Introwertyk – kto to? Jak okazuje uczucia?

Introwertyk – kto to? Jak okazuje uczucia?

Najczęściej introwertycy postrzegani są jako osoby, które są zamknięte w sobie i bardzo nieśmiałe. Prawdą jest, że potrafią być wspaniałymi partnerami, odpowiedzialnymi pracownikami i przede wszystkim idealnymi słuchaczami. Kluczem do sukcesu, jakim jest porozumienie się z introwertykiem, jest uszanowanie ciszy, której on potrzebuje do szczęścia.

Introwertyk kto to?

Bardzo często introwertyków można porównać do kotów. Mają silna osobowość, a jednocześnie są indywidualistami. Podobnie jak z kotem, którego można wołać, a on i tak przyjdzie wtedy, gdy uzna to za słuszne, bywa z tą osobowością. Nie lubią narzucania się i ciągłej rozmowy, jednak chcą mieć świadomość tego, że ktoś jest obok i w każdej chwili mogą się do takiej osoby zwrócić. Introwertyk czerpie energię ze swojego wnętrza, gdy milczy, najczęściej analizuje, skupia się na swoich własnych odczuciach i myślach. Często uznawane są za osoby nieśmiałe, jednak znacznie bardziej obawiają się oceny społecznej, bądź też niechęci do przebywania w tłumie. Introwertyk najlepiej czuje się w swoim własnym towarzystwie, co wcale nie oznacza, że nie potrzebuje kogoś obok. Jako partner jest wspaniałym słuchaczem, natomiast przebywając w większym towarzystwie, skupia się na konkretnej rozmowy.

Dyskusje o wszystkim o niczym nie są dla niego, ponieważ taka osoba uznaje to za stratę czasu. Każda sytuacje dokładnie analizuje i nie działa spontanicznie. Dzięki takiemu podejściu jest idealnym pracownikiem, który rzetelnie podchodzi do wypełnienia swoich obowiązków. Niestety do przemyślenia i analizowania potrzebuje ciszy, dlatego zdarza się, że w związkach jest tą bardziej milczącą stroną. W jaki sposób reagować na to, że introwertyk milczy cały dzień? Czekać. To najlepsze co można zrobić, ponieważ dając mu czas, jednocześnie sprawiamy, że może on wszystko przeanalizować i gdy już dojdzie do określonych wniosków, sam się odezwie.

Introwertyk ekstrawertyk

Jaki jest introwertyk? Jak podchodzi do życia? Jak sprawdzić, czy jesteśmy introwertykiem? Kluczem do zrozumienia drugiej osoby jest poznanie jej osobowości. Dzięki temu można nie tylko wiedzieć, jakich reakcji na daną sytuację można się spodziewać, ale przede wszystkim jak sobie z nimi radzić.

Lubisz spędzać czas w samotności?

Bardzo często to główna cecha introwertyków. Potrzebują ciszy i skupienia, a do tego najlepiej służy im ich własna obecność. Dzięki temu mogą do woli analizować poszczególne sytuacje, rozmyślać o swoich uczuciach, ale jednocześnie planować swoją przyszłość. Odznaczają się odpowiedzialnym podejściem do życia, dlatego każdy ich krok taki jak wejście w związek czy decyzja o dziecku muszą być dokładnie przemyślane. W samotności najlepiej rozważą wszystkie za i przeciw jak i również będą mogli wyjawić swoją decyzję drugiej osobie. Co bardziej istotne będzie ona posiadała również argumenty, ponieważ introwertyk ponad wszystko ceni sobie zrozumienie i szacunek dla drugiej osoby.

Jesteś osobą małomówną?

Znacznie łatwiej przychodzi Ci rozmyślanie nad danym problemem niż dzielenie się tym z innymi? Tak właśnie działa introwertyk! Każdy problem rozbijają na kilka mniejszych członów, a następnie zastanawiają się nad wszelkimi możliwościami i opcjami. Dzięki temu każdy ich ruch jest niezwykle dobrze przemyślany, a wszelkie nieprawidłowości z góry przemyślane. Nawet jeśli introwertyk w którymś momencie utknie w swoich rozmyśleniach, rzadko kiedy otwiera się przed inną osobą wyjawiając wszystko. Znacznie szybciej zada konkretne pytanie, oczekując równie konkretnej odpowiedzi.

Wolisz pracę indywidualną od zespołowej?

Z jednej strony wielu pracodawców oczekuje zdolności do pracy w grupie. Jednak co ma zrobić osoba, która najlepiej sprawdza się sama ze sobą? Introwertyk to indywidualista, dlatego świetnie sprawdzi się na stanowisku, na którym szefem będzie właśnie on i od niego samego będzie zależał efekt pracy. Idealnym rozwiązaniem będzie wszelkiego rodzaju tworzenie książek, ilustracji, przedstawicielstwo handlowe, które podziała motywująco, ale również praca kierowcy. To introwertyk musi panować nad całą sytuacją, ponieważ tylko wtedy czuje się spełniony i zmotywowany do działania. Praca w grupie nie będzie działała motywująco, gdyż sukces zostanie rozpisany na większą ilość osób.

Posiadasz niewielu przyjaciół?

Introwertyk nade wszystko ceni jakość nad ilość. Dlatego nie dla niego posiadanie całej grupy znajomych, z którymi będzie spędzał czas. Znacznie lepiej odnajdzie się wśród jednego lub dwóch przyjaciół, którzy zrozumieją jego milczenie, będą posiadali wspólne zainteresowania i co najważniejsze uszanują jego zdanie. Osoba ta, bardzo ceni umiejętność słuchania, niestety żyjemy w czasach, w których mało kto takową posiada. Dlatego, jeśli uda się spotkać słuchacza, który wykaże się zrozumieniem, a nawet doradzi, introwertyk będzie zachwycony. On sam również jest idealnym słuchaczem, który nie tylko pozwoli się drugiej osobie wygadać, ale przede wszystkim wpłynie na nią motywująco i uspokajająco. Co więcej, w trakcie rozmowy nie będzie rzucał suchych tekstów w stylu „będzie dobrze”, a naprawdę postara się przekonać o tym swojego rozmówcę. Dlatego osoby z tą cechą wspaniale sprawdzają się na terapeutów i psychologów- zawsze wiedzą jak się zachować w danej sytuacji.

Jesteś typem domatora?

Introwertyk uwielbia działać sam, doskonale odnajduje się w samodzielnej pracy, jednak samotność nie jest dla niego. Docenia swój dom, uwielbia mieć poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego świadomość, że po wykonanej pracy wraca do domu, w którym dobrze się czuje ma dla niego kluczowe znaczenie. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważni są bliscy. Zwykle do nowych relacji podchodzi z dystansem, jednak gdy wchodzi w związek, to robi to na 100% i z pełnym oddaniem.

Jak introwertyk okazuje uczucia?

Introwertycy nie należą do osób wylewnych. Nie mają w zwyczaju na każdym kroku zapewniać o swoich uczuciach, nie zasypują wiadomościami z serduszkami czy wyznaniami miłości. Takie działanie jest zupełnie nie w ich stylu. Nie rzucają się w ramiona i raczej stronią przed publicznym okazywaniem swoich uczuć. Czy to oznacza, że introwertyk jest pozbawiony uczuć? Otóż nie! To osoba, która znacznie bardziej od słów docenia czyny i sama w ten sposób okazuje swoje uczucia. Jak kocha introwertyk? Dzieli się swoimi zainteresowaniami, planami marzeniami. Odbiera telefony, co również jest dużym wyzwaniem, jeśli pamięta się o tym, że cenią ciszę. Przede wszystkim jednak mówią o wszystkim, ponieważ cenią szczerość. Z przyjemnością spędzają czas poza domem wspólnie z partnerem, tutaj również należy docenić sytuację, w której taka osoba decyduje się na wspólne wyjście.

W przypadku introwertyka to naprawdę bardzo poważny krok! Introwertyk pomimo tego, że nie okazuje swoich uczuć, to jednak bardzo silnie przywiązuje się do drugiej osoby. W takich sytuacjach doceni nie tylko obecność, ale również to, że druga osoba jest w stanie uszanować jego ciszę. Takie wyjście ze strefy komfortu w tym przypadku to także bardzo poważny krok. Tak samo, jak pokazanie swojej wrażliwej strony, na co decyduje się tylko ktoś, komu naprawdę zależy na związku i na drugiej osobie. Introwertyk kocha inaczej, przede wszystkim jest stały w uczuciach. Dlatego początkowo będzie się wzbraniał przed związkiem, gdyż wchodzenie w nowe relacje nie sprawia mu przyjemności. Natomiast gdy przekona się, że trafił na właściwą osobę, zrobi wszystko, by stworzyć wspaniały związek.

Poprzedni Dni płodne i niepłodne - Kiedy 1, 2 i 3 faza, jak obliczyć?
Następny Kołdra obciążeniowa, sensoryczna - co to jest i jak stosować?

Może to Ci się spodoba

Psycholog / Psychiatra 2 komentarze

Jak wspomagać tradycyjne metody leczenia depresji?

Psychoterapia i farmakoterapia należą do głównych metod zwalczania depresji. Obecnie pojawia się coraz więcej terapii uzupełniających tradycyjne leczenie tego schorzenia. W walce z wieloma chorobami o podłożu neurologicznym i psychicznym,

Psycholog / Psychiatra 0 Komentarz

Doświadczenie przemocy ze strony partnera zwiększa ryzyko występowania chorób przewlekłych i psychicznych

Kobiety, które doświadczyły przemocy ze strony partnera, są znacznie bardziej narażone na występowanie chorób psychicznych czy chorób przewlekłych – wynika z badania przeprowadzonego w Nowej Zelandii. Ponad połowa ankietowanych kobiet przynajmniej raz

Psycholog / Psychiatra 5 komentarzy

Depresja maskowana

Depresja to zaburzenie psychiczne, które cechuje się występowaniem nieprawidłowo obniżonego nastroju, smutku, bezsensu podejmowanych działań, braku sił, jak również przejawianiem negatywnych myśli o sobie (niskie poczucie własnej wartości) i otoczeniu.

Psycholog / Psychiatra 6 komentarzy

Życie z nerwicą. Czy to możliwe?

Nerwica jest chorobą, którą koniecznie należy leczyć. Stany lękowe mocno obciążają organizm. Mają wpływ na ogólne zdrowie, ponieważ układ immunologiczny jest ściśle związany z układem nerwowym. Czy da się żyć

Psycholog / Psychiatra 3 komentarze

Kiedy stan depresyjny zamienia się w depresję

Wewnętrzny smutek, często nazywany melancholią jest nieodłącznym elementem większości ludzi. Niektórzy mając jego świadomość, świetnie sobie z nim radzą. Zdarza się jednak, że smutek nieco przeciąga się w czasie, przeobrażając

Psycholog / Psychiatra 5 komentarzy

Myśli samobójcze w depresji

Nie bez powodu mówi się, że depresja jest śmiertelnie groźną chorobą. Mówiąc o najbardziej niebezpiecznych jej aspektach, nie da się ukryć, że są nimi myśli samobójcze. Boryka się z nimi

Psycholog / Psychiatra 4 komentarze

Naturalne sposoby na ukojenie nerwów

Układ nerwowy człowieka odpowiedzialny jest nie tylko za to, że możemy odczuwać zmysłami otaczający nas świat, ale również ma związek z naszym samopoczuciem czy nastrojem, a tym samym jakością codziennego

Psycholog / Psychiatra 6 komentarzy

Alkohol a depresja

Alkohol i depresja bardzo często występują w parze. Niekiedy za stany depresyjne odpowiedzialny jest alkoholizm, inny razem, aby zniwelować objawy depresji, pacjenci popadają w uzależnienie od napojów wyskokowych. Uzależnienie od

Psycholog / Psychiatra 5 komentarzy

Kiedy nerwy przestają być normalną reakcją?

Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nerwice są bezpośrednio związane z lękiem. I nie chodzi tutaj o fobie związaną np. z arachnofobią czy strachem przed małymi pomieszczeniami, ale

Psycholog / Psychiatra 4 komentarze

Naturalne sposoby łagodzenia objawów depresji

Smutek, brak motywacji, ciągła senność. Stany depresyjne i depresja mają wiele twarzy, często wymagają również leczenia farmakologicznego lub terapii. Warto jednak wiedzieć o tym, że sami również możemy zadbać o

Psycholog / Psychiatra 6 komentarzy

Atak paniki – czym jest i jak wygląda? Objawy i leczenie paniki

Ataki paniki mogą skutecznie utrudnić życie. Pojawiają się znienacka, wydaje się, że nie sposób ich opanować ani przewidzieć, kiedy pojawią się ponownie. Obecnie panika nie jest już tematem tabu, nie

Psycholog / Psychiatra 2 komentarze

Czym jest dystymia? Przyczyny, objawy i leczenie dystymii

Dystymia to przewlekła depresja o niewielkim nasileniu objawów, która u dzieci i młodzieży utrzymuje się przez co najmniej rok, u dorosłych natomiast, przez minimum dwa lata. Jest ona równoznaczna z

Psycholog / Psychiatra 3 komentarze

Nerwica może mieć różne oblicze

Ludzki układ nerwowy jest jednym z fundamentów naszego prawidłowego funkcjonowania, o ile on sam funkcjonuje prawidłowo. Nerwice to szereg zaburzeń, które mają ogromny wpływ na to, jak wygląda nasze codzienne

Psycholog / Psychiatra 2 komentarze

Przyczyny, objawy i rozpoznanie zaburzeń integracji sensorycznej

Zaburzenia integracji sensorycznej są schorzeniem, o którym wciąż mówi się stosunkowo niewiele, w związku z czym w wielu przypadkach nie jest ono właściwie rozpoznane lub myli się go z ADHD.

Psycholog / Psychiatra 2 komentarze

Jak pomóc osobom chorym na chorobę dwubiegunową?

Choroba afektywna dwubiegunowa jest zaburzeniem psychicznym, w którym nastrój osoby chorej ulega okresowo polaryzacji w kierunku depresji lub manii. Nie trudno domyślić się, że mania i depresja to przeciwstawne stany.

4 komentarze

  1. córka chopina
    17 listopada, 20:05 Odpowiedz
    Uwielbiam takie domowe zacisze, a zwłaszcza teraz o tej porze roku. Ciepły kocyk, herbata. W pracy też raczej staram się być zdala od tych wszystkich zabieganych ludzi. Czuję wtedy wewnętrzny spokój. Od jakiegoś czasu chłopak zaraził mnie olejkami z cbd. Masakra to jest dopiero relax:)
  2. Aurelka
    09 grudnia, 10:09 Odpowiedz
    introwertyk kojarzy mi sie z osoba romantyczna, ktora bardzo duzo rozmysla o zyciu :)
    • Sylwia
      18 grudnia, 14:09 Odpowiedz
      ja jestem takim typem czlowieka, ale nie od zawsze.. z czasem kiedy moja rodzina sie powiekszyla zmienilo sie moje nastawinie i czego innego oczekuje od zycia
  3. Iwona
    30 grudnia, 20:35 Odpowiedz
    znam mnostwo takich ludzi i to nie jest tak ze sa nudni, poprostu maja inny sposob bycia, spokojniejszy

Zostaw odpowiedź