6 sposobów na silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać

6 sposobów na silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać

Silne bóle menstruacyjne, które nie dają spać – pojawiają się regularnie i zmieniają noc w mękę. Jak zmniejszyć ból i wyspać się mimo miesiączki?

Bóle menstruacyjne zwykle pojawiają się tuż przed krwawieniem lub w jego trakcie. U niektórych kobiet są one wyjątkowo silne. Stają się jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy promieniują na krzyże, wywołują mdłości, wymioty, biegunki lub występują wraz z bólem głowy. Silne bóle menstruacyjne nie pozwalają spać, zaburzając tym samym dobowy rytm dnia. Jak zapewnić sobie spokojny sen w takich warunkach? Tu sprawdza się banalna odpowiedź: „Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”. Oto 6 sposobów na złagodzenie bólu w nocy bez tabletek.

1. Zmień dietę na trudne dni

Już na kilka dni przed miesiączką warto zmienić nieco dietę, wykluczając z nich:

  • napoje zawierające kofeinę (kawa, herbata),
  • potrawy ciężkostrawne,
  • sól i ostre przyprawy.

Potrawy ciężkostrawne nie są wskazane nigdy, a zwłaszcza w czasie miesiączki. Menstruacja to wyjątkowy czas, w którym bezwzględnie należy rezygnować z ciężkich, tłustych dań, zwłaszcza przed zaśnięciem. W przeciwnym razie niestrawność może spotęgować ból brzucha i zakłócić sen.

W czasie miesiączki warto też zrezygnować z kofeiny, która powoduje kurczenie się mięśni (w tym skurcze macicy) oraz z ostrych przypraw, działających drażniąco na przewód pokarmowy.

2. Przed snem zrelaksuj się w kąpieli

Kąpiel w ciepłej (nie gorącej) wodzie pomaga rozkurczyć mięśnie i odprężyć się przed snem. Dobrze zrobi też dodatek olejków eterycznych, np. lawendowego, pomarańczowego, melisowego, itp. Olejki te działają uspokajająco, przeciwstresowo, a nawet przeciwbólowo.

3. Poduszka dla kobiet w ciąży  i kołdra obciążeniowa – Twój zestaw do spania

Poduszka ta jest polecana kobietom w ciąży ze względu na trudność ze znalezieniem dogodnej do snu pozycji. Podobne problemy dotykają kobiet miewających silne bóle menstruacyjne.

Zwijanie się w kłębek, całkowity brak komfortu i ból praktycznie w każdej pozycji powoduje, że nie przesypiamy nocy. Poduszka dla kobiet w ciąży pomaga ułożyć się do snu w optymalny sposób. Jest bardzo długa, zatem można ją podłożyć jednocześnie pod głowę, pod krzyże lub pod miednicę, czy uda. Da się ją uformować w wygodny kształt.

Dopełnieniem jest kołdra obciążeniowa, która działa na mięśnie, niczym oddany masażysta. Dzięki niej ciało szybko się odpręży, a umysł wyciszy. Spokojny, nieprzerwany sen stanie się wreszcie możliwy.

4. Użyj termoforu

Termofor wypełniony nie gorącą, lecz ciepłą wodą działa rozkurczowo na mięśnie. Położony na podbrzuszu może przynieść znaczną ulgę w bólu. Tę samą rolę znakomicie wypełni poduszka elektryczna.

5. Dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości

W czasie menstruacji warto zrezygnować z dużego wysiłku (np. noszenia ciężkich zakupów) i wyczerpujących ćwiczeń fizycznych. W zamian lekarze polecają lekkie ćwiczenia rozluźniające oraz jogę.

6. Wspieraj się ziołami

Zioła mają ogromną moc. Poza działaniem przeciwbólowym i rozkurczowym, dostarczają do organizmu dużych dawek witamin i minerałów. Polecane zioła na dolegliwości kobiece to m.in.:

Cynamon – zmieloną korę cynamonu działa rozkurczowo, uspokajająco i przeciwbólowo. Dodatkowo cynamon jest antyseptykiem, ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Imbir – herbatki imbirowe są niezrównane w walce z bólami menstruacyjnymi. Wystarczy plastry korzenia imbiru wrzucić do gotującej wody i gotować go pod przykryciem przez ok. 20 minut. Do herbatki można dodać miodu, cytryny i mięty (również działającej przeciwbólowo), wówczas napój zdecydowanie zyska na wartościach odżywczych i smaku.

Kalina – zagotowany korzeń kaliny pomaga rozkurczyć mięśnie macicy oraz jelita. Zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe, a także ogranicza krwawienie miesiączkowe przy obfitych miesiączkach.

Malina – herbatka z liści malin to bardzo dobry sposób na pozbycie się bólu menstruacyjnego. Maliny są również antyseptyczne i działają uspokajająco.

Melisa – herbatka z melisy polecana jest przy łagodzeniu napięcia przedmiesiączkowego oraz uspokajająco w okresie menstruacji.

Mięta – herbatka z mięty działa rozkurczowo i odprężająco.

Rumianek – to ziele jest idealnym środkiem w bólach menstruacyjnych. Dodatkowo rozluźnia mięśnie i działa uspokajająco.

Zioła to nie tylko herbatki. Kanapki i sałatki przyprawiaj liśćmi oregano i bazylii. Podobnie jak pozostałe zioła pomagają one uśmierzyć ból i zmniejszyć napięcie.

Silne bóle menstruacyjne wymagają wielotorowego zapobiegania. Najczęściej nie obywa się również bez leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Zamiast jednak faszerować się na własną rękę przypadkowymi proszkami, lepiej skonsultować sposób działania z lekarzem. Wizyta u lekarza jest konieczna zwłaszcza, gdy ból jest ponadprzeciętnie silny, powoduje omdlenia, wymioty oraz intensywne biegunki. Trzeba bowiem pamiętać, że czasem ból sygnalizuje istnienie poważnych chorób, m.in. endometriozy, mięśniaków macicy, czy zapalenia przydatków.

Poprzedni Jak radzić sobie z bezsennością?
Następny Dom też może być dobrym miejscem do narodzin dziecka

Może to Ci się spodoba

Kobieta 0 Komentarz

Jedz jak zwycięzca! Najważniejsze zasady w żywieniu młodego sportowca

Jeśli twoje dziecko jest aktywne i trenuje intensywnie, to dbałość o odpowiednią podaż energii i składniki odżywcze jest niezbędna. Dzięki nim organizm rozwija się prawidłowo, trening jest bardziej efektywny, a

Kobieta 9 komentarzy

Problemy z menstruacją

Comiesięczne dolegliwości związane z menstruacją są doskonale znane każdej kobiecie. Świadoma siebie w prosty sposób rozróżni czy miesiączka przechodzi prawidłowo czy może pojawiły się zaburzenia, które należy skonsultować z lekarzem.

Kobieta 7 komentarzy

Wszystko, co na temat ciążowej zgagi wiedzieć powinniście

Chyba każda przyszła mama wie, jak nieprzyjemna potrafi być zgaga. Nasila się ona w szczególności w drugim i trzecim trymestrze, lecz niektórym kobietom dokucza przez całą ciążę. Jakie są jej

Kobieta 0 Komentarz

10 ajurwedyjskich porad na jesień

Na każdą porę roku nasze ciało reaguje inaczej. Dzieje się tak dlatego, że każda pora roku różni się pogodą, dostępnością światła czy temperaturą. Podczas każdej pory roku ciało ma inne

Kobieta 0 Komentarz

Wybierasz się na aktywne wakacje? Zadbaj o higienę intymną podczas podróży!

Na tę porę czekałaś cały rok. Wreszcie możesz wyruszyć na szlak, zmierzyć się z wodnym żywiołem czy zwiedzić kolejną perłę renesansu. Pamiętaj jednak, że do walizki warto spakować coś, co

Kobieta 9 komentarzy

Naturalne sposoby na kobiece dolegliwości.

Zdrowie kobiety to specyficzne, i niezwykle złożone zagadnienie. Jesteśmy narażone na wiele dolegliwości, które mogą znów spowodowane szeregiem czynników. Dodatkowo gospodarka hormonalna kobiety również dodaje swoje trzy grosze, oferując jej

Kobieta 0 Komentarz

Ponad 48% Polek zmieniło swoje podejście do badań profilaktycznych

Według badania zrealizowanego w ramach kampanii #wKobiecejGłowie[1] ponad 48% Polek zmieniło swoje podejście do profilaktycznych badań lekarskich w czasie pandemii. Problemem były nie tylko odgórnie odwołane wizyty lekarskie, ale również motywacja

Kobieta 7 komentarzy

Kwas foliowy – najlepszy przyjaciel przyszłej mamy

Przyjmowanie witaminy B9, która nazywana jest także kwasem foliowym, zaleca się zarówno kobietom, które planują powiększenie rodziny, jak i tym, które już są w ciąży. Wiąże się to z faktem,

Kobieta 7 komentarzy

Na kobiece dolegliwości kąpiel zawsze dobra!

Bycie kobietą, o ile niezwykle fascynujące, potrafi być również problematyczne i męczące. Lista dolegliwości wynikających z przynależności do grona płci pięknej jest niestety długa i obfita. W niektórych problemach może

Kobieta 0 Komentarz

Jak leczyć wypadanie włosów i łysienie? Kiedy

Jeśli cierpisz na nadmierne wypadanie włosów, Twoje włosy szybko się przetłuszczają, odczuwasz swędzenie skóry głowy… Warto udać się do gabinetu dermatologicznego na badanie trychologiczne! To nowość w ofercie medycznej kliniki PREIBISZ

Kobieta 0 Komentarz

Zespół jelita drażliwego – jak radzić sobie z tym problemem?

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) to przewlekła (trwająca co najmniej trzy miesiące) idiopatyczna (o niewyjaśnionej do końca przyczynie) choroba przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym, charakteryzująca się bólami brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień.

Kobieta 0 Komentarz

Diagnostyka i leczenie nowotworów kobiecych w Polsce wymagają zmian. Liczba zachorowań i śmiertelność są coraz wyższe

W Polsce na badania związane z chorobami onkologicznymi wciąż zgłasza się relatywnie niewielki odsetek kobiet – wskazuje nowo powołana Koalicja „Wspólnie dla zdrowia kobiet”. Jej celem jest m.in. propagowanie profilaktyki chorób onkologicznych. Poprawy

Kobieta 0 Komentarz

Kremy do ust – jakie składniki naturalne są najskuteczniejsze?

Pielęgnacja ust to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Usta są jedną z najbardziej delikatnych części naszej skóry i wymagają specjalnej troski, zwłaszcza w obliczu zmieniających się warunków

Zdrowe Oleje 10 komentarzy

Olej z wiesiołka na płodność, co warto wiedzieć? Zalety i wady

Płodność to temat tabu w wielu rodzinach. Niestety bardzo często mężczyźni nie są płodni, ponieważ takie są przypadłości losu. Jedni mają trochę więcej szczęścia a drudzy go nie mają. Olej

Kobieta 0 Komentarz

Upalne lato to wyzwanie dla organizmu. Czy wiesz na co narażone są Twoje oczy?

Na wakacyjne miesiące czekamy z utęsknieniem. W końcu to czas pięknej pogody, wyczekiwanych urlopów, a także weekendowych wyjazdów w góry czy nad morze. Jednak, kiedy my cieszymy się słońcem, nasze

9 komentarzy

  1. Xena
    17 listopada, 18:24 Odpowiedz
    Kołdra obciazeniowa i termofor. 2 rzeczy w ten najgorszy dzień ratują mi życie. Rozluźniaja mięśnie przez co bóle są mniej uciążliwe.
    • Kama
      04 stycznia, 22:40 Odpowiedz
      te koldry obciazeniowe na prawde robia robote :) odkad pod nia spie znacznie lzej przechodze trudne dni, poniewaz moje cialo jest odprezone i rozluznione
  2. Wiola33
    17 listopada, 18:27 Odpowiedz
    Ja pije dużo melisy na uspokojenie chłopak wie że ma do mnie Nie podchodzić... Pod choinkę chyba też poproszę o taka kołderke
  3. Karolajn
    06 grudnia, 16:34 Odpowiedz
    unikam swojego faceta w te dni bo obrywa zawsze rykoszetem :)
  4. Sylwia
    09 grudnia, 21:18 Odpowiedz
    jem tyko salatki podczas miesiaczki albo ewentualnie zupy, wszystko inne strasznie mnie obciaza i gorzej znosze te pierwsze dni
  5. Kama
    13 grudnia, 11:15 Odpowiedz
    powiem wam dziewczyny ze taka koldra obciazeniowa jest rewelacyjna, az sama sie zdziwilam bo myslalam ze bedzie odwrotnie a jednak nie.. jestem bardzo rozluźniona pozniej
  6. Daria
    27 grudnia, 22:23 Odpowiedz
    zapomnialam o tym jak dieta moze bardzo przyspozyc klopotow w te dni i na swieta nie patrzylam co jem, teraz nalezy mi sie wor pokutny :D
  7. Tamara
    28 grudnia, 21:09 Odpowiedz
    nic tak nie pomaga podczas miesiaczki jak koldra obciazeniowa, dzieki niej bole sa slabsze i przesypiam cale noce

Zostaw odpowiedź