Rola antyoksydantów w depresji
Nasz ogólny stan zdrowia odgrywa kluczową rolę zarówno w prewencji, jak i terapii depresji. Oczywiście, nie ma określonej diety, która mogłaby zastąpić leczenie, lecz istnieje szereg zasad żywieniowych, którzy dotrzymanie może się okazać pomocne w zwalczaniu objawów choroby.
Każdy spożywany przez nas posiłek powinien być bogaty w witaminy z grupy B, które poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Magnez przyczynia się natomiast do usprawnienia przepływu informacji i stabilizacji błony komórkowej neuronu (zapobiega dezorganizacji układu nerwowego). W naszym codziennym jadłospisie znaleźć powinny się warzywa takie, jak kapusta, kalafior, marchew, szpinak czy fasola, a także mięso rybie. Zamiast niezdrowych, wysokokalorycznych przekąsek, postawmy na orzechy czy pestki dyni.
Mnogość przemian w naszym organizmie powoduje, że jesteśmy wręcz przeładowani wolnymi rodnikami – reaktywnymi substancjami przyspieszającymi degradację komórek. Na ich działanie w szczególny sposób narażona jest tkanka mózgowa. Do dobroczynnych substancji antyoksydacyjnych zalicza się między innymi:
- Witaminę C – doskonałymi jej źródłami są pomarańcze, grejpfrut, kiwi, truskawki, papryka, pomidory oraz brokuły.
- Witaminę E – znajdziemy ją w orzechach, ziarnach zbóż i margarynie.
- Beta – karoten – do jej źródeł zalicza się żółte oraz pomarańczowe warzywa i owoce (marchew, dynia, brzoskwinie, morele), zielone warzywa liściaste (kalafior, szpinak, brokuły, kapusta) oraz suszone owoce (w szczególności śliwki).
3 komentarze
Maria77
06 grudnia, 11:03Balbina
01 stycznia, 22:22Ola
02 stycznia, 21:35