Rwa kulszowa – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie.

Rwa kulszowa – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie.

Rwa kulszowa najczęściej zwana „korzonkami” jest zaliczana do najczęstszych dolegliwości, jakie występują u człowieka. Pojawia się znienacka, często w trakcie codziennych czynności takich jak wstawanie z łóżka, czy nawet kichnięcia. Ból, który pojawia się, jest na tyle silny, że bardzo często zmusza do pozostania w danej pozycji na dłuższy czas.

Co to jest rwa kulszowa?

Nerw kulszowy jest największym w organizmie człowieka, ponieważ kończy się na stopie, a ciągnie się aż od tylnej części uda. Ból pojawia się nagle i najczęściej w okolicy lędźwiowej, dlatego potocznie nazywa się to atakiem korzonków nerwowych. Na atak rwy kulszowej szczególnie narażone są osoby w średnim i starszym wieku, ponieważ jest ona wynikiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Oznacza to, że ucisk mechaniczny, jaki wywiera uszkodzony dysk na korzenie nerwowe, wywołuje ból- dlatego pojawia się on nagle- często w trakcie wykonywania prac fizycznych. Sprzyja również siedzący tryb życia, dlatego szczególnie narażeni na ataki są kierowcy zawodowi czy osoby pracujące w pozycji siedzącej.

Rwa kulszowa w początkowym stadium nie zawsze objawia się bólem. Najczęściej pojawiają się delikatne zmiany, które z czasem pojawiają się coraz częściej i stają się coraz bardziej nasilone. Do najpopularniejszych z nich, a zarazem lekceważonych można zaliczyć między innymi zaburzenia czucia- gdyż często ludzie tłumaczą sobie to wiekiem, czy zwiększonym wysiłkiem fizycznym. Ponadto kolejnym objawem, który sugeruje początkowe stadium rwy kulszowej, jest niedowład prawej stopy lub nogi, ale również pojawiające się problemy (nawet od czasu do czasu) związane z niemożnością utrzymania stolca lub moczu. Nie wolno lekceważyć tych objawów, ponieważ najczęściej świadczą one o uszkodzeniu nerwu i nazywane są one objawami ubytkowymi.

Rwa kulszowa przyczyny

Przyczynami uszkodzenia dysku mogą być wszelkiego rodzaju zwyrodnienia. Jednak do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się powstanie przepukliny między dyskami kręgosłupa. Pojawienie się objawów bólowych może towarzyszyć po urazach takich jak upadek czy uderzenie w kręgosłup, bardzo często po przebytych wypadkach komunikacyjnych. Po wypadkach samochodowych mogą pojawić się urazy takie jak wypadnięcie dysku międzykręgowego, który może uciskać na nerw. Kolejną przyczyną mogą być guzy, które znajdują się w obrębie nerwu, ale również takie, które powstają na przebiegu rdzenia kręgowego.

Rwa kulszowa objawy

Objawem rwy kulszowej jest nagły ból, który najczęściej pojawia się przy wysiłku fizycznym. Niestety, ale przy bardzo głębokich zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa może towarzyszyć codziennym czynnością takim jak na przykład wstawanie z łóżka czy krzesła. Przy drobniejszych zwyrodnieniach ból skoncentrowany jest na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, jednak w późniejszym czasie może powodować drętwienie konkretnych odcinków kręgosłupa, a nawet promieniować do biodra czy nogi.

Kolejnym objawem może być ból kończyn bądź też jednej kończyny, najczęściej pojawia się on w tylnej części uda, ale może promieniować nawet do stopy. W początkowej fazie objawy bólowe dotykają jedynie pośladków, jednak im bardziej zaawansowane stadium chorobowe, tym sam ból poszerza swoje granice. Nawet jeśli początkowo zaatakowana bólem jest jedyna kończyna, z czasem pojawiają się dolegliwości również w drugiej. Dlatego nie wolno lekceważyć pierwszych objawów i należy udać się do lekarza, by móc rozpocząć proces leczenia.

Objawem, który uznawany jest za najmniej znany, jest wykrzywienie tułowia. Pomimo tego, że pozornie może brzmieć to dziwnie, to jednak osoby, które doznały takiego ataku, bardzo często określają go jako stały ból, który sprawia, że całe ciało jest nienaturalnie wygięte. Najczęściej w takiej sytuacji, jedynym rozwiązaniem, które przynosi ulgę to zastrzyk nadtwardówkowy podany przez lekarza.

W przypadku przewlekłej rwy kulszowej bardzo często pojawiają się przykurcze, które prowadzą do pogłębienia się zmian zwyrodnieniowych w tym zaniku mięśni. Ponadto należy pamiętać, że w przypadku długotrwałego bólu nasz organizm będzie próbował się przed nim bronić na różne sposoby, co może powodować również zmiany w psychice. W efekcie mogą pojawić się problemy z wykonywaniem codziennych obowiązków, utrudniony kontakt z pacjentem czy niechęć do przebywania z innymi ludźmi.

Rwa kulszowa jak leczyć?

Podstawą diagnostyki jest oczywiście wywiad lekarski, ale również badanie fizykalne. To drugie ma na celu sprawdzenie funkcjonalności mięśni, co jest niezwykle istotne w stawianiu diagnozy. W czasie badania najczęściej pacjent proszony jest o wykonanie podstawowych czynności takich jak chodzenie na palcach, sprawdzana jest również giętkość kręgosłupa, w tym celu należy dotknąć palcami podłogi. Oczywiście, jeśli w trakcie wykonywania czynności pojawi się ból, należy poinformować o tym lekarza. Kolejnym etapem w diagnostykę jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego kręgosłupa, bardzo często jest uzupełnione tomografią komputerową, ale również rezonansem magnetycznym.

Sam proces leczenia jest zróżnicowany i na ogół zależny od stopnia zaawansowania stadium bólowego, dlatego nie ma możliwości podania dokładnego procesu. Przede wszystkim przy ataku bólowym podawany jest zastrzyk nadtwardówkowy, jednak w późniejszym czasie należy nastawić się na ćwiczenia rehabilitacyjne. Odpowiednio i regularnie wykonywanie ćwiczenia są w stanie nie tylko wzmocnić, ale również poprawić rozciągnięcie mięśni, a tym samym zmniejszyć a być może całkowicie wyeliminować ból. Na początku należy je wykonywać pod okiem profesjonalisty, jednak z czasem można będzie ćwiczyć w warunkach domowych.

Wiele osób zauważa poprawę po wykonaniu serii zabiegów takich jak akupresura czy masaże, a nawet hipnozę. Oczywiście te różnice często są subiektywne i najczęściej stosowane jako pomocnicze przy leczeniu. Wiadomo, że efekty zależne są nie tylko od osoby wykonujące sam zabieg, jak w przypadku masażu- zastosowania technik masowania czy stopnia ucisku na poszczególne partie ciała. Każdą z powyższych technik należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, ponieważ przy zaawansowanym stadium mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Na rynku dostępnych jest szereg leków, którymi również leczeni są pacjenci z tą dolegliwością. Niestety, czasami stadium zwyrodnieniowe czy bólowe jest na tyle zaawansowane, że jedyną drogą pomocy jest operacja. Wskazaniem do niej są sytuacje, w których ucisk na nerw jest na tyle silny, iż powoduje zanik czucia. Usuwa się wtedy uszkodzony fragment dysku, który powoduje ucisk, a tym samym problem z bólami znika. Po operacji również istotna jest właściwie przeprowadzona rehabilitacja.

Rwa kulszowa leki

Leczenie farmakologiczne opiera się na podawaniu leków przeciwbólowych. Początkowo wielu pacjentów decyduje się na zakupienie tych, które są dostępne bez recepty, jednak z czasem nie przynoszą one upragnionej ulgi, dlatego niezbędna okazuje się wizyta u lekarza. Leczenie rwy kulszowej przez specjalistę najczęściej opera się na podawaniu leków opioidowych, które doskonale radzą sobie nawet z bardzo dużym bólem. W przypadku zastrzyków do tych najskuteczniejszych zalicza się glikokortykosteroidowe, ponieważ hamują ból, ale jednocześnie działają przeciwzapalnie. Zarówno jedne, jak i drugie nie mogą być stosowane systematycznie, ponieważ mogą powodować poważne powikłania.

Ile trwa rwa kulszowa?

Rwa kulszowa może trwać od kilku minut do nawet bólu ciągłego. W początkowych stadiach jednak ataki pojawiają się na krótko. Wraz z biegiem czasu i pogłębieniem się zmian wydłużają się i przede wszystkim pojawiają się coraz częściej.

Jak się przed nią chronić?

Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób można przeciwdziałać pojawieniu się rwy kulszowej, jednak nie ma jednego właściwego sposobu. Przede wszystkim należy zadbać o właściwą kondycję fizyczną, ponieważ to właśnie ona jest w stanie chronić przed zmianami zwyrodnieniowymi, a jednocześnie wzmacnia mięśnie całego ciała. Dlatego należy regularnie uprawiać sport, który przyczyni się do utrzymania właściwej wagi, a jednocześnie sprawi, że można będzie dobrze czuć się w swoim ciele. Kolejną kwestią jest właściwa postawa ciała, szczególnie przy wykonywaniu siedzącej pracy. Za każdym razem, gdy musimy podnieść coś ciężkiego, należy pamiętać o właściwej postawie ciała.

Poprzedni Dopasowany aparat ortodontyczny
Następny Zalety i wady marihuany medycznej

Może to Ci się spodoba

Psycholog / Psychiatra 5 komentarzy

Jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja – Przyczyny, objawy i leczenie

Jednym z lepiej poznanych zaburzeń odżywiania jest jadłowstręt psychiczny. Polega na odczuwaniu braku łaknienia, czego skutkiem jest zaniechanie przyjmowania posiłków. Pierwsze oznaki zaburzenia obserwowane są w okresie dojrzewania, około 14-18

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Czym jest Zespół Westa – Objawy, diagnostyka i leczenie

Zespół Westa (ang. West syndrome) to rzadko występująca postać encefalopatii padaczkowej. Polega na pojawianiu się napadów padaczkowych, które są opisywane jako „zgięciowe” lub typu „ukłonu ludzi wschodu”. Padaczką nazywamy zespół

Choroby od A do Z 3 komentarze

Zespół Downa – Przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Zespół Downa (ang. Down syndrome), znany też jako trisomia 21, jest jedną z najczęściej występujących aberracji chromosomowych. Aberracja to nieprawidłowe zjawisko zachodzące w materiale genetycznym, które polega na zmianie liczby

Choroby od A do Z 2 komentarze

Bostonka – co to jest? Jak długo zaraża i ile trwa?

Na dobre wkroczyliśmy w sezon jesienny, zatem niestety przyszedł czas na wszelkiego rodzaju infekcje, osłabienia i przeziębienia. W dzisiejszym artykule poruszając temat, powiem kilka słów o Chorobie Bostońskiej, niegdyś dość

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Wyjście z alkoholizmu. Psychoterapia czy leczenie farmakologiczne?

Psychoterapia, czyli terapia mówiona, to sposób na pomoc ludziom z różnymi chorobami psychicznymi i trudnościami emocjonalnymi. Psychoterapia może pomóc wyeliminować lub kontrolować niepokojące objawy, dzięki czemu osoba może lepiej funkcjonować

Choroby od A do Z 2 komentarze

Choroba Niemanna-Picka – Objawy, przebieg, diagnoza i leczenie.

Choroba Niemanna-Picka, ang. Niemman-Pick disease, to rzadko występująca leukodystrofia, potocznie określana jako „dziecięcy Alzheimer”. Leukodysrofie to grupa zaburzeń istoty białej mózgu o charakterze postępującym, które manifestują się objawami neurologicznymi. W

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Odra – co to? Objawy, czy i jak długo zaraża? Leczenie

Z odrą już prawie nie spotykamy się w Polsce, dzięki wprowadzonej szczepionce MMR, działającej przeciwko trzem chorobom wieku dziecięcego- śwince, różyczce i odrze właśnie. Szczepionkę tą podaje się dzieciom między

Choroby od A do Z 3 komentarze

Noworodek z zespołem Downa

W poprzednim tekście skupiliśmy się na wyglądzie oczu, ust, zębów oraz nosa niemowlaków z zespołem Downa. Czym jeszcze charakteryzują się maluchy cierpiące na trisomię 21 chromosomu? Uszy – w przypadku

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Stwardnienie rozsiane – co to jest? Przyczyny, objawy i leczenie

Jest to choroba układu nerwowego, która polega na upośledzeniu przekazywanych impulsów nerwowych. Niestety, choroba ta doprowadza do inwalidztwa. Co to jest stwardnienie rozsiane? W ostatnim czasie coraz więcej osób zapada

Choroby od A do Z 2 komentarze

Padaczka. Choroba społeczna

Na padaczkę choruje 1 % populacji na świecie, co daje 50 mln osób. Z tego powodu to zaburzenie zalicza się do chorób społecznych. Nawet co dziesiąta osoba może raz w

Choroby od A do Z 3 komentarze

Objawy, rozpoznanie i leczenie anginy u dzieci – poradnik

Angina jest chorobą, którą wywoływać mogą zarówno wirusy, jak i bakterie. Do typowych jej objawów zalicza się gorączkę, uczucie osłabienia i ból gardła. Anginę wywołują między innymi rynowirusy i wirus

Choroby od A do Z 13 komentarzy

Leukocyty w moczu – Co to, jakie badania i jak leczyć?

Leukocyty potocznie zwane białymi krwinkami pełnią bardzo ważną funkcję w układzie odpornościowym, ponieważ chronią przed drobnoustrojami. W sytuacji, gdy w ciele znajduje się ich zbyt mała liczba, pojawiają się różne

Choroby od A do Z 0 Komentarz

Profilaktyka chorób zakaźnych wśród seniorów

„Jak prowadzić odpowiedzialną politykę senioralną i chronić seniorów przed chorobami zakaźnymi w dobie pandemii COVID-19? Doświadczenia praktyków i przykłady już realizowanych inicjatyw” pod tym hasłem odbyła się druga w tym roku debata ekspercka

Psycholog / Psychiatra 2 komentarze

Czym jest dystymia? Przyczyny, objawy i leczenie dystymii

Dystymia to przewlekła depresja o niewielkim nasileniu objawów, która u dzieci i młodzieży utrzymuje się przez co najmniej rok, u dorosłych natomiast, przez minimum dwa lata. Jest ona równoznaczna z

Choroby od A do Z 1 Komentarz

Sepsa – Czym jest i dlaczego jest tak groźna dla ludzkiego organizmu?

Czym tak naprawdę jest sepsa i dlaczego jest tak groźna dla ludzkiego organizmu? Jak prawidłowo ją rozpoznać? Dlaczego wciąż jest tak powszechna, mimo, że w dzisiejszych czasach posiadamy ogromną wiedzę

1 Komentarz

  1. Jowita
    22 listopada, 19:44 Odpowiedz
    Często chodzę do fizjoterapeuty żeby zapobiec jakimś zmianom zwyrodnieniowym. Pracuje w biurze i ciężko tam o jakaś formę ruchu

Zostaw odpowiedź