Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane
Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z symptomami choroby da się walczyć.
Od grudnia zeszłego roku pomoc otrzymało kilkudziesięciu pacjentów.
Kliniki przeprowadzające zabieg na układzie żylnym (w tzw. CCSVI) u chorych na stwardnienie rozsiane działają na całym świecie. Niestety absolutna większość z nich skupia się wyłącznie na żyłach szyjnych, stanowiących jedynie mały wycinek układu żylnego, co sprawia, że pacjenci nie zawsze odczuwają poprawę, a opinie na temat samej metody są podzielone.
Dużym przełomem w tej kwestii są zasady działania otwartej ponad pół roku temu we Wrocławiu, najnowocześniejszej na świecie kliniki zajmującej m. in. się tematyką CCSVI. W tym wypadku działania prowadzone są w ramach badania naukowego, podejście do chorego jest kompleksowe, a diagnostyka obejmuje bardzo szeroki zakres działań. Wszystko zaczyna się od badania rezonansem magnetycznym o wysokiej rozdzielczości, co pozwala zbudować model układu żylnego pacjenta w 3D. Najnowocześniejszy sprzęt to jednak połowa sukcesu. Najważniejsi są radiolodzy wykonujący badanie, którzy aby prawidłowo ocenić deformacje w układzie żylnym pracują wg specjalnie opracowanego protokołu dr Schellinga z Austrii, który został odznaczony złotym medalem INSVD, najwyższym odznaczeniem za pionierskie badania oraz nauczanie w zakresie związku pomiędzy przewlekłą mózgowo-rdzeniową niewydolnością żylną a SM. Protokół ten jest rozbudowaniem protokołu prof. Haacke z Kanady, pioniera w wyznaczeniu standardów obrazowania rezonansem magnetycznym układu żylnego.
Sam zabieg przeprowadzany jest całkowicie inaczej niż w innych tego typu miejscach na świecie. Do tej pory standardem było dożylne podawanie kontrastu, po czym przez kilkadziesiąt sekund obserwowano czy krew odpływa prawidłowo żyłami szyjnymi. Powtórzmy raz jeszcze – kilkadziesiąt sekund, przy czym cały zabieg w znieczuleniu miejscowym zazwyczaj trwał około 20 minut.
We Wrocławiu operacja trwa kilka godzin i przeprowadza się ją w pełnej narkozie. Po uśpieniu pacjenta sprawdza się odpływ krwi z mózgu z użyciem kontrastu. Następnie każdą żyłę ogląda się „od środka” przy zastosowaniu specjalnego ultrasonografu wewnątrznaczyniowego (IVUS). Wykonuje się również mapy ciśnień w układzie żylnym, co znakomicie zwiększa dokładność i wiarygodność uzyskiwanych wyników.
Gdy już neurochirurdzy wraz z radiologami określą miejsca deformacji czy zaburzeń odpływu krwi, feralne miejsce jest poszerzane tak, aby przywrócić prawidłową cyrkulację krwi. W efekcie kilkugodzinnej operacji usuwa się deformacje w całym układzie żylnym.
Skala innowacyjności projektu jest na tyle duża, że zabiegi przeprowadza się w ramach projektu naukowego „Zaburzenia parametrów hemodynamicznych i biochemii tkanek mózgu u chorych ze stwardnieniem rozsianym współistniejącym z przewlekłą mózgowo – rdzeniową niewydolnością żylną” zaaprobowanego przez komisję bioetyczną. Projekt nie ogranicza się tylko do kwestii zaburzeń odpływu żylnego, ale ma znacznie szerszy zakres i dotyczy także badań nad metabolizmem obszarów dotkniętych chorobą i immunologią w SM. Dzięki temu, z czasem, po opublikowaniu wyników badań tego typu mogą stać się uznaną metodą w postępowaniu w przewlekłej niewydolności żylnej, która bardzo często współistnieje u pacjentów ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym.
Dla wielu chorych na SM projekt realizowany we Wrocławiu przynosi wreszcie nadzieję, gdyż do tej pory żadne metody leczenia nie były w stanie efektywnie cofnąć postępu choroby, a jedynie spowolnić jej przebieg. Co gorsza, wielu pacjentów musiało porzucić terapie lekami farmakologicznymi ze względu na występowanie licznych skutków ubocznych.
Co jednak niesamowite, w relacji pacjentów ich stan zaczyna się poprawiać już po kilku godzinach od zabiegu. Większość pacjentów odczuwa znaczną poprawę w chodzeniu, ma więcej siły, ustępują różne bóle, zwłaszcza bóle pleców utrudniające poruszanie się. W dużym stopniu poprawia się również równowaga. Jeden z pacjentów, który miał ogromne problemy z mówieniem, zaczął w kilka godzin po zabiegu mówić w sposób zrozumiały. To z punktu widzenia obecnego stanu wiedzy medycyny akademickiej jest niewytłumaczalne. Aby jednak wysnuć daleko idące wnioski należy przeprowadzić nie dziesiątki a setki podobnych operacji i dokładnie przeanalizować dane statystyczne.
Pierwsze procedury we Wrocławiu przeprowadzono w grudniu 2017 roku. Do tej pory pomimo ograniczonych możliwości (remont części budynku) w klinice przeprowadzono już kilkadziesiąt zabiegów. Jak podkreśla założyciel kliniki Cezary Głuch, były tylko 3 przypadki, w których podjęcie działań było niemożliwe.
„Pierwszy z nich dotyczył pacjentki, która wcale nie była chora na stwardnienie rozsiane, została po prostu błędnie zdiagnozowana. W dwóch przypadkach anatomiczna budowa czaszki pacjenta nie pozwalała na skuteczną interwencję. U pozostałych pacjentów stwierdzono subiektywną poprawę stanu zdrowia. Myślę, że z czasem uda nam się opracować protokół, który pozwoli na określenie, którym pacjentom możemy pomóc oraz w jaki sposób podejść do konkretnych problemów. Czymś innym jest deformacja w zatoce żylnej wewnątrzczaszkowej, czym innym w obrębie pozostałych naczyń żylnych, należy też odróżniać prawidłowe odmienności rozwojowe od ewidentnych nieprawidłowości. Dziś jednak wszytko wrzuca się do jednego worka określanego CCSVI i co gorsza, absolutnej większości lekarzy kojarzy się to wyłącznie z zabiegiem udrażnianiem żył szyjnych o nieudowodnionej naukowo skuteczności. Jeżeli na coś nie ma badań potwierdzających skuteczność, to metoda taka w świecie medycyny konwencjonalnej nie istnieje. Dzięki wsparciu fantastycznych lekarzy zamierzamy to zmienić”.
Tak długo, jak efektywność tego typu metod nie zostanie formalnie potwierdzona i uznana, tak długo nie będą one refinansowane ze środków publicznych. To właśnie jest największym problemem dla rozwoju tego typu technik terapeutycznych – mimo tego, iż̇ takie zabiegi przywracają̨ prawidłową cyrkulację krwi oraz często w opinii pacjentów redukują̨ liczne objawy choroby, prowadzenie badań w tym zakresie jest kosztowne, a znalezienie źródła finansowania bardzo trudne. Do tej pory wiele zabiegów sfinansował założyciel kliniki ze środków własnych, jak i powołanej do tego celu Fundacji, lecz na chwilę obecną liczba oczekujących przekracza 100 osób. Największe szanse na włączenie do projektu „pro bono” mają osoby chorujące poniżej 10 lat, u nich bowiem oczekiwane efekty mogą mieć największy wpływ na dalszą jakość życia. Jednocześnie przy kwalifikacji bierze się pod uwagę sytuację finansową oraz rodzinną chorego.
„Dużo większe szanse na bezpłatne włączenie do programu prowadzonego przez klinikę ma trzydziestoletnia kobieta samotnie wychowująca dwójkę dzieci chora od 2 lat, niż świetnie prosperujący samotny 40-latek chory od 20 lat” powiedział Cezary Głuch – założyciel kliniki.
Oprócz zabiegów finansowanych przez właściciela kliniki ze środków własnych oraz ze środków pozyskanych od sponsorów przez Fundację, pacjenci są także włączani do projektu na zasadach komercyjnych. Nie jest to zabieg tani. Ostatecznie mowa o skomplikowanej operacji neurochirurgicznej przeprowadzanej pod pełną narkozą i trwającej od 3 do 6 godzin. Pozyskane w ten sposób środki wspomagają rozszerzanie zakresu działalności.
Więcej informacji na temat kliniki znajduje się na stronie www.ccsvi-clinic.com. Można tam znaleźć również relacje niektórych pacjentów oraz nagrania ukazujące stan przed i po zabiegu.
Może to Ci się spodoba
Jak prawidłowo wykonać nebulizację?
Nebulizacja stanowi jedną z form inhalacji. Przy pomocy specjalnego aparatu (nebulizatora) podawane są leki w postaci mgiełki lub aerozolu. Prawidłowe wykonanie nebulizacji jest o tyle ważne, że wpływa na odpowiednią
Co powinno znaleźć się w wyprawce do szpitala?
Wyprawka zawierać powinna najpotrzebniejsze przedmioty gwarantujące młodej mamie i jej nowo narodzonemu maluchowi komfort zarówno przed, jak i w trakcie oraz tuż po porodzie. Co należy do niej spakować? Poniżej
Domowe sposoby na kaszel. Jak skutecznie radzić sobie z kaszlem mokrym i suchym
Kaszląc, oczyszczamy gardło z flegmy oraz innych drażniących czynników. Kaszel sam w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem wskazującym, że coś dzieje się w naszym organizmie. I o ile
Homeopatia – Co to jest i jak działa?
Homeopatia bardzo często mylona jest z ziołolecznictwem, jednak prawdą jest, że stosuje się wszelkiego rodzaju substancjami, które mają naturalne pochodzenie. Nie zawsze jednak są to zioła, ponieważ bardzo często są
Zadbajmy o stawy!
Wstajesz rano i przy pierwszym pociągnięciu czujesz jak twoje stawy jękliwie stawiają opór? Zwykłe, codzienne obowiązki stają się coraz poważniejszym problemem? Siedząca praca sprawia, że twoje ciało jest sztywne, nie
Zbliża się zima – już teraz zakup kołdrę puchową
Zima zbliża się wielkimi krokami. Jej mroźny oddech odczujemy nie tylko w drodze do pracy czy podczas popołudniowych spacerów, ale i w nocy. Dlatego już teraz warto zaopatrzyć się w
Jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja – Przyczyny, objawy i leczenie
Jednym z lepiej poznanych zaburzeń odżywiania jest jadłowstręt psychiczny. Polega na odczuwaniu braku łaknienia, czego skutkiem jest zaniechanie przyjmowania posiłków. Pierwsze oznaki zaburzenia obserwowane są w okresie dojrzewania, około 14-18
Mukopolisacharydozy – Co to jest i jak leczyć?
Mukopolisacharydozy (ang. Mucopolysaccharidoses, MPS) to grupa dziedzicznych zaburzeń metabolizmu mukopolisacharydów (długołańcuchowych cząsteczek cukrowych należących do grupy glikozaminoglikanów – GAG), spowodowanych mutacjami różnych genów. Zwykle są przekazywane w sposób autosomalny recesywny.
8 prostych działań, które wzmocnią twoje serce!
Zasila twój organizm, intensywnie reaguje na stresujące i emocjonujące chwile, każdego dnia pracuje tylko dla ciebie. O kim mowa? O twoim sercu, które nie narzeka na nadgodziny, nigdy nie będzie
Dla kogo wanna z drzwiami będzie dobrym rozwiązaniem?
Wanna z drzwiami to specjalny rodzaj wanny, zaprojektowany z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych lub każdym, kto ma trudności z poruszaniem się. Dzięki drzwiom wbudowanym w bok wanny, użytkownicy mogą
Mniej i bardziej znane zaburzenia snu
Większość z nas, myśląc o zaburzeniach snu, w pierwszej kolejności wskazuje na lunatykowanie i zgrzytanie zębami. To jednak nie jedyne kłopoty, które mogą się nam przytrafić podczas nocnego wypoczynku. Lunatykowanie
Kiedy boli kark
Ból karku potrafi być nie tylko nieznośny, ale również zaburzyć nasze codzienne, prawidłowe funkcjonowanie. Niestety współczesny tryb pracy ma niestety negatywny wpływ na nasz układ kostny, najczęściej przez nasze zaniedbania.
Kiedy powinniśmy wykonać wymaz z gardła? Jak przebiega? Ile kosztuje?
Wymaz z gardła to badanie, które ma wykazać rodzaj drobnoustroju atakującego gardło. Wymaz z gardła wykonuje się, gdy infekcja gardła ma charakter nawracający lub lekarz nie może na podstawie objawów
Alergia na zwierzęta domowe
Uczulenie na zwierzęta jest jednym z najczęstszych problemów tego typu. Jest on szczególnie uciążliwy dla osób kochających czworonogi, ponieważ może wykluczyć możliwość posiadania własnego pupila. W naszym tekście wyjaśniamy, co
Skandynawski styl – nowa moda w sypialni
Styl skandynawski od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Mimo, że kraje te kojarzą nam się z zimnem, wnętrza urządzone w tym klimacie są ciepłe i przytulne. Jak urządzić sypialnię,
2 komentarze
Dawid
30 listopada, 11:56Greta
07 grudnia, 22:17