6 sposobów na silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać
Silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać – pojawiają się regularnie i zmieniają noc w mękę. Jak zmniejszyć ból i wyspać się mimo miesiączki?
Bóle menstruacyjne zwykle pojawiają się tuż przed krwawieniem lub w jego trakcie. U niektórych kobiet są one wyjątkowo silne. Stają się jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy promieniują na krzyże, wywołują mdłości, wymioty, biegunki lub występują wraz z bólem głowy. Silne bóle menstruacyjne nie pozwalają spać, zaburzając tym samym dobowy rytm dnia. Jak zapewnić sobie spokojny sen w takich warunkach? Tu sprawdza się banalna odpowiedź: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Oto 6 sposobów na złagodzenie bólu w nocy bez tabletek.
1. Zmień dietę na trudne dni
Już na kilka dni przed miesiączką warto zmienić nieco dietę, wykluczając z nich:
- napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata),
- potrawy ciężkostrawne,
- sól i ostre przyprawy.
Potrawy ciężkostrawne nie są wskazane nigdy, a zwłaszcza w czasie miesiączki. Menstruacja to wyjątkowy czas, w którym bezwzględnie należy rezygnować z ciężkich, tłustych dań, zwłaszcza przed zaśnięciem. W przeciwnym razie niestrawność może spotęgować ból brzucha i zakłócić sen.
W czasie miesiączki warto też zrezygnować z kofeiny, która powoduje kurczenie się mięśni (w tym skurcze macicy) oraz z ostrych przypraw, działających drażniąco na przewód pokarmowy.
2. Przed snem zrelaksuj się w kąpieli
Kąpiel w ciepłej (nie gorącej) wodzie pomaga rozkurczyć mięśnie i odprężyć się przed snem. Dobrze zrobi też dodatek olejków eterycznych, np. lawendowego, pomarańczowego, melisowego, itp. Olejki te działają uspokajająco, przeciwstresowo, a nawet przeciwbólowo.
3. Poduszka dla kobiet w ciąży i kołdra obciążeniowa – Twój zestaw do spania
Poduszka ta jest polecana kobietom w ciąży ze względu na trudność ze znalezieniem dogodnej do snu pozycji. Podobne problemy dotykają kobiet miewających silne bóle menstruacyjne.
Zwijanie się w kłębek, całkowity brak komfortu i ból praktycznie w każdej pozycji powoduje, że nie przesypiamy nocy. Poduszka dla kobiet w ciąży pomaga ułożyć się do snu w optymalny sposób. Jest bardzo długa, zatem można ją podłożyć jednocześnie pod głowę, pod krzyże lub pod miednicę, czy uda. Da się ją uformować w wygodny kształt.
Dopełnieniem jest kołdra obciążeniowa, która działa na mięśnie, niczym oddany masażysta. Dzięki niej ciało szybko się odpręży, a umysł wyciszy. Spokojny, nieprzerwany sen stanie się wreszcie możliwy.
4. Użyj termoforu
Termofor wypełniony nie gorącą, lecz ciepłą wodą działa rozkurczowo na mięśnie. Położony na podbrzuszu może przynieść znaczną ulgę w bólu. Tę samą rolę znakomicie wypełni poduszka elektryczna.
5. Dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości
W czasie menstruacji warto zrezygnować z dużego wysiłku (np. noszenia ciężkich zakupów) i wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. W zamian lekarze polecają lekkie ćwiczenia rozluźniające oraz jogę.
6. Wspieraj się ziołami
Zioła mają ogromną moc. Poza działaniem przeciwbólowym i rozkurczowym, dostarczają do organizmu dużych dawek witamin i minerałów. Polecane zioła na dolegliwości kobiece to m.in.:
Cynamon – zmieloną korę cynamonu działa rozkurczowo, uspokajająco i przeciwbólowo. Dodatkowo cynamon jest antyseptykiem, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Imbir – herbatki imbirowe są niezrównane w walce z bólami menstruacyjnymi. Wystarczy plastry korzenia imbiru wrzucić do gotującej wody i gotować go pod przykryciem przez ok. 20 minut. Do herbatki można dodać miodu, cytryny i mięty (również działającej przeciwbólowo), wówczas napój zdecydowanie zyska na wartościach odżywczych i smaku.
Kalina – zagotowany korzeń kaliny pomaga rozkurczyć mięśnie macicy oraz jelita. Zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe, a także ogranicza krwawienie miesiączkowe przy obfitych miesiączkach.
Malina – herbatka z liści malin to bardzo dobry sposób na pozbycie się bólu menstruacyjnego. Maliny są również antyseptyczne i działają uspokajająco.
Melisa – herbatka z melisy polecana jest przy łagodzeniu napięcia przedmiesiączkowego oraz uspokajająco w okresie menstruacji.
Mięta – herbatka z mięty działa rozkurczowo i odprężająco.
Rumianek – to ziele jest idealnym środkiem w bólach menstruacyjnych. Dodatkowo rozluźnia mięśnie i działa uspokajająco.
Zioła to nie tylko herbatki. Kanapki i sałatki przyprawiaj liśćmi oregano i bazylii. Podobnie jak pozostałe zioła pomagają one uśmierzyć ból i zmniejszyć napięcie.
Silne bóle menstruacyjne wymagają wielotorowego zapobiegania. Najczęściej nie obywa się również bez leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Zamiast jednak faszerować się na własną rękę przypadkowymi proszkami, lepiej skonsultować sposób działania z lekarzem. Wizyta u lekarza jest konieczna zwłaszcza, gdy ból jest ponadprzeciętnie silny, powoduje omdlenia, wymioty oraz intensywne biegunki. Trzeba bowiem pamiętać, że czasem ból sygnalizuje istnienie poważnych chorób, m.in. endometriozy, mięśniaków macicy, czy zapalenia przydatków.
Może to Ci się spodoba
Masaż ciała naturalnymi olejkami – jakie mają zalety?
Masaż ciała, wykonywany z użyciem naturalnych olejków, stanowi jeden z najstarszych i najskuteczniejszych sposobów na pielęgnację, relaks oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia. Wpleciony w różnorodne kultury jako element holistycznego podejścia
Wszystko, co na temat ciążowej zgagi wiedzieć powinniście
Chyba każda przyszła mama wie, jak nieprzyjemna potrafi być zgaga. Nasila się ona w szczególności w drugim i trzecim trymestrze, lecz niektórym kobietom dokucza przez całą ciążę. Jakie są jej
Dni płodne i niepłodne – Kiedy 1, 2 i 3 faza, jak obliczyć?
Najczęściej wiedza o dniach płodnych przydaje się w momencie, w którym planujemy rozpocząć starania o potomka. Prawdą jest, że właściwie każda kobieta powinna mieć świadomość odnośnie do swojego cyklu, ponieważ
Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych w Polsce wymagają zmian. Liczba zachorowań i śmiertelność są coraz wyższe
W Polsce na badania związane z chorobami onkologicznymi wciąż zgłasza się relatywnie niewielki odsetek kobiet – wskazuje nowo powołana Koalicja „Wspólnie dla zdrowia kobiet”. Jej celem jest m.in. propagowanie profilaktyki chorób onkologicznych. Poprawy
Nauka na lepsze jutro
Byłem przeciętnym dzieckiem. Rodzice nie naciskali na mnie. Nie naciskali na mnie koledzy. Tylko dziadkowie mówili, że muszę się uczyć, aby odnieść sukces. Dla mnie nauka była bez znaczenia: po
Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?
Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody, wyczekiwanych urlopów, a także weekendowych wyjazdów w góry czy nad morze. Jednak, kiedy my cieszymy się słońcem, nasze
10 ajurwedyjskich porad na jesień
Na każdą porę roku nasze ciało reaguje inaczej. Dzieje się tak dlatego, że każda pora roku różni się pogodą, dostępnością światła czy temperaturą. Podczas każdej pory roku ciało ma inne
Cholina a zespół Downa
Jak podaje magazyn Behavioral Neuroscience, przyjmowanie choliny w okresie ciąży oraz karmienia piersią może przynieść długotrwałe korzyści potomstwu, u którego zdiagnozowano zespół Downa. Z badań przeprowadzonych na amerykańskim Uniwersytecie Cornella
Problemy z menstruacją
Comiesięczne dolegliwości związane z menstruacją są doskonale znane każdej kobiecie. Świadoma siebie w prosty sposób rozróżni czy miesiączka przechodzi prawidłowo czy może pojawiły się zaburzenia, które należy skonsultować z lekarzem.
Regenerujemy ciało po porodzie!
Narodziny dziecka to wielka, niezwykle intensywna i wzruszająca chwila. Ogrom siły kobiety, jej odwaga i przejaw najczystszej miłości jaką można sobie tylko wyobrazić. Nic więc dziwnego, że tak ogromny wysiłek
Miesiączkujesz? To moment zwiększonego zapotrzebowania na żelazo!
Każda miesiączkująca kobieta co miesiąc traci krew. W tych trudnych dniach czujemy, że brakuje nam mocy, koncentracji, mamy zły nastrój i szybciej się męczymy. Co zrobić, aby wesprzeć funkcjonowanie organizmu?
Naturalne sposoby na kobiece dolegliwości.
Zdrowie kobiety to specyficzne, i niezwykle złożone zagadnienie. Jesteśmy narażone na wiele dolegliwości, które mogą znów spowodowane szeregiem czynników. Dodatkowo gospodarka hormonalna kobiety również dodaje swoje trzy grosze, oferując jej
Jak i dlaczego należy dbać o higienę intymną w ciąży?
Czas ciąży i połogu cechuje się zwiększoną podatnością na różnego rodzaju infekcje układu moczowo – płciowego. Prawidłowa higiena intymna w tym okresie stanowi kluczowy element dbania o zdrowie zarówno swoje,
Ponad 48% Polek zmieniło swoje podejście do badań profilaktycznych
Według badania zrealizowanego w ramach kampanii #wKobiecejGłowie[1] ponad 48% Polek zmieniło swoje podejście do profilaktycznych badań lekarskich w czasie pandemii. Problemem były nie tylko odgórnie odwołane wizyty lekarskie, ale również motywacja
W jaki sposób powstają rozstępy i jak walczyć z rozstępami po porodzie?
Rozstępy to popularny problem dotykający ciężarne kobiety. Pojawiają się one zarówno na brzuchu, jak i piersiach, udach czy pośladkach. Niektóre przyszłe mamy mają do nich większą skłonność, inne mniejszą, lecz
9 komentarzy
Xena
17 listopada, 18:24Kama
04 stycznia, 22:40Wiola33
17 listopada, 18:27Karolajn
06 grudnia, 16:34Sylwia
09 grudnia, 21:18Kama
13 grudnia, 11:15Daria
27 grudnia, 22:23Tamara
28 grudnia, 21:09Kasia
23 kwietnia, 07:40