Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne?

Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne?

Psychoterapia, czyli terapia mówiona, to sposób na pomoc ludziom z różnymi chorobami psychicznymi i trudnościami emocjonalnymi. Psychoterapia może pomóc wyeliminować lub kontrolować niepokojące objawy, dzięki czemu osoba może lepiej funkcjonować i może zwiększyć dobre samopoczucie i uzdrowienie.

Problemy, którym pomaga psychoterapia, obejmują trudności w radzeniu sobie z codziennym życiem; wpływ urazu, choroby lub straty medycznej, jak śmierć bliskiej osoby; oraz specyficzne zaburzenia psychiczne, jak depresja lub lęk. Istnieje kilka różnych rodzajów psychoterapii, a niektóre z nich mogą lepiej sprawdzać się z pewnymi problemami lub problemami. Psychoterapia może być stosowana w połączeniu z lekami lub innymi terapiami.

Sesje terapeutyczne

Terapia może być prowadzona w środowisku indywidualnym, rodzinnym, parowym lub grupowym i może pomóc zarówno dzieciom jak i dorosłym. Sesje odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu przez około 30 do 50 osób. Zarówno pacjent jak i terapeuta muszą być aktywnie zaangażowani w psychoterapię. Zaufanie i relacje między osobą i jej terapeutą są niezbędne do efektywnej współpracy i korzystania z psychoterapii.

Psychoterapia może być krótkoterminowa (kilka sesji), zajmująca się sprawami bezpośrednimi, lub długoterminowa (miesiące lub lata), zajmująca się sprawami długotrwałymi i złożonymi. Cele leczenia i ustalenia dotyczące tego, jak często i jak długo mają być realizowane, są planowane wspólnie przez pacjenta i terapeutę.

Poufność jest podstawowym wymogiem psychoterapii. Również, mimo że pacjenci dzielą się osobistymi odczuciami i myślami, intymny kontakt fizyczny z terapeutą nigdy nie jest odpowiedni, akceptowalny czy użyteczny.

Programy terapeutyczne, oparte są w większości na:

  • podejściu terapii behawioralno-poznawczej
  • idei i doświadczeniach Wspólnoty Anonimowych Alkoholików

Większość programów integruje różne podejścia psychoterapeutyczne, z przewagą behawioralno-poznawczego.

Podstawowe cele psychoterapii to:

  • zachowanie trwałej abstynencji,
  • poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego,
  • nabycie umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów emocjonalnych i społecznych.

Kiedy powinieneś rozważyć psychoterapię?

Z powodu wielu błędnych przekonań na temat psychoterapii, możesz być niechętny do jej wypróbowania. Nawet jeśli znasz rzeczywistość zamiast mitów, możesz być zdenerwowany, że sam spróbujesz.

Przezwyciężenie tego zdenerwowania jest tego warte. To dlatego, że za każdym razem, gdy jakość twojego życia nie jest taka, jak chcesz, psychoterapia może pomóc.

„Jeżeli czujesz, że uzależnienie rujnuje ciebie i twoich bliskich i nie potrafisz sobie sam poradzić, w ośrodku leczenia uzależnień znajdziesz pomoc w tym zakresie. Ośrodek odwykowy jest często jedynym skutecznym rozwiązaniem twojego problemu, ponieważ psychoterapeuci bazują na wiedzy praktycznej i teoretycznej opartej na wieloletnich doświadczeniach” – źródło: terapie.net.pl

Niektórzy ludzie szukają psychoterapii, ponieważ od dłuższego czasu czują się przygnębieni, niespokojni lub źli. Inni mogą chcieć pomocy w przewlekłej chorobie, która wpływa na ich samopoczucie emocjonalne lub fizyczne. Jeszcze inni mogą mieć krótkotrwałe problemy z poruszaniem się. Mogą na przykład przejść przez rozwód, stanąć przed pustym gniazdem, poczuć się przytłoczeni nową pracą lub zasmucić się śmiercią członka rodziny.

Oznaki, że możesz skorzystać z terapii obejmują:

  • Czujesz przytłaczające, przedłużające się poczucie bezradności i smutku.
  • Twoje problemy nie wydają się poprawiać pomimo twoich wysiłków i pomocy rodziny i przyjaciół.
  • Trudno ci się skoncentrować na zadaniach zawodowych lub innych codziennych czynnościach.
  • Martwisz się zbytnio, oczekujesz najgorszego lub jesteś ciągle na krawędzi.
  • Twoje działania, takie jak picie zbyt dużej ilości alkoholu, używanie narkotyków lub bycie agresywnym, szkodzą tobie lub innym.

Jakie są różne rodzaje psychoterapii?

Istnieje wiele różnych podejść do psychoterapii. Psychologowie zazwyczaj korzystają z jednego lub kilku z nich. Każda perspektywa teoretyczna działa jak mapa drogowa, aby pomóc psychologowi zrozumieć jego klientów i ich problemy oraz opracować rozwiązania.

Rodzaj leczenia, które otrzymasz, zależy od wielu czynników: aktualnych badań psychologicznych, orientacji teoretycznej Twojego psychologa i tego, co najlepiej pasuje do Twojej sytuacji.

Teoretyczna perspektywa twojego psychologa będzie miała wpływ na to, co dzieje się w jego biurze. Psychologowie, którzy stosują np. terapię poznawczo-behawioralną, mają praktyczne podejście do leczenia. Twój psycholog może poprosić Cię o wykonanie pewnych zadań, które pomogą Ci rozwinąć bardziej efektywne umiejętności radzenia sobie z chorobą. Takie podejście często wiąże się z zadaniami domowymi. Twój psycholog może poprosić Cię o zebranie większej ilości informacji, takich jak rejestrowanie Twoich reakcji na konkretną sytuację w miarę ich występowania. Twój psycholog może też poprosić cię o przećwiczenie nowych umiejętności pomiędzy sesjami, np. poprosić kogoś z fobią w windzie, by przećwiczył naciskanie przycisków w windzie. Możesz też mieć zadania związane z czytaniem, aby dowiedzieć się więcej na dany temat.

W przeciwieństwie do tego, psychoanalityczne i humanistyczne podejście zazwyczaj koncentruje się bardziej na rozmowie niż na działaniu. Możesz spędzić sesje omawiając swoje wczesne doświadczenia, aby pomóc Tobie i Twojemu psychologowi lepiej zrozumieć podstawowe przyczyny Twoich obecnych problemów.

Twój psycholog może łączyć elementy z kilku stylów psychoterapii. W rzeczywistości większość terapeutów nie przywiązuje się do jednego podejścia. Zamiast tego, łączą elementy z różnych podejść i dostosowują swoje leczenie do potrzeb każdego klienta.

Najważniejsze jest to, czy Twój psycholog posiada wiedzę specjalistyczną w dziedzinie, w której potrzebujesz pomocy i czy Twój psycholog czuje, że może Ci pomóc.

Esperal- Praktycznie 100% sukcesu

Esperal to najnowsze i najbardziej popularne podejście do Implantoterapii dla alkoholików. Jeśli chodzi o uzależnienie, istnieją różne sposoby, na jakie rozwiązuje się ten problem. Jednym z najlepszych i najbardziej udanych podejść do leczenia Disulfiramu jest użycie implantu Esperal dla alkoholizmu. Wiele badań klinicznych pokazuje, jak przydatny jest ten implant, ponieważ tworzy rutynę dla pacjenta, w którym alkohol powoduje poważne „niewygody”, a tym samym staje się Implantem dla uzależnienia od alkoholu.

Dobrze wiadomo, jak wyniszczające jest nadużywanie alkoholu. Powoduje ono zarówno fizyczne jak i psychiczne szkody, które zakłócają zdrowy rozwój codziennych zadań. Istnieje wiele dostępnych leków, w tym Naltrexone Implant do Alkoholu Uzależnienia, które „gwarantują” korzystne wyniki, ale najbardziej skuteczny produkt na rynku nadal Esperal Implant Therapy w leczeniu alkoholizmu.

Pierwsza wzmianka o wykorzystaniu implantu do leczenia alkoholizmu pochodzi z 1800 r., kiedy to został on użyty w procesie uzyskiwania gumy. Do 1937 roku nie używano go do uzależnienia od alkoholu, ponieważ właściwości jego składników nie zostały w pełni odkryte. Od tego roku do dnia dzisiejszego lecznicze właściwości

Implant do alkoholizmu Esperal i jego składniki zostały umieszczone pod lupą. Co więcej, kilka badań wykazało, że alkoholizm i jego objawy mogą być zredukowane poprzez zastosowanie tego typu leków. Disulfiramowe leczenie nadużywania alkoholu jest szeroko stosowane w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Podczas gdy Antabuse jest marką tego leku dostępne również w wersjach generycznych znany jako Disulfiram.

Jak działa implant do walki z alkoholizmem?

Po pierwsze, główny składnik Esperalu, Disulfiram, znany jest ze swojej zdolności inicjowania tzw. Disulfiramowo-etanolowej Reakcji (DER) w organizmie po spożyciu alkoholu. DER występuje, ponieważ niektóre enzymy są zablokowane i powodują łańcuchowe wystąpienie nieprzyjemnych objawów. Podejście do stosowania implantu Disulfiramu do nadużywania alkoholu ma długą historię w Implancie do Uzależnienia od Alkoholu, która rozpoczęła się na początku ubiegłego wieku w przemyśle gumowym. Należy pamiętać, że nie jest to zwykły dyskomfort, a jego wpływ na organizm w okrutny sposób. Ponieważ w USA Disulphiram jest dostępny w postaci doustnych tabletek tylko może określić pacjenta, aby zatrzymać przyjmowanie leku, aby zapobiec negatywnym doświadczeniom. Uzależnienie jest jedną z najbardziej zalecanych metod w klinice narkologicznej. Jedynym problemem z doustną formą Disulfiramu dla Alkoholu Abuse jest to, że uzależniony może zdecydować się nie brać pigułek i spożywać alkohol. Dlatego też konieczność wbicia urządzenia Disulfiram do mięśni jest główną przyczyną opracowania implantu.

Historia Implantu Alkoholowego (Implant Alkoholowy)

Pierwszy Implant do Alkoholizmu został opracowany i z powodzeniem stosowany w Rosji w latach 70. ubiegłego wieku pod nazwą TORPEDO, co w języku rosyjskim oznacza okręt podwodny. Zawierał on zbiornik z płynnym Antabuse – lekiem, który inicjuje objawy podobne do Disulphiramu. Jednakże, Antabuse miał wiele skutków ubocznych i w pewnym momencie został zakazany i zastąpiony przez łotewski implant ENCODE, który zawierał płynny Disulphiram i gwarantował stałe stężenie Disulphiramu w krwiobiegu. Kiedy alkohol osiągnął pewien z góry określony poziom, reakcja zaczyna się. Ponieważ Disulphiram ma również pewne działania niepożądane na organizm człowieka, stała obecność tej substancji chemicznej w krwiobiegu była krytykowana i nie była zalecana przez lekarzy i farmakologów. I wtedy właśnie Esperal Implant do Alkoholizmu trafił na rynek z mikroczipem, który zawiera suchy proszek Disulfiramu, a lek nie ma kontaktu z ciałem i organami, chyba że mikroczip zarejestrował wzrost poziomu alkoholu we krwi i uwolnił mikrodozę czynnika aktywnego. Dlatego ten francuski implant jest nr 1 na rynku i jest uznawany za praktycznie nieszkodliwy i zalecany do stosowania w leczeniu uzależnień.

Co to jest detoksykacja alkoholowa?

„Detoksykacja (odtrucie alkoholowe) to proces odtruwania organizmu z toksyn, poprzez przetoczenie płynów (kroplówka) i podanie leków, dzięki którym redukowane są lub całkowicie likwidowane przykre objawy zespołu abstynencyjnego.” – źródło: https://terapie.net.pl/detoks.html

Osoby, które piją dużo od dłuższego czasu, są bardziej narażone na negatywne skutki uboczne podczas detoksykacji, a niektóre z nich mogą być niebezpieczne.

Przedłużające się nadużywanie alkoholu może prowadzić do tolerancji i zmian biologicznych, które tworzą fałszywą homeostazę. Zakłócenie tej równowagi i przywrócenie użytkownika do zdrowego stanu jest procesem równie istotnym, co delikatnym.

Alkoholowa detoksykacja jest etapem przygotowawczym przed dłuższym programem leczenia. Detoksykacja może być bezpiecznie przeprowadzana zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i ambulatoryjnych, ale dla osób o dużym natężeniu ruchu zalecane jest całodobowe monitorowanie medyczne. W większości przypadków proces detoksykacji składa się z trzech etapów:

  • Nabór. Zespół medyczny dokona kompleksowego przeglądu historii narkotykowej, medycznej i psychiatrycznej przybywających pacjentów, aby w pełni zrozumieć każdą sytuację.

  • Wiele programów detoksykacyjnych obejmuje leki, które naśladują działanie alkoholu w celu złagodzenia objawów odstawienia. Leki mogą być również ukierunkowane na współwystępujące zaburzenia lub ogólny dyskomfort.

  • Pacjent przechodzi terapie medyczne i psychologiczne, aby pomóc im osiągnąć równowagę umysłu i ciała.

Leki stosowane w detoksie alkoholowym

Częścią procesu detoksykacji jest utrzymanie równowagi w układzie pacjenta i uniknięcie poważnych zaburzeń fizjologicznych. Czasami potrzebne są do tego leki. Benzodiazepiny, są powszechnie stosowane w leczeniu alkoholowym, ponieważ zmniejszają objawy odstawienia alkoholu, a także zapobiegają napadom alkoholowym. Napady są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu przy odstawieniu alkoholu, dlatego często stosuje się również dodatkowe leki przeciwdrgawkowe, takie jak Keppra.

Chociaż udowodniono, że benzodiazepiny są skuteczne w leczeniu lub zapobieganiu niektórym objawom odstawienia alkoholu, konieczne jest, aby alkoholik wracający do zdrowia stosował tylko zalecane medycznie ilości tych leków. Benzodiazepiny są substancjami uzależniającymi same w sobie, a ich stosowanie powinno być ściśle monitorowane.

Życie po detoksie alkoholowym. Co dalej?

Detoksykacja jest tylko pierwszym krokiem w leczeniu osób próbujących przezwyciężyć swoje uzależnienie od alkoholu. Odstawienie alkoholu w organizmie nie leczy alkoholizmu, oczyszcza umysł i uzdrawia ciało tak, aby osoba uzależniona od alkoholu mogła poddać się pełnemu leczeniu. Aby dowiedzieć się więcej o detoksie alkoholowym i możliwościach leczenia, już dziś skontaktuj się z dedykowanym specjalistą ds. leczenia.

Źródło: http://parpa.pl/index.php/lecznictwo-odwykowe/metody-leczenia-uzaleznienia-od-alkoholu

Poprzedni Mukopolisacharydozy - Co to jest i jak leczyć?
Następny Co to jest alkoholizm? Definicja alkoholizmu

Może to Ci się spodoba

Zdrowie 1 Komentarz

Nadmierne oczekiwania związane ze snem. To też może być powód bezsenności

Czy da się leczyć bezsenność bez leków nasennych? Nie każdemu z nas odpowiada stałe zażywanie medykamentów, które bądź co bądź nie są obojętne dla naszego organizmu. Nawet jeśli przyzwyczailiśmy się

Choroby od A do Z 0 Komentarz

Co to jest alkoholizm? Definicja alkoholizmu

Alkoholizm jest najpoważniejszą formą nadużywania alkoholu i wiąże się z niezdolnością do opanowania nawyków związanych z piciem. Powszechnie określa się go również mianem zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Zaburzenia związane

Zdrowie 0 Komentarz

Mit czy prawda? Rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat kaszaków

Kaszaki, znane również jako torbiele naskórkowe, są powszechną dolegliwością skórną, która budzi wiele pytań i wątpliwości. Otoczone mitami i nieporozumieniami, często są przedmiotem zbędnych obaw czy nieprawidłowego traktowania. Mimo że

Gastroskopia – Co to i jak się przygotować?

Gastroskopia uznawana jest za jedno z bardziej nieprzyjemnych badań. Bardzo często pacjenci decydują się na przeróżne rozwiązania, byle tylko go uniknąć. Czy te obawy są słuszne? W jaki sposób można

Choroby od A do Z 0 Komentarz

Opryszczka – szybkie sposoby na pozbycie się problemu

Opryszczka wargowa to nieestetyczna dolegliwość, która pojawia się na ustach. Jej objawy nie należą do przyjemnych i są niekomfortowe. Każdemu zależy, by jak najszybciej jej się pozbyć. Jakie są sposoby

Zdrowie 1 Komentarz

Nerwy i stres przeciwnikiem szczęścia

Codzienność człowieka od kilkunastu lat nabiera coraz większego tempa. Czasem to los determinuje nasze życie do tego, aby było takie szybkie, czasem sami sobie wybieramy taką drogę, nie zmienia to

Zdrowie 1 Komentarz

ADHD w szkole i w domu – jakie wskazówki?

Niewspółmierne zachowanie się dzieci z ADHD do danej sytuacji jest kluczowym problemem w ramach uspołeczniania ich na płaszczyźnie szkolnej. To kwestia problematyczna również dla rodziców. Nie bez powodu szkoły publiczne

Zdrowie 5 komentarzy

Picie wody to postawa! Ale dlaczego?

Regularne wody dla kogoś, kto nigdy tego nie robił, zastępując ją np., słodkimi napojami albo kawą, będzie trudnym wyzwaniem. Ciągle słyszymy, że picie wody jest niezbędne do wszystkich procesów, jakie

Zdrowie 3 komentarze

Jakość snu, a terapia w ADHD

Sen jest nam niezbędny do regeneracji naszego organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. Bez  odpowiedniej dawki odpoczynku bardzo szybko doczekamy się zdrowotnych konsekwencji, chociażby w postaci obniżonej odporności czy problemów ze

Zdrowie 0 Komentarz

Jak mogą Ci pomóc toniki wzmacniające?

Osoby dojrzałe i seniorzy często sięgają po toniki wzmacniające organizm. Zawarte w nich witaminy z grupy B, C i E, a także wyciągi roślinne i żelazo mają prozdrowotny wpływ na

Zdrowie 0 Komentarz

Nawet 80 proc. osób cierpiących na bezdech senny pozostaje niezdiagnozowanych. Brak leczenia może prowadzić do poważnych chorób serca

W polskim systemie refundacji od stycznia br. zaszły ważne zmiany dotyczące terapii CPAP w obturacyjnym bezdechu sennym (OBS). Jedną z nich jest to, że pacjenci uzyskali możliwość częstszego, bo co pół roku,

Zdrowie 0 Komentarz

Popełniamy je notorycznie. Błędy, przez które cierpią nasze oczy

Codziennie nasz wzrok ma przed sobą wiele wyzwań. Obecny, intensywny styl życia nie pomaga oczom, dlatego tak ważne jest, żebyśmy potrafili o nie zadbać. Wielogodzinny kontakt z ekranami, a co za

Zdrowie 0 Komentarz

Czym jest kaszel i jak powstaje?

Kaszel sam w sobie nie jest jednostką chorobową, jednak bywa objawem wielu chorób. Z czego bierze się kaszel i dlaczego czasem tak trudno go wyleczyć? Czym różnią się od siebie

Zdrowie 1 Komentarz

Zespół Tourette’a, a jakość życia

Każda choroba w mniejszym lub większym stopniu wpływa na jakość życia, zależnie od tego, jak bardzo ingeruje w codzienność chorego. W niektórych przypadkach schorzenie może być tak mocno inwazyjne, że

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Mukowiscydoza – co to? Objawy, kiedy się ujawnia, długość życia?

Choroba zaliczana jest do jednych z najczęściej pojawiających się u człowieka. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jest to przypadłość genetyczna. Odpowiedzialna jest za nią pewna mutacja w genie, który

1 Komentarz

  1. uzaleznienia-terapia.pl
    28 września, 01:40 Odpowiedz
    W leczeniu alkoholizmu najważniejsza jest motywacja pacjenta. Leczenie farmakologiczne bez terapii może nie przynieść zadowalających efektów, ponieważ alkoholizm niejako "siedzi" w głowie i alkoholik musi poradzić sobie z własnymi emocjami.

Zostaw odpowiedź