Nauka na lepsze jutro

Nauka na lepsze jutro

Byłem przeciętnym dzieckiem. Rodzice nie naciskali na mnie. Nie naciskali na mnie koledzy. Tylko dziadkowie mówili, że muszę się uczyć, aby odnieść sukces. Dla mnie nauka była bez znaczenia: po co miałbym się uczyć historii, fizyki czy biologii? To było nudne. Uczyłem się więc do egzaminów, ale tylko po to, żeby je zdać. Natomiast jak w każdym przypadku, do złotych wniosków dochodzimy dopiero po czasie.

 

W tym artykule porozmawiamy o nauce, doświadczeniu oraz zaletach nauki. Miłej lektury!

Doświadczenie ma znaczenie, a może mieć jeszcze większy wpływ

Po ukończeniu szkoły średniej ze średnimi ocenami zapisałem się na studia ekonomiczne na uniwersytecie, ponieważ nie byłam pewien, co robić, a ekonomia wydawała się „bezpieczna”. Niestety, moja sytuacja nie uległa poprawie: wykłady nadal mnie nudziły, a uczyłem się tylko wtedy, gdy musiałem zdawać egzamin.

 

Postanowiłem spróbować czegoś innego, mianowicie stale odwiedzałem kasyno na pieniądze. Moje założenie było proste i niezbyt ambitne. Chciałem wchodzić na tę witrynę, aby zweryfikować liczne tezy, że doświadczenie jest bezcenne. Oczywiście stale operowałem niskimi kwotami, ponieważ nie chciałem stracić więcej, niż mógłbym zarobić. Początki były opłakane, natomiast nie przejmowałem się tym. Każdego dnia wchodziłem na stronę kasyna i grałem w różne gry. Niektóre z nich znajdziesz poniżej w tabeli poniżej:

 

Nazwa gry Producent
Caribbean Poker Betsoft
Triple Edge Poker Betsoft
4 of a Kind Bonus Poker EGT
Trey Poker BGaming
3D Blackjack IronDogStudio

 

Skupiałem się na pokerze, ponieważ o tej grze słyszałem jeszcze więcej dobrego i o wpływie umiejętności na wynik rozgrywki. Po jakimś miesiącu zaczęło dziać się coś niesamowitego. Zaczynałem odnosić pierwsze małe zwycięstwa, później turnieje, doszło nawet do sytuacji, że byłem zapraszany do wzięcia udziału w turniejach organizowanych przez markę, z której usług korzystałem.

 

Po tym doświadczeniu uwierzyłem w to, co wpajano mi, gdy byłem kilkuletnim dzieckiem. Od teraz nie boję się podejmowania ryzyka, po prostu robię coś tak długo, aż zacznie mi wychodzić. Doświadczenie jest bezcenne. Nie można go kupić, nie można pominąć tego procesu i to jest sprawiedliwe.

Wiedza jest wszędzie, a jej opanowanie jest rzadkością

Jako uczeń w szkole i na uniwersytecie miałem za zadanie wyłożyć i powtórzyć jak najwięcej wiedzy. Nauczyciele koncentrowali się na przekazywaniu miarowego strumienia faktów, które miałem nadzieję przyswoić, siedząc w sali wykładowej. Nie było zbyt wiele interakcji ani czasu na sprawdzenie tego, czego się nauczyło, w czasie rzeczywistym. Wiedza i zapamiętywanie były czynnikami ograniczającymi rozwój i doskonalenie.

 

Dziś, dzięki Internetowi, wiedza jest dostępna, szeroko dostępna i można się jej nauczyć samemu. W telefonie można uzyskać dostęp do większej ilości informacji, niż można by zapamiętać w ciągu całego życia. Jednak jako społeczeństwo wciąż stoimy przed poważnymi wyzwaniami. Sam dostęp do wiedzy nie rozwiązuje problemów. A raczej to, czego nauczyłem się, zakładając firmy, to zdolność uczenia się, stosowania, pokonywania i wreszcie opanowania umiejętności, które pomagają znaleźć rozwiązania. Teraz wiem, że nie myliłem się, czując, że nie jestem zaangażowany w zajęcia.

Dzisiejsza edukacja jest wciąż przestarzała

Kiedy wybuchła pandemia większość dzieci została zmuszona do nauki w domu, rodzice stale musieli poświęcać swój czas, by pomóc im w nauce. Podczas tego procesu, można było usłyszeć wiele opinii, że ich pociechom trudno jest się skoncentrować i utrzymać motywację. Nauczyciele określają, kiedy, czego i jak się uczą. Uczyli wszystkie dzieci tych samych tematów, nawet jeśli miały trudności z koncentracją lub nie były zainteresowane tematem.

 

Obserwując dzisiejsze zmagania dzieci w Polsce, przypomniały mi się moje własne doświadczenia ze szkołą. Skończyłem szkołę kilka lat temu, a od tego czasu wiem o wiele więcej o edukacji. Internet dostarcza wielu informacji, a my dysponujemy technologią umożliwiającą lepszą edukację. Jak to w ogóle możliwe, że nadal kształci się uczniów w ten sam sposób?

Wyzwania jutra wymagają większych zmian

Ponownie posługując się przykładem małych dzieci, poruszę bardzo ważną kwestię. Jak te dzieci, którym każe się ślepo podążać za nauczycielem, mają odnieść znaczący sukces? Jak mają być przygotowane na to, co przyniesie przyszłość? Skala i złożoność wyzwań, przed którymi stoimy jako społeczeństwo — zmiana klimatu, fake newsy, nierówność majątkowa, utrata bioróżnorodności, depresja systemowa — stale rośnie. Umiejętności, których potrzebujemy, aby odpowiednio podejść do tych problemów, nie da się nauczyć w ramach modelu edukacji, który odziedziczyliśmy.

 

Jak to się mówi: „Nie można wykonywać dzisiejszej pracy przy użyciu wczorajszych metod i jutro być w biznesie”. Musi istnieć lepszy model. I musi to być model skoncentrowany na umożliwieniu wszystkim bycia operatorami zmian, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej.

Jak powinna wyglądać przyszłość edukacji?

Szukając odpowiedzi na to pytanie i chcąc lepiej zrozumieć problem, miałem szczęście poznać Łukasza. Podczas gdy ja mam doświadczenie w tworzeniu produktów, on zajmował się edukacją i wzmacnianiem pozycji uczniów. Pamiętam naszą pierwszą pełną pasji rozmowę o edukacji. Oboje dostrzegaliśmy rozwój i potencjał skali w edukacji online. Natomiast widzieliśmy też jej wady:

  • Wykłady zastępujące zoom nie są angażujące;
  • Ograniczona interakcja z przedmiotem i brak możliwości dostosowania do konkretnych celów powoduje, że kursy są generyczne, jednowymiarowe;
  • Brak możliwości kontaktu z innymi studentami sprawia, że tracisz szansę na poznanie i odkrycie czegoś nowego;
  • Większość platform nie skupia się na pokonywaniu rzeczywistych wyzwań.

Zalety nauki

Niezależnie od zainteresowań i wieku, uczenie się czegoś nowego jest nie tylko zabawą, ale może być także korzystne dla zdrowia. Wybierz coś, co Cię interesuje lub czego chciałeś się nauczyć, lub spróbować od jakiegoś czasu i spróbuj. Oto niektóre z korzyści, jakie możesz odnieść, ucząc się czegoś nowego.

Poznawanie nowych ludzi

Podejmowanie nowego hobby, uprawianie sportu lub chodzenie na zajęcia, by nauczyć się czegoś nowego, to świetny sposób na poznawanie nowych ludzi. Nie tylko nauczysz się czegoś, ale także spędzisz czas z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach i potencjalnie nawiążesz nowe przyjaźnie.

Dobre samopoczucie w związku z nowymi umiejętnościami

Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż poczucie osiągnięcia celu. Wyznaczenie sobie celu, jakim jest nauczenie się czegoś nowego, a następnie osiągnięcie go, jest niezwykle satysfakcjonujące i daje poczucie spełnienia.

Dobra zabawa

Choć nauka czegoś nowego może być wyzwaniem, może być też świetną zabawą. Większość ludzi nie jest świetna w czymś, czego jeszcze nie próbowała, kiedy zaczyna, ale wyjście poza swoją strefę komfortu może być naprawdę przyjemne, gdy próbuje się czegoś nowego.

Poprawa funkcjonowania mózgu

Badania pokazują, że istnieje kilka sposobów na poprawę zdrowia mózgu, a uczenie się czegoś nowego jest jednym z nich. „Mentalny wysiłek” pomaga mózgowi budować tworzyć komórki i wzmacniać połączenia, które między nimi istnieją. Kiedy uczysz się czegoś nowego, ćwiczysz swój mózg, co może poprawić funkcje poznawcze, takie jak koncentracja, zwracanie uwagi na szczegóły, zapamiętywanie i rozwiązywanie problemów, a także zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy lubisz się uczyć, czy nie, to samo pobieranie nauki jest korzystne, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Nabywanie nowych umiejętności sprawią, że Twój mózg doświadczania nowych impulsów, które pozytywnie wpływają na jego funkcjonowania. Jeżeli dbasz o swoje ciało, stale trenując, powinieneś dbać również o doznania intelektualne, które w dłuższej perspektywie czasowe z pewnością przyniosą wiele korzyści.

Poprzedni Czym są repelenty?
Następny Ciąża kontra upał – jak nie dać się wysokim temperaturom

Może to Ci się spodoba

Kobieta 7 komentarzy

Na kobiece dolegliwości kąpiel zawsze dobra!

Bycie kobietą, o ile niezwykle fascynujące, potrafi być również problematyczne i męczące. Lista dolegliwości wynikających z przynależności do grona płci pięknej jest niestety długa i obfita. W niektórych problemach może

Kobieta 9 komentarzy

6 sposobów na silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać

Silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać – pojawiają się regularnie i zmieniają noc w mękę. Jak zmniejszyć ból i wyspać się mimo miesiączki? Bóle menstruacyjne zwykle pojawiają się tuż

Kobieta 0 Komentarz

Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?

Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody, wyczekiwanych urlopów, a także weekendowych wyjazdów w góry czy nad morze. Jednak, kiedy my cieszymy się słońcem, nasze

Kobieta 8 komentarzy

Regenerujemy ciało po porodzie!

Narodziny dziecka to wielka, niezwykle intensywna i wzruszająca chwila. Ogrom siły kobiety, jej odwaga i przejaw najczystszej miłości jaką można sobie tylko wyobrazić. Nic więc dziwnego, że tak ogromny wysiłek

Kobieta 0 Komentarz

Olejanka – Co to jest, właściwości i zastosowanie

W dzisiejszym świecie, gdzie rynek kosmetyczny przepełniony jest różnorodnymi produktami, trudno jest znaleźć takie, które będą jednocześnie skuteczne, naturalne i bezpieczne dla skóry. Jednak w tym zalewie chemicznych składników i

Kobieta 0 Komentarz

Kremy do ust – jakie składniki naturalne są najskuteczniejsze?

Pielęgnacja ust to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Usta są jedną z najbardziej delikatnych części naszej skóry i wymagają specjalnej troski, zwłaszcza w obliczu zmieniających się warunków

Kobieta 0 Komentarz

Zespół jelita drażliwego – jak radzić sobie z tym problemem?

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to przewlekła (trwająca co najmniej trzy miesiące) idiopatyczna (o niewyjaśnionej do końca przyczynie) choroba przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym, charakteryzująca się bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień.

Kobieta 6 komentarzy

Jak i dlaczego należy dbać o higienę intymną w ciąży?

Czas ciąży i połogu cechuje się zwiększoną podatnością na różnego rodzaju infekcje układu moczowo – płciowego. Prawidłowa higiena intymna w tym okresie stanowi kluczowy element dbania o zdrowie zarówno swoje,

Kobieta 0 Komentarz

Dlaczego warto zostać licencjonowaną pielęgniarką? Perspektywy zawodowe i korzyści

Zawód pielęgniarki odgrywa kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej na całym świecie. Jest to zawód, który wymaga nie tylko odpowiedniego wykształcenia i umiejętności, ale także empatii i poświęcenia. W dzisiejszych

Olej z wiesiołka na płodność, co warto wiedzieć? Zalety i wady

Płodność to temat tabu w wielu rodzinach. Niestety bardzo często mężczyźni nie są płodni, ponieważ takie są przypadłości losu. Jedni mają trochę więcej szczęścia a drudzy go nie mają. Olej

Kobieta 7 komentarzy

Jak przebiega pierwszy trymestr ciąży?

Pierwszy trymestr jest okresem między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży, kiedy to ciążowy brzuszek nie jest jeszcze widoczny, lecz objawy stanu błogosławionego – dosyć dotkliwe dla przyszłej mamy. Kształtujące się

Kobieta 4 komentarze

Czy depresja to choroba wyłącznie kobiet?

Smutno i źle czy depresja? Stany obniżonego nastroju, które utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie klasyfikowane są jako depresja. Smutno może być nam z jakiegoś powodu, który rzeczywiście jesteśmy w

Kobieta 0 Komentarz

10 ajurwedyjskich porad na jesień

Na każdą porę roku nasze ciało reaguje inaczej. Dzieje się tak dlatego, że każda pora roku różni się pogodą, dostępnością światła czy temperaturą. Podczas każdej pory roku ciało ma inne

Kobieta 0 Komentarz

Jedz jak zwycięzca! Najważniejsze zasady w żywieniu młodego sportowca

Jeśli twoje dziecko jest aktywne i trenuje intensywnie, to dbałość o odpowiednią podaż energii i składniki odżywcze jest niezbędna. Dzięki nim organizm rozwija się prawidłowo, trening jest bardziej efektywny, a

Kobieta 7 komentarzy

Dni płodne i niepłodne – Kiedy 1, 2 i 3 faza, jak obliczyć?

Najczęściej wiedza o dniach płodnych przydaje się w momencie, w którym planujemy rozpocząć starania o potomka. Prawdą jest, że właściwie każda kobieta powinna mieć świadomość odnośnie do swojego cyklu, ponieważ

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź