji i wyróżnia się on największą zakaźnością. To właśnie wirusy grypy typu A odpowiadają za największą ilość infekcji sezonowych. Co ciekawe, wirusy z tej grupy atakują nie tylko człowieka, ale też zwierzęta. W związku z wysoką zmiennością antygenową wirusa grypy typu A konieczne jest aktualizowanie szczepionek nawet co roku. Objawy grypy typu A pojawiają się stosunkowo szybko. Na początku u pacjenta najczęściej pojawia się wysoka gorączka oraz bóle mięśniowe. Z czasem wraz z rozwojem choroby dochodzi do pojawienia się kolejnych objawów. Można do nich zaliczyć katar i kaszel, a także ból gardła oraz dolegliwości bólowe głowy. W przebiegu grypy typu A pacjenci są zazwyczaj mocno osłabieni i dokuczają im bóle oczu. W przypadku infekcji wirusem grypy typu A pacjenci mają również wysokie ryzyko powikłań, w tym także tych zagrażających zdrowiu, a niekiedy nawet życiu.
Grypa typu B powodowana jest przez wirusa grypy typu B, który atakuje wyłącznie człowieka. Ta grypa jest mniej groźna od wirusa grypy typu A i wyróżnia się mniejszą podatnością na mutacje. Objawy towarzyszące chorobie są zbliżone do tych występujących przy grypie typu A, czyli pojawia się wysoka gorączka, bóle mięśni, osłabienie, bóle głowy i gardła, a także katar i kaszel. Wirus jest mniej agresywny od wirusa grypy typu A, jednak u niektórych pacjentów i w tym przypadku infekcja może mieć ciężki przebieg. W przypadku grypy typu B ryzyko powikłań występuje, ale nie jest tak wysokie jak w przypadku grypy typu A.
Leczenie grypy
Grypa jest powodowana przez wirusy, zatem w jej przebiegu podstawę stanowi leczenie objawowe. Jego sposób dobiera się do objawów choroby i ich intensywności, a także do ogólnego stanu pacjenta. W czasie choroby bardzo ważna jest również izolacja pacjenta, gdyż grypy typu A i B łatwo się przenoszą. Przy grypie podaje się chorym leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, poza tym wskazane mogą być preparaty na kaszel i na ból gardła bądź katar. Często są to leki dostępne bez recepty, jakie wydaje pacjentom bez przepisu lekarza apteka internetowa i stacjonarna. Lekarz może też podjąć decyzję o wdrożeniu leków przeciwwirusowych. Na niepowikłaną grypę nie podaje się natomiast antybiotyku, gdyż ten na wirusy nie działa.
Leczenie grypy typu A i B zazwyczaj przebiega w warunkach domowych. Jeśli jednak stan pacjenta ulegnie pogorszeniu lub pojawią się objawy mogące wskazywać na wystąpienie powikłań, należy niezwłocznie zadzwonić po pogotowie bądź udać się na szpitalny oddział ratunkowy, gdyż w poważnych przypadkach grypa zagraża zdrowiu, a nawet życiu.
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!